Når hvalpen flytter ind, er der ikke meget tid til at overveje husreglerne, når man skal løbe rundt efter hvalpen og samle flænsede reklamer op og forhindre større ulykker, når hvalpen begynder at trække i dugen på bordet, eller hvad de ellers kan finde på af spilopper.
Det jeg beder dem tænke over er spørgsmål som: Må hunden sove i sengen? Må de hoppe op? Må de ligge i møblerne? Må de snappe efter godbidder osv? En af vores husregler er at de skal være rolige når vi er inde, så det er de. Det har vi trænet og gjort til en vane. Vi har derimod ikke et forbud om at hoppe op så det kan de godt finde på og det er ok.
I sidste uge trænede jeg med lille Iris og lagde en video op her på hunden.dk, hvor vi viste hvor lidt træning der skal til for at tage imod en godbid uden at snappe eller hoppe op efter den.
Grundstenen til en god vane er nu lagt. Iris kender reglen om at at sidde pænt og har fundet ud af at det kan betale sig og hun sætter sig ofte ned på tidspunkter hvor det er tydeligt at hun forventer en godbid.
Det er nu, vi som hundeejere skal holde fast. Vi skal holde fast og ikke længere acceptere den gamle adfærd, men kun den nye. Jo mere konsekvent vi holder fast og kræver den nye adfærd, jo hurtigere udvaskes den gamle adfærd samtidig med at den nye adfærd bliver den nye normal.
Hunde er opportunister og købmænd, der hele tiden tilpasser sin adfærd til det der kan betale sig. Det er det vi udnytter når vi forlanger den nye adfærd og samtidigt belønner den.
På den måde er vi aktivt med til at hjælpe hunden til at slippe den gamle adfærd til fordel for den nye.
Glemmer vi at holde fast i det vi har lært hunden, lader hunden ofte være med at gøre som vi har trænet og går tilbage til den oprindelige adfærd. Det er nemmere. Det gør den fordi den nye adfærd er netop det -ny og vi undlader at støtte op om den nye adfærd.
Der er selvfølgelig stadig tidspunkter hvor Iris er så optaget at at få den godbid at hun hopper op og forsøger at tage godbidden ud af mine fingre. Når det sker træner vi bare øvelsen igen og i løbet af kort tid vil Iris ikke længer hoppe op når jeg finder godbidderne frem. På det tidspunkt er adfærden blevet naturlig for hunden.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
For mig er det vigtigt at vi giver vores hunde, både hvalpe og voksne en palette af forskellige indtryk, så de vedbliver at være trygge og nysgerrige livet igennem. Det er bare så meget nemmere at have en hund der er tryg. En hund man altid kan tage med sig i forvisning om at det bliver en dejlig tur med gode oplevelser for begge. Derfor går jeg så meget op i at tage hundene og hvalpene med på oplevelsesture, for at de på egen hånd kan opleve verden uden for matrikelnummeret
Det er efterhånden en del år siden jeg begyndte at bruge klikker i min hundetræning og det har vist sig at være en af de bedre ideer for både hunden og mig. Vores relation er klart forbedret at at jeg har lært hunden at tænke selv
Under en oprydning fandt John Jonhansen en DKK medalje i sølv fra 1919. Den overrakte han i dag til Dansk Kennel Klub
Vi har føjet en ny hund til vores lille kennelfamilie og hvalpen Zacho er flyttet ind hos os. Zacho kom hertil som 8 uger gammel, og er ligesom vores andre hunde, en welsh springer spaniel. Han er den første hund vi har importeret fra Holland.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
I dag kan man høre og læse overalt i hundeverdenen hvor vigtigt socialisering og miljøtræning er. Der er skrevet bøger om det og der snakkes ofte om hvor vigtigt det er at hvalpen kommer ud og får en lang række oplevelser og får stimuleret alle sine sanser. Det giver den mental robusthed. De fleste opdrættere starter allerede på dette vigtige arbejde mens hvalpene bor hos dem
Det er nærliggende at sige nej, når hvalpen eller den voksne hund gør noget den ikke må. Især er det umiddelbart en dårlig ide at sige nej, når det er til en hvalp. For hvordan skulle den forstå den kommando? Har vi lært den nej kommandoen eller er det bare en refleks hos os at sige nej? Jeg synes i det hele taget det er problematisk at sige nej til sin hund, uanset om det er en hvalp eller en voksen hund uden at tilbyde en anden alternativ adfærd som erstatning for det den ikke må
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse