Når hvalpen flytter ind, er der ikke meget tid til at overveje husreglerne, når man skal løbe rundt efter hvalpen og samle flænsede reklamer op og forhindre større ulykker, når hvalpen begynder at trække i dugen på bordet, eller hvad de ellers kan finde på af spilopper.
Det jeg beder dem tænke over er spørgsmål som: Må hunden sove i sengen? Må de hoppe op? Må de ligge i møblerne? Må de snappe efter godbidder osv? En af vores husregler er at de skal være rolige når vi er inde, så det er de. Det har vi trænet og gjort til en vane. Vi har derimod ikke et forbud om at hoppe op så det kan de godt finde på og det er ok.
I sidste uge trænede jeg med lille Iris og lagde en video op her på hunden.dk, hvor vi viste hvor lidt træning der skal til for at tage imod en godbid uden at snappe eller hoppe op efter den.
Grundstenen til en god vane er nu lagt. Iris kender reglen om at at sidde pænt og har fundet ud af at det kan betale sig og hun sætter sig ofte ned på tidspunkter hvor det er tydeligt at hun forventer en godbid.
Det er nu, vi som hundeejere skal holde fast. Vi skal holde fast og ikke længere acceptere den gamle adfærd, men kun den nye. Jo mere konsekvent vi holder fast og kræver den nye adfærd, jo hurtigere udvaskes den gamle adfærd samtidig med at den nye adfærd bliver den nye normal.
Hunde er opportunister og købmænd, der hele tiden tilpasser sin adfærd til det der kan betale sig. Det er det vi udnytter når vi forlanger den nye adfærd og samtidigt belønner den.
På den måde er vi aktivt med til at hjælpe hunden til at slippe den gamle adfærd til fordel for den nye.
Glemmer vi at holde fast i det vi har lært hunden, lader hunden ofte være med at gøre som vi har trænet og går tilbage til den oprindelige adfærd. Det er nemmere. Det gør den fordi den nye adfærd er netop det -ny og vi undlader at støtte op om den nye adfærd.
Der er selvfølgelig stadig tidspunkter hvor Iris er så optaget at at få den godbid at hun hopper op og forsøger at tage godbidden ud af mine fingre. Når det sker træner vi bare øvelsen igen og i løbet af kort tid vil Iris ikke længer hoppe op når jeg finder godbidderne frem. På det tidspunkt er adfærden blevet naturlig for hunden.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Det er nærliggende at sige nej, når hvalpen eller den voksne hund gør noget den ikke må. Især er det umiddelbart en dårlig ide at sige nej, når det er til en hvalp. For hvordan skulle den forstå den kommando? Har vi lært den nej kommandoen eller er det bare en refleks hos os at sige nej? Jeg synes i det hele taget det er problematisk at sige nej til sin hund, uanset om det er en hvalp eller en voksen hund uden at tilbyde en anden alternativ adfærd som erstatning for det den ikke må
Det er efterhånden en del år siden jeg begyndte at bruge klikker i min hundetræning og det har vist sig at være en af de bedre ideer for både hunden og mig. Vores relation er klart forbedret at at jeg har lært hunden at tænke selv
Vi elsker at tage på ferie med vores hunde og det gør de også. Ferie med hunde er for os altid noget der foregår i bilen, så de steder vi kan køre til er der vi tager hen
Det sker på træningspladsen igen og igen. En hundefører giver sin hund en kommando og ved at se på hundens adfærd, er det tydeligt, at hunden ikke kan udføre øvelsen. Den er usikker på, hvad kommandoen betyder. Hundeføreren ved ikke, hvordan de skal komme videre og flere gentagelser af kommandoen forbedrer ikke resultatet. Tværtimod er det tydelig at se, at hundeføreren er frustreret eller lettere opgivende
Massage er en god ting. Det synes Hope også
Vi har været i kontakt med hovedforfatteren til den undersøgelse, vi skrev om i går. Undersøgelsen viste, at antallet af alvorlige hundebid var tredoblet de sidste 20 år. John Tulloch fastholder, at der er et problem
Er det en god eller dårlig ide at lade hunde hilse på hinanden, og er det overhovedet nødvendigt?
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.