Ved træning er der altid den risiko for at vores hunde bliver så afhængige af os at de ikke vil gøre noget uden at de får lov. Det kan være en enkelt øvelse hvor de ønsker at der kommer en ekstra apport kommando eller helt generelt har tabt initiativet og konstant søger tilladelse. Ligesom mennesker kan hunde blive tillært hjælpeløse. Tillært hjælpeløshed kommer af træning hvor hunden konstant gør det forkert og mærker førerens utilfredshed på en eller anden måde. Efter en lang række gentagelser giver hunden op med at forsøge selv og forholder sig afventende.
Jeg ved at det som udgangspunkt ikke er problemet for hvalpe og unghunde men en for hård træning kan bidrage til denne tilstand. Det er en af grundene til at jeg har fokus på at træning skal være sjov. Træningen må gerne være konsekvent men ikke hård. Konsekvent træning behøver ikke at være hård træning. Konsekvent træning er at undlade at give en godbid for dårligt arbejde på en øvelse, hvor du ved at hunden kan gøre det bedre. Konsekvent træning er at hente hunden der er gået af pladsen tilbage og fortsætte træningen. Konsekvent træning er at du er til at regne med. Kort sagt hunden ved hvor den har dig. At den ved at den får ingen godbid for dårligt arbejde osv.
Plan B
Som en naturlig del af konsekvent træning arbejder jeg med begrebet plan B i mit arbejde med hundene.
Plan B er hvad du gør når hunden ikke gør som forventet. Rent indlæringsmæssigt er plan B et vigtigt element i indlæringen af en øvelse. Ved at have en plan B og ikke mindst eksekvere den når det kikser for hunden, så har du stadig et succesfuldt træningspas. Træningen er succesfuld fordi du har vist hunden at det ikke kunne betale sig at gøre noget andet end hvad du bad om. Efter overraskende få gentagelser stopper hunden med den uønskede adfærd simpelthen fordi det ikke kunne betale sig. Hvis man som hundefører selv er konsekvent.
Plan B er for eksempel når hunden forsøger at tage en godbid du har i hånden og du derfor lukker hånden eller flytter hånden. Det er også der hvor du har bedt hunden om at hente en genstand og den forsøger at tage en godbid der ligger i en madskål i stedet. Plan B er i denne situation at du træder et skridt frem så hunden ikke kan nå godbidden, eller hvor du eller en hjælper fjerner skålen.
For at kunne bruge plan B som en del af træningen er det nødvendigt at gøre sig et par tanker om mulige
udfald af øvelsen og tilsvarende plan B handlinger.
Jeg synes plan B fungerer bedst hvis det er rent fysisk dvs. er kommandoløs. Altså bare fjerne genstanden fra hunde uden at sige noget til hunden. Eller hvor hunde er gået, bare hente den og fortsætte.
Træningscyklussen
Træningscyklussen kan hjælpe med til at styrke selvstændigheden og tydeligheden i træningen. Træningscyklussen er med til at tydeliggøre hvem der arbejder og hvornår. Træningscyklussen består af to faser en arbejdsfase og en belønningsfase. I arbejdsfasen arbejder hunden med at løse opgaven som for eksempelt at hente en bold. Mens hunden arbejder forholder vi os helt i ro og med lukket mund, afventende. Det er vigtigt at give hunden både ro og tid til at arbejde og få succes med opgaven. Jeg ser ofte at 5-10 sekunders ekstra ventetid i forhold til det hundeføreren ville give er forskellen med success og fiasko.
Når hunden har løst opgaven, som i dette tilfælde var at bringe bolden hjem går vi over i belønningsfasen. I belønningsfasen er det hundeføreren der arbejder. Arbejdet kan være at give godbidder for godt arbejde, rose hunden eller lege med den.
Træningscyklusmodellen er en god rettesnor i forhold til at planlægge og evaluere sin træning bagefter. Hvad gjorde hunden? Kunne jeg forholde mig i ro mens hunden arbejdede? Huskede jeg at belønne hunden for godt arbejde?
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
I dag kan man høre og læse overalt i hundeverdenen hvor vigtigt socialisering og miljøtræning er. Der er skrevet bøger om det og der snakkes ofte om hvor vigtigt det er at hvalpen kommer ud og får en lang række oplevelser og får stimuleret alle sine sanser. Det giver den mental robusthed. De fleste opdrættere starter allerede på dette vigtige arbejde mens hvalpene bor hos dem
Vores hunde elsker at gå tur. Især er vores mellemste hund Essie klar når der rasles med nøgler eller hundesnore. Hun er altid frisk på en gåtur. Vi kalder hende i sjov husets gåturs junkie, men det passer meget godt på hvor meget det betyder for hende at komme ud og få luftet ørene og noget i næsen.
Jeg kan bestemt ikke lide at blive nappet i fingrene når jeg vil give hunden en godbid. Det kan være ret voldsomt at blive nappet i fingrene og det kan være alt fra et lille nap der næsten ikke kan mærkes til at blodet springer og plaster må findes frem
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Vi elsker at tage på ferie med vores hunde og det gør de også. Ferie med hunde er for os altid noget der foregår i bilen, så de steder vi kan køre til er der vi tager hen
Vi har føjet en ny hund til vores lille kennelfamilie og hvalpen Zacho er flyttet ind hos os. Zacho kom hertil som 8 uger gammel, og er ligesom vores andre hunde, en welsh springer spaniel. Han er den første hund vi har importeret fra Holland.
Jeg opfordrer altid kommende hvalpekøbere til at gøre sig tanker om, hvad deres krav til den voksne hund er, før hvalpen flytter ind. Jo mere afklarede de er med hensyn til husreglerne for hvad hvalpen må og ikke må, jo bedre er de forberedt. At afklare reglerne på forhånd gør dagligdagen lettere, når de efter kort tid får den lille spilopmager hjem
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.