3 måneder. Så lang tid må en person sidde i fængsel eller være tvangsindlagt, hvis personen vil beholde sin hund. Sådan lyder forslaget fra Dansk Folkeparti, som Karina Due i disse dage kæmper for at få indført.
– Hunde har ikke godt af at sidde i et internat i 3 måneder, og i virkeligheden er 3 måneder også for meget. Men vi sat de 3 måneder som den periode en hund må sidde i et internat, når ejeren sidder i fængsel. Selvfølgelig kan der være sager, hvor man må tage hensyn til ejeren og derfor give lidt længere snor, lyder det fra Karina Due.
Først og fremmest handler det for Karina Due om dyrenes ve og vel, men der er også andre aspekter, der spiller ind, når hun skal begrunde lovforslaget.
– I dag sidder der mange hunde rundt omkring på internaterne, mens deres ejer sidder i fængsel eller er tvangsindlagt. Når der skal betales for opholdet, falder regningen tilbage på ejeren, og det er en regning, de sjældent kan betale. Derfor handler det også om, at det giver internaterne en ekstra udgift. Og så skal man også huske, at når disse hunde sidder på internaterne, optager de jo pladserne fra andre hunde. Derfor mener jeg, at hundene skal overgå til internatet, siger hun.
Ifølge Karina Due sidder nogle af hundene i internaterne i flere år, og hun er ikke den eneste, der mener, at det er for længe.
– Når jeg snakker med de andre partier i Folketinget, hører jeg, at de ikke er helt afvisende over for lovforslaget. Så jeg tror faktisk på, det kan blive til noget. Jeg kommer i hvert fald til at kæmpe for det, slår Karina Due fast.
Dus med Dyrene-legenden, Poul Thomsen, overdrager protektor-titlen hos Dansk Dyreværn Århus til kendisfrisøren Dennis Knudsen, hvis hjerte banker varmt for dyr. Foreningen har netop holdt 70-års jubilæum og udvider snart med en hundepark på 20.000 kvadratmeter. Dennis Knudsen foretrækker dog stadig at style tobenede kunder
Dansk Dyreværn Århus bliver en del af Dyrenes Beskyttelse og kan dermed fortsætte med at redde efterladte og nødstedte kæledyr i Aarhus. 46 ud af 47 stemmeberettigede på gårsdagens ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen.
På vores besøg hos Dansk Dyreværn Århus fik vi også en snak med Dennis Knudsen om hans nye titel som protektor for organisationen
Mandag havde Dansk Dyreværn Århus besøg af Miljø- og Fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen (V), dyrevelfærdsordfører Karina Due (DF) og protektor Dennis Knudsen. Årsagen var, at man i Aarhus gerne ville dele ud af nogle store ideer og vise rundt på det flotte internat
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025