Dennis Knudsen: Dejligt at få lov at gøre en forskel

06-03-2019 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På vores besøg hos Dansk Dyreværn Århus fik vi også en snak med Dennis Knudsen om hans nye titel som protektor for organisationen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens Miljø- og Fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen og dyrevelfærdsordfører fra Dansk Folkeparti Karina Due blev vist rundt på Dansk Dyreværn Århus’ internat, fulgte Dennis Knudsen med rundt og fik nogle gode snakke med politikerne. Det er netop noget af det, der ligger i at være protektor for stedet.

– Jeg skal jo ikke være her i hverdagen. Jeg skal bruges, hvor jeg fysisk skal gøre en forskel. En dag som i dag er et godt eksempel på det. Derudover har jeg en stor kontaktflade, fortæller han.

Dennis Knudsen var ikke mange sekunder om at bestemme sig for at takke ja til titlen. Faktisk var der kun en ting, der bekymrede ham.

– Jeg overtog jo fra selveste Poul Thomsen, så det er nogle store sko, der skal udfyldes, og jeg må da indrømme, at jeg overvejede, om jeg overhovedet kunne leve op til ham, lyder det ydmygt fra den kendte frisør, der tydeligt husker første gang, han trådte ind ad døren hos det aarhusianske dyreværn.

– Jeg blev med det samme imponeret over den energi og passion, der var på stedet. Det var tydeligt at mærke, at både de frivillige og de ansatte var mennesker med en stor passion for dyr, og det kan jeg sagtens spejle mig, siger han.

Der hersker ingen tvivl om, at han har dyrehjertet på rette sted. Da han skulle præsentere sig selv for de to politikere, kom han ind på, at han i næste uge skal sige farvel til sin mops, som er blevet gammel og syg, og hans stemme afslørede tydeligt, at han var meget berørt af situationen.

Udover topmoderne frisurer har Dennis Knudsen haft en kærlighed for dyr lige så længe, han kan huske. Hans mormor arbejdede i zoologisk have, og her var den lille Dennis (sikkert med perfekt frisure) ofte på besøg.

Men den seneste tid er hjertet altså også begyndt at slå på aarhusiansk, og Dennis Knudsen er både stolt og beæret over, at han er valgt til protektor for Dansk Dyreværn Århus.

– Det er en rigtig dejlig ting at være. Jeg er simpelthen så glad for at få lov at gøre en forskel for kæledyrene, siger han og svarer på, hvad det er han kan bidrage med i jobbet.

– Udover min kontaktflade kan jeg bidrage med lidt anderledes og skæve tanker, siger han med et smil.

Herunder kan du se et lille galleri fra dagen

Læs også

Dansk Dyreværn Aarhus er reddet

20-08-2021 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Dyreværn Århus bliver en del af Dyrenes Beskyttelse og kan dermed fortsætte med at redde efterladte og nødstedte kæledyr i Aarhus. 46 ud af 47 stemmeberettigede på gårsdagens ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen. 

Karina Due (DF): Derfor skal hunde af fængslede bortadopteres

05-03-2019 14:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Folkepartis Karina Due var også på besøg hos Dansk Dyreværn Århus mandag. Vi greb chancen og fik en snak om hendes forslag om at hunde skal kunne bortadopteres, når deres ejere sidder i fængsel

Dansk Dyreværn Århus drømmer store drømme

05-03-2019 08:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag havde Dansk Dyreværn Århus besøg af Miljø- og Fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen (V), dyrevelfærdsordfører Karina Due (DF) og protektor Dennis Knudsen. Årsagen var, at man i Aarhus gerne ville dele ud af nogle store ideer og vise rundt på det flotte internat

Dyrevennen Dennis Knudsen overtager Poul Thomsen-protektorat

25-12-2018 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dus med Dyrene-legenden, Poul Thomsen, overdrager protektor-titlen hos Dansk Dyreværn Århus til kendisfrisøren Dennis Knudsen, hvis hjerte banker varmt for dyr. Foreningen har netop holdt 70-års jubilæum og udvider snart med en hundepark på 20.000 kvadratmeter. Dennis Knudsen foretrækker dog stadig at style tobenede kunder

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

Søndagens billeder er endelig online

20-08-2025 16:20, af Karina Green

Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder