Sådan har hunden det under coronakarantænen

24-04-2020 11:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

TV2.dk har kigget på, hvordan vores kæledyr har det i disse tider med ejeren hjemme hele tiden. Her kan du læse, hvad de skriver om hunde

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Mens mange taler om isolation og fravær af sociale inputs, så er denne tid faktisk også præget af større nærhed i den nærmeste familie. Vi er ganske enkelt mere sammen med vor4es børn, forældre, søskende og kæledyr. Det kan både være godt og skidt alt efter forholdet.

TV2 har lagt sig i selen og kigget på, hvordan det egentlig påvirker vores kæledyr, at vi er så meget sammen med dem for tiden. For er det egentlig kun positivt?

Pernille Blok-Riisom er adfærdsdyrlæge og hun behandler især hunde og katte. Hun mener der er stor forskel på, hvordan dyrene tager den ekstra fokus.

For hundenes vedkommende vil langt de fleste, ifølge Pernille Blok-Riisom, finde det dejligt, at vi er så meget sammen med dem, men det er altså ikke alle, der har det sådan.

– Det kan føre til, at hunden får sværere ved at falde til ro, og i værste fald kan den få forhøjet blodtryk og stress. Lidt afhængig af alder og race, så sover hunde op imod 14-16 timer i døgnet. Nogle faktisk mere, forklarer Pernille Blok-Rissom til TV2.dk.

Derfor er det ifølge dyrlægen vigtigt, at man opretholder de normale rutiner og husker, at hunden også har brug for fred og ro. Der er altså ingen grund til at aktivere den hele tiden.

Du kan læse mere her

Læs også

Livsforsikring på kæledyr

11-01-2023 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.

Hundedamen med den vilde fortid

29-12-2022 10:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her

Så hårdt er livet som hvalpeejer

11-01-2022 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp

Corona-karantæne giver hvalpedrømmen vinger

24-03-2020 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark under corona-karantæne og aflyste ferieplaner har givet mange danskere tid til at overveje, om det er i år, de skal have den hund, de altid har drømt om. Et hvalpekøb må ikke være tidsfordriv for karantæneramte skolebørn, mener Dansk Kennel Klub, der dog oplever, at danskerne i stigende grad køber hund med omtanke

Tre gode råd til indendørsaktivering

17-12-2021 12:00, af Astrid Gerd Holtet

Vintermånederne har taget godt fat i os. Men det skal ikke afholde dig fra at træne med hunden

Sådan aktiverer du din hund i vintermørket

Har du læst Julie Valentins guide til indendørs aktivering i det seneste nummer af magasinet HUNDEN?

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

Hunde redder sæler fra ensomhed

01-06-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Medarbejderne på et sælarium nær Cornwall i England fik en god ide, da sælerne begyndte at blive ensomme i coronatiden

Når Danmark er lukket ned

12-03-2020 08:49, af Astrid Gerd Holtet

Mange er i disse dage lukket inde. Frygt ikke der er masser af aktiviteter, man kan lave med hunden

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Susan skaber sundhed i Mathiesens HundeFokus

Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.