Livsforsikring på kæledyr

11-01-2023 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.

Copyright Ridehesten.com

Samtidig har energikrise og inflation udhulet det privatøkonomiske råderum. Derfor kan man ende med at stå i en stor økonomisk knibe, hvis hunden eller katten dør før forventet, og man vil anskaffe en ny. I de tilfælde kan en livsforsikring være det, der hjælper kæledyrsejeren med at anskaffe et nyt kæledyr, uden at ødelægge privatøkonomien.

Prisen på en hund eller kat varierer meget, alt efter hvilken race man vælger, og om kæledyret har en stamtavle. Køber man for eksempel en blandingshund, kan prisen være alt fra 5.000 til 20.000 kroner, afhængigt af hvilke racer blandingen består af. En hund med stamtavle fra Dansk Kennel Klub koster typisk 10-12.000 kroner eller mere – alt efter race.

Da Corona satte ind, og efterspørgslen på hundehvalpe eksploderede, så fulgte priserne helt naturligt med til et niveau, hvor det ikke var ualmindeligt, at man betalte 20-25.000 kroner for populære hunderacer eller blandingshunde med mix af særlige racer. I dag er priserne kun faldet lidt, så det er stadig en stor investering, når familien skal have et firbenet medlem.

Kattene følger også godt med, og populære racer som Maine Coon, Ragdoll og British Shorthair koster let 6-9.000 kroner for en killing. Det skriver Agria Dyreforsikring i en pressemeddelelse. 

 

Når kæledyret dør for tidligt

Den høje anskaffelsespris betyder, at det økonomiske tab bliver større, hvis ulykken er ude, og vores firbenede ven mister livet i for tidlig en alder. Og selv om det ikke er det første, man tænker på, når man anskaffer et kæledyr, kan der være god grund til at komme omkring netop disse overvejelser.

– Alle hunde og katte kan dø for tidligt, siger Tine Stabell, direktør hos Agria Dyreforsikring, og uddyber:

– Det kan være som følge af en ulykke, men også på grund af sygdom. Trods de bedste intentioner hos både opdrætter og ny ejer for at sikre en sund hvalp eller killing kan det stadig gå galt. Det er ganske forfærdeligt at miste en kær ven i en for tidlig alder og ekstra trist, hvis man ikke har råd til at komme godt videre med en ny hund eller kat af den race, man oprindeligt havde kastet sin kærlighed på.

 

En livsforsikring kan redde økonomien

I takt med den stigende inflation, er flere danskere udfordret på økonomien. Der bliver fundet plads hos de fleste i budgettet til dyrenes daglige udgifter. Men har man for nylig betalt 20-30.000 kroner for en hundehvalp, der ender med at dø for tidligt, fordi den rammes af sygdom eller skade, løber væk bliver påkørt eller stjålet, så kan den nye ønskehund være en stor økonomisk belastning.

Her kan en livsforsikring på kæledyret være en ekstra tryghed. Med de høje priser og den stigende inflation er det derfor ikke så mærkeligt, at stadigt flere beslutter at tegne en livsforsikring for kæledyret.

– Muligheden for at sikre sig en erstatning, der kan bruges til igen at anskaffe sig det kæledyr, man mest ønsker sig, er heldigvis noget, som flere og flere er blevet opmærksomme på, i takt med at prisen på kæledyr er øget markant, siger Tine Stabell.

 

Kan alle katte og hunde livsforsikres?

Betingelserne for en livsforsikring varierer selvfølgelig alt efter, hvor den bliver tegnet. Men helt overordnet gælder det, at med en livsforsikring på hund eller kat, er man sikret en erstatning, hvis kæledyret dør for tidligt. For hunde kan det for eksempel også være, hvis de bliver syge eller kommer til skade.

Hvor meget, man kan få i erstatning, afhænger af anskaffelsesprisen og markedsværdien på hunden eller katten.

– Som udgangspunkt kan man tegne livsforsikring for det samme beløb, som man har betalt for sit kæledyr, siger Tine Stabell, og tilføjer, at dyrets alder spiller en afgørende rolle, så jo før man livsforsikrer kæledyret jo bedre.

Der kan være store forskelle forsikringsselskaber imellem, så man skal altid spørge forsikringsselskabet om de præcise betingelser.

Læs også

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Prisen på at have et kæledyr går kun én vej - Og det er desværre op

25-05-2023 11:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det  overrasker næppe nogen, da det meste er blevet dyrere det seneste år, og en ny undersøgelse fra Agria Dyreforsikring bekræfter, at de stigende priser kan mærkes hos kæledyrsejere. Hele 63 % af de 800 adspurgte personer svarer, at det er blevet dyrere at have kæledyr

EDS: Smuk som et stjerneskud …

19-05-2023 08:00, af Anne Egede, www.hforhund.dk

European Dog Show 2023 og Agria Winner 2023 – set fra sofaen

Hvordan vælger du den rigtige hunderace?

26-04-2023 10:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ingen hemmelighed, at danskerne har en stor kærlighed til hunde. Faktisk kan man finde en hund i hver 4.-5. danske husstand, hvilket gør dem til et af de mest foretrukne kæledyr i landet. Og mens en hund kan være en kilde til mange glade og hyggelige stunder, kan hverdagen blive udfordrende både for hund og ejer, hvis ikke man vælger race med omhu

Hvornår er børn gamle nok til hund

16-02-2018 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste børn vil gerne have et kæledyr, og især hunde står højt på ønskesedlen, men hvor gamle bør ens børn egentlig være, før man fører en hundehvalp ind i familien? Det kan du få svar på i nedenstående uddrag af Spanielbogen - Håndbog til alle hundeejere af Lotte Evers

Spørgeskema: Hjælp os med at gøre hunden.dk bedre

29-10-2020 14:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi vil så gerne lave den bedst mulige hjemmeside med hundenyheder. Derfor har vi brug for jeres hjælp. Deltager du i spørgeskemaundersøgelsen, er du med i konkurrencen om at vinde et eksemplar af Retrieverbogen af Lotte Evers

Undgå julens farer for hunden

02-12-2021 09:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Julepynt, gaveindpakning og ikke mindst børnenes julegaver kan alle være årsagen til, at din hund pludselig får det dårligt i juletiden, pga. ting, der sætter sig fast i mave eller tarm – noget der kan ende med en tur på dyrlægens operationsbord. Lotte Evers, hundeekspert hos Agria Dyreforsikring, giver derfor råd til en tryg jul med hunden

Undgå ulykker: Husk reflekser til dig selv og din hund

24-09-2021 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Reflekser er ikke bare til ungernes rygsække og til cyklerne, nej, de er også vigtige til både hunden og dig selv, når I går tur i skumring eller mørke. Efteråret har meldt sin ankomst, og det bliver lyst senere og mørkt, før man venter det. Det behøver ikke være mere end halvmørkt, før en hund er helt usynlig for bilisterne. Lotte Evers, hundeekspert hos Agria Dyreforsikring, kommer her med en håndfuld gode råd til den mørke tid

Agria indgår strategisk samarbejde med Vuffeli

08-03-2023 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det gode hundeliv er målet med samarbejdet mellem Agria Dyreforsikring og hundemadsvirksomheden Vuffeli. Det er første gang, Agria indgår i et kommercielt samarbejde

Hunde kan opdrages hele livet

17-01-2022 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste har nok hørt ordsproget “Man kan ikke lære en gammel hund nye tricks”. Men det er faktisk ikke helt rigtigt, og det samme gør sig gældende, når vi taler om at lære hunden nye øvelser. Det er nemlig noget, man kan gøre hele hundens liv, forklarer Agria Dyreforsikrings hundeekspert

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Webredaktør og nyhedsvagt

Bjarke Kirkegaard Nielsen
20 24 29 30
bkn@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Overblik: Regler for hunde på fly

16-03-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik

BLOG: Sallys historie -del 2 - Sallys ben reddet fra amputation

30-05-2023 09:42, af Vivian Birlie
Blog|

Resumé: Sally på ca. 8 år var, før jeg fik hende, udsat for et traume med brud på lårben og knæ. Hun gik lidt skævt, da det ene bagben var 7 cm. kortere end det andet. For ca. 3 år siden begyndte hun at gå på 3 ben, og kiropraktik, akupunktur og massage hos dyrlæger hjalp intet. Hun blev scannet og røntgenfotograferet. Hendes billeder blev vurderet af kompetente dyrlæger rundt om på kongresser, og der var enighed om, at benet ikke kunne reddes. Så startede jeg intensiv zoneterapi på Sally, og 2 dage før amputationen kunne jeg aflyse den. Sally var kommet på 4 ben igen. Hun fik fortsat zoneterapi, og havde det godt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Symptom - træthed

20-01-2022 15:28, af Astrid Gerd Holtet

Træthed eller nedstemthed er et almindeligt symptom på mange forskellige sygdomme hos hunde, men det kan være svært for ejeren at opdage

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Prisen på at have et kæledyr går kun én vej - Og det er desværre op

25-05-2023 11:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det  overrasker næppe nogen, da det meste er blevet dyrere det seneste år, og en ny undersøgelse fra Agria Dyreforsikring bekræfter, at de stigende priser kan mærkes hos kæledyrsejere. Hele 63 % af de 800 adspurgte personer svarer, at det er blevet dyrere at have kæledyr