Vi kender det jo godt. Vi har været ude på en gåtur med vores hund, og når vi kommer hjem, begynder hunden at trække lidt på det ene ben. De let røde spor på gulvet afslører, at hunden har fået en rift i foden under gåturen.
Sådan et sår skal selvfølgelig renses, så man undgår, der går betændelse i det. Det er også en god ide at bruge beskyttelseshandsker, hvis man har nogen.
Opdager man et sår på hunden, som ikke bløder, bør man rense det med en kogesaltopløsning.
Har hunden været ekstra uheldig og bløder den kraftigt, så skal man, ligesom hos mennesker, lægge en bandage med tryk. Bløder såret gennem bandagen, lægger man en ny bandage udenpå. Det er en god ide at anvende et selvhæftende elastisk bind.
Har hunden været oppe at slås med en anden hund og fået en bidskade, skal man kontakte sin dyrlæge. Bidskader er nemlig lumske. De kan godt se små ud, men senere udvikle sig til noget mere alvorligt.
Desuden skal man være opmærksom på, at hunden kan gå i chok, hvis den har kraftig blødning eller en alvorlig bidskade. Sker dette, skal man straks køre hunden til dyrlægen.
Fornuftigt førstehjælpskit
Det er altid godt at være forberedt. Hav derfor en førstehjælpskasse klar specielt til hunden. Her er et bud på, hvad en førstehjælpskasse til hunden kunne indeholde.
Kirurgisk tape
Saks
Gazebind - kan også anvendes som snudesnor
Polstervat
Selvhæftende elastisk bind
Stump saks
Pincet
Kogesaltopløsning
Undersøgelseshandsker
Digitalt rektaltermometer
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Hvad gør du, hvis uheldet er ude og din hund bliver ramt af en bil?
Når først uheldet er ude, er der intet værre end at føle sig magtesløs og stå og se til, mens hunden lider. Den situation kan hundeejere heldigvis undgå, hvis de lærer at praktisere førstehjælp i tide. Agria Dyreforsikring oplyser her, hvilke advarselstegn det er vigtigt at være opmærksom på, og hvordan kæledyrsejere bør forholde sig i situationen
Det var mudret, det var vådt og det var hundesjovt. Sådan kan Muddy Dog i Aarhus bedst beskrives
Hvis man laver en søgning på ”hund + broccoli” får man et hav af svar, for der er næsten lige så mange meninger, som der er søgesresultater. Og svaret er da også lidt blandet. Broccoli indeholder nemlig giftstoffet isothiocyanat. Så kan vores hunde egentlig tåle broccoli?
Det regner, og mine hunde vil ikke ud. Men kors, hvor de keder sig! Et eller andet skal der ske, mens vi venter på tørvejr. Så her er, hvad jeg har i sinde at byde dem…
Det er nemlig ikke kun os mennesker, der bliver skøre i bolden af at være så meget hjemme
For nogle hunde er tordenvejr forbundet med angst og ubehag – så når lynene lyser op på himlen, må hundeejerne gøre deres bedste for at hjælpe
Søndag morgen, solen skinner, familien har sovet længe, og nu er det tid til brunch. Marmelade, nutella, smør, ost, juice – alt bliver hevet ud af køleskabet, og endelig bliver den frisklavet kaffe sat på bordet. Du tager en kop og hælder mælk i, og så kommer den velkendte hundesnude og stikker den ned i kaffen.
Det er en skrøne, at man kan vurdere hundens kropstemperatur på snuden eller poterne. Men hvad skal du så gøre, hvis du tror din hund har feber?
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund