Vi kender det jo godt. Vi har været ude på en gåtur med vores hund, og når vi kommer hjem, begynder hunden at trække lidt på det ene ben. De let røde spor på gulvet afslører, at hunden har fået en rift i foden under gåturen.
Sådan et sår skal selvfølgelig renses, så man undgår, der går betændelse i det. Det er også en god ide at bruge beskyttelseshandsker, hvis man har nogen.
Opdager man et sår på hunden, som ikke bløder, bør man rense det med en kogesaltopløsning.
Har hunden været ekstra uheldig og bløder den kraftigt, så skal man, ligesom hos mennesker, lægge en bandage med tryk. Bløder såret gennem bandagen, lægger man en ny bandage udenpå. Det er en god ide at anvende et selvhæftende elastisk bind.
Har hunden været oppe at slås med en anden hund og fået en bidskade, skal man kontakte sin dyrlæge. Bidskader er nemlig lumske. De kan godt se små ud, men senere udvikle sig til noget mere alvorligt.
Desuden skal man være opmærksom på, at hunden kan gå i chok, hvis den har kraftig blødning eller en alvorlig bidskade. Sker dette, skal man straks køre hunden til dyrlægen.
Fornuftigt førstehjælpskit
Det er altid godt at være forberedt. Hav derfor en førstehjælpskasse klar specielt til hunden. Her er et bud på, hvad en førstehjælpskasse til hunden kunne indeholde.
Kirurgisk tape
Saks
Gazebind - kan også anvendes som snudesnor
Polstervat
Selvhæftende elastisk bind
Stump saks
Pincet
Kogesaltopløsning
Undersøgelseshandsker
Digitalt rektaltermometer
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Hvad gør du, hvis uheldet er ude og din hund bliver ramt af en bil?
Når først uheldet er ude, er der intet værre end at føle sig magtesløs og stå og se til, mens hunden lider. Den situation kan hundeejere heldigvis undgå, hvis de lærer at praktisere førstehjælp i tide. Agria Dyreforsikring oplyser her, hvilke advarselstegn det er vigtigt at være opmærksom på, og hvordan kæledyrsejere bør forholde sig i situationen
Så er den god nok. Dansk Kennel Klub udvider med stort center på Midtsjælland. Det sjællandske center bliver en pendant til Vilhelmsborg i Jylland
Har du fået en ny hvalp, der skal prøve at udstille? Har du en hund, der senere skal på udstilling og lige skal prøve det først? Eller har du et barn, der kunne tænke sig at blive juniorhandler på DKK-udstillingerne? Så er der mulighed for at prøve det hele af under hyggelige og afslappede forhold på Bakkeskuet den 9. maj.
Flere end 59 procent af alle sportshunde, dvs. hunde, der deltager i aktiviteter og konkurrencer, bliver udsat for skader. Det viser en ny undersøgelse, udført for Agria og SKK Forskningsfond. Undersøgelsen identificerer desuden de mest almindelige skader og deres risikofaktorer samt hvilke racer, der er mest sårbare.
Sådan en mørk morgen har man mest lyst til at gemme sig under et tæppe på sofaen, som denne weimaraner. Billedet er taget af Lisa Lind Hansen fra Taastrup
Elsker du din hund over alt på jorden, så er det måske lige dig P1 leder efter
Akupunktør, zoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie skriver
Har du tænkt at din hund skulle forkæles med en julekalender fra Harald Nyborg denne december, så må du nok hellere lige læse med her
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.