Mesterskabets store dag

06-10-2018 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Verdensmesterskabet for schæferhunde går nu ind i den afgørende fase. Lørdag er dagen, hvor meget bliver afgjort og hvor Schæferhundeklubben også fejrer 100 års jubilæum

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Mens lørdagen sniger sig frem mod middagstid, stiger begejstringen rundt om på arenaerne, der i disse dage lægger underlag til verdens bedste schæferhunde.

Inde på Bionutria Parks grønne græstæppe er det IPO3, der kommer tættere og tættere på at finde en vinder. Rundt om på de blå plasticsæder jubler publikum, når en hund får alvor får fat i beskyttelsesærmet på figuranten og flyver rundt i en 360 graders luftkarruseltur.

Plasticsæderne er noget mere tomme end når de lyseblå fodboldspillere indtager banen i den danske superliga. Alligevel ser det noget bedre ud med tilskueropbakningen, end det har gjort i hverdagene.

Agility
Udenfor den sølvgrå kasse med det ikke særligt indlysende navn, spæner agilityudøverne rundt med deres toptunede schæferhunde. Flere har svært ved at holde hundene tilbage fra spring, tunneller og zigzagstænger, mens de venter på at starte. Hundene har en fest, og selvom de kommer til at rive en stang ned i et spring, eller kommer til at løbe forbi tunnelen, får de alligevel et kram af deres hundeførere efter løbet.

Rundt omkring de to agilitybaner bliver der klappet højlydt, når en hund laver et perfekt løb.

Jubilæumsudstilling
Ved siden af agilitybanerne afholdes Schæferhundeklubben deres 100 års jubilæumsudstilling, og selvom man skulle mene, at prestigen i at vinde et verdensmesterskab er noget større end en jubilæumsudstilling, så er det her, man mærker de fleste nerver og til tider noget rådvilde panik.

Mens hundene bliver ført rundt i ringen, løber der mindst et menneske per hund rundt uden for ringen og kalder på hunden, vifter med legetøj, fløjter eller på anden måde forsøger at få hundens opmærksomhed, så den hele tiden kigger den rigtige vej.

Herunder kan du se en video fra agility

 

Flere hunde kigger forvirrede ud efter, hvor stemmerne kommer fra, og man kan ikke undgå at tænke, om det virkelig tjener hundens performance, at der løber en masse mennesker rundt og råber og skriger, eller om det i virkeligheden blot forvirrer dem.

For en enkelt kvinde blev løbeturene rundt om ringen for meget. Hun måtte give op med åndenød og blev senere hentet af en ambulance. Det så dog umiddelbart meget udramatisk ud, og der var ambulancen havde da heller ikke tændt for sirenen.

Alt i alt ligner det endnu en god dag ved VM for schæferhunde i Randers.

Læs også

Actionfyldte fotos fra VM for schæferhunde er nu online

06-10-2022 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra

Ærgerlig dansk start på søndagen

02-10-2022 10:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

To danskere har været på banen på Cepheus Park i Randers i dag. For en af dem sluttede det alt for hurtigt

VM for schæferhunde i Randers 2022

10-11-2021 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM

Forskning: Min hund forstår mig

05-12-2019 15:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et nyt studie viser, at hunde kan kende forskel på ord, der næsten lyder ens, skriver New Scientist

To personer dømt for tvang efter uenigheder om hunde

14-12-2021 12:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En 60-årig kvinde og en 68-årig mand er blevet dømt 40 dages betinget fængsel, efter de i august brugte tvang til at hente to hunde hos kvindelig kennelejer

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

Hunde får ikke børn til at udvikle astma

13-05-2013 10:13, af Maja Golles
Der har længe været tvivl om, hvorvidt børns kontakt med pelsdyr var en betydende faktor for om barnet udviklede astma. En ny europæisk undersøgelse slår fast, at børn, der vokser op blandt hunde og andre dyr ikke udvikler astma oftere end børn, der ikke har husdyr i hjemmet

Må min hund spise løg?

29-01-2021 12:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Løg er en vigtig bestanddel af mange retter. Men må vi egentlig give vores hunde løg? Svaret kommer her

Portosystemisk shunt

19-07-2019 12:00, af Astrid Gerd Holtet

Portosystemisk shunt er en leversygdom, der oftest giver problemer hos helt unge hunde

Helte reddede hunde fra altødelæggende brand

18-05-2022 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I morges brændte et hus ned i Brovst i Nordjylland. Husets fem hunde blev reddet ud af tre heltemodige personer

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Mens vi venter på foråret: 5 (lidt skøre) ting du kan lave med din hund

Kalenderen siger snart marts, men termometeret og det grå lys insisterer på, at det stadig er november. Hvis du og din hund er ved at få kuller af at vente på sol, tørre poter og lærkesang, så har vi samlet fem mere eller mindre seriøse bud på, hvordan I slår tiden ihjel indtil da.

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse