Sidstedagen på VM for schæferhunde er nu godt i gang. Solen forkæler de mange feststemte tilskuere fra hele verden, der har fundet vej til Cepheus Park i Randers.
I dag skal VM afgøres og alle konkurrencerne foregår inde på stadion, da alle sporøvelser er afsluttet.
To danskere har været i ilden, og for begge gjaldt det, at der skulle noget ekstraordinært til for, at de skulle blande sig i topstriden.
De to danskere var Søren Petersen og Morten Dinesen. Inden dagens konkurrencer stod Søren Petersen med 179 point og Morten Dinesen med 181 point. Inden dagens konkurrencer krævede det over 275 point at komme i top tre.
Søren Petersen var den første af de to på banen til forsvarsarbejde. Desværre sluttede det alt for hurtigt. Han og Sundeved Bacchus blev stoppet af dommeren i den første øvelse, da hunden ikke formåede at løbe frem og tilbage mellem de telte, den skulle søge i. Den løb i stedet sine egne veje, og så sluttede det altså for en ærgerlig Søren Petersen.
Anderledes gik det for Morten Dinesen og Egons Shabby Tiger, der lavede flot forsvarsarbejde og blev belønnet med 93 point. Dermed ender Morten Dinesen på 274 point og bliver bedste dansker foran Allan Maidal, der ellers længe har set ud til at skulle blande sig i topstriden. Men i går måtte Allan Maidal og Wilcken Aron nøjes med 84 point i spordelen, hvilket sendte dem ud af topstriden.
Herunder får du lidt billeder af søndagens første afdeling af forsvarsarbejde.
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM
Agilitydelen af VM for schæferhunde blev afgjort lørdag, og man må sige, at tyskerne tog for sig af retterne
Selvom turen til Danmark har været noget speciel for amerikaneren Mark Saccoccio, er han glad for den måde, danskerne har behandlet ham på
Ukendte gerningsmænd har natten til søndag kørt ræs på Randers Civile Hundeførerforenings træningsbaner i Mellerup
I dag skulle et par fra Randers i retten anklaget for at have drevet en hvalpefabrik i deres bolig i den kronjyske hovedstad. Men dagens møde er aflyst
På Hammelvej ved Randers er en sort labrador blevet væk. Den har været forsvundet siden 9. februar
Da der i 2018 var VM for schæferhunde i Randers, blev en af deltagernes hunde stjålet. Efter lang tids eftersøgning, blev hunden fundet igen. Hunden hed Hector, og en video på youtube viser, at Hector er i topform
I foråret satte vi fokus på Dyreværnets Frynseklinik. Siden da har der været lidt stille, men den kører skam stadig. Her kan du se hvor den holder det næste stykke tid
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.