Sidstedagen på VM for schæferhunde er nu godt i gang. Solen forkæler de mange feststemte tilskuere fra hele verden, der har fundet vej til Cepheus Park i Randers.
I dag skal VM afgøres og alle konkurrencerne foregår inde på stadion, da alle sporøvelser er afsluttet.
To danskere har været i ilden, og for begge gjaldt det, at der skulle noget ekstraordinært til for, at de skulle blande sig i topstriden.
De to danskere var Søren Petersen og Morten Dinesen. Inden dagens konkurrencer stod Søren Petersen med 179 point og Morten Dinesen med 181 point. Inden dagens konkurrencer krævede det over 275 point at komme i top tre.
Søren Petersen var den første af de to på banen til forsvarsarbejde. Desværre sluttede det alt for hurtigt. Han og Sundeved Bacchus blev stoppet af dommeren i den første øvelse, da hunden ikke formåede at løbe frem og tilbage mellem de telte, den skulle søge i. Den løb i stedet sine egne veje, og så sluttede det altså for en ærgerlig Søren Petersen.
Anderledes gik det for Morten Dinesen og Egons Shabby Tiger, der lavede flot forsvarsarbejde og blev belønnet med 93 point. Dermed ender Morten Dinesen på 274 point og bliver bedste dansker foran Allan Maidal, der ellers længe har set ud til at skulle blande sig i topstriden. Men i går måtte Allan Maidal og Wilcken Aron nøjes med 84 point i spordelen, hvilket sendte dem ud af topstriden.
Herunder får du lidt billeder af søndagens første afdeling af forsvarsarbejde.
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM
Agilitydelen af VM for schæferhunde blev afgjort lørdag, og man må sige, at tyskerne tog for sig af retterne
Selvom turen til Danmark har været noget speciel for amerikaneren Mark Saccoccio, er han glad for den måde, danskerne har behandlet ham på
I foråret satte vi fokus på Dyreværnets Frynseklinik. Siden da har der været lidt stille, men den kører skam stadig. Her kan du se hvor den holder det næste stykke tid
I et facebookopslag giver amerikanske Mark Saccoccio sin version af historien om kidnappede Hector. Her kan du læse en oversættelse af opslaget
Hos Randers Dyrehospital har Covid-19 betydet en aflysning af deres arrangement Hund Forbi, hvor man samler ind til hjælp til udsattes dyr. Men man kan stadig hjælpe
Et års betinget fængsel og forbud mod at holde dyr i ti år, er umiddelbart en fornuftig dom i sagen om vanrøgt fra Randers, mener Dyrenes Beskyttelse
VM for schæferhunde er godt i gang i Randers. Her til formiddag har seks hunde været i ilden til forsvarsarbejde på Randers Stadion
Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads.
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde
Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik
Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.