Dyreværnet forventer ikke, hunde kommer tilbage til Lolland

20-04-2018 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der har været snak, om at fire af de 21 hunde skulle retur til hjemmet på Lolland, men Dyreværnets direktør tvivler på, det bliver sådan. I en anden sag oplyser Østjyllands Politi, at der er rejst tiltale mod parret fra Gjerlev ved Randers, der risikerer fængselsdom

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyreværnet

Flere har undret sig over, at Dyreværnet havde lavet en aftale om, at 4 af de 21 udsultede hunde fra Lolland igen skulle hjem til den familie, der havde fejlet i pasningen af dem. Direktør Rikke Christensen-Lee forstår godt, at man undrer sig, men forklarer, at det er sådan Dyreværnet arbejder.

– Vi er ikke ude på at være bussemænd. Vi er ude på at hjælpe hundene. Nu har vi fået dem neutraliseret, så vi er sikre på, der ikke kommer flere hvalpe. Disse mennesker har været meget uvidende om, hvordan man passer hunde. Det har vi forklaret dem, og så har det været aftalen, at de kunne få 4 hunde tilbage, siger hun og fortsætter:

– Men det er jo ikke sådan, at vi bare giver dem hundene igen, og så er den sag glemt. Vi ville jo selvfølgelig komme på uanmeldte besøg og kontroller, så vi hele tiden havde styr på, om hundene havde det godt.

 

Mislykket kontakt
Dyreværnets direktør forsikrer om, at der er sager i denne stil, hvor Dyreværnet ikke vil levere hunde tilbage til deres ejere.

– Det vil ofte være i sager, hvor det er gengangere. Hvis de har fået at vide, hvordan man passer hundene og alligevel ikke lever op til det, så er det med fuldt overlæg, at man mishandler hundene, og så er det en helt anden sag, siger hun.

Aftalen om at tilbagelevere de 4 hunde, falder efter al sandsynlighed til jorden, da hundeejerne i går ikke viste den store vilje til samarbejde.

– Vi var ude for at levere 2 af hundene tilbage, men vi blev ikke lukket ind. De er meget sure på os og vil hverken se på os eller snakke med os. Derfor tror jeg ikke på, at de 4 hunde kommer tilbage. Sådan går det faktisk tit i denne slags sager, siger Rikke Christensen-Lee.

I går kom det desuden frem, at Dyreværnet har valgt at anmelde ejeren af de 21 hunde for misrøgt.

– I henhold til dyreværnsloven formoder jeg, at der er tale om groft uforsvarlig behandling og vanrøgt af dyr, da der er hunde, som i varierende grad ikke er blevet passet omsorgsfuldt eller har fået tilgodeset hverken deres fysiologiske, adfærdsmæssige og sundhedsmæssige behov gennem længere tid, konstaterer dyreværnsdirektøren.

 

Sagen fra Randers
De 21 hunde er dog ikke de eneste, der er i vælten for tiden. Vi skrev tidligere om den store sag fra Gjerlev ved Randers fra februar sidste år, hvor 61 hunde blev fundet.

Her skrev vi, at det Veterinære Sundhedsråd skulle færdiggøre deres undersøgelser af hundene, før Østjyllands Politi besluttede sig for, hvad der videre skulle ske.

Undersøgelserne er nu færdige og parret, som er en mand på 58 og en kvinde på 70, tiltales for mishandling og grov uforsvarlig behandling af 61 hunde, som blev opdrættet på stedet uden tilladelse. Det skriver Østjyllands Politi i en pressemeddelelse.

På adressen blev der fundet 16 døde hunde, som parret selv havde aflivet. I den forbindelse tiltales parret for at have mishandlet hundene ved at aflive dem ved skud med en riffel og ved at slå dem gentagne gange i hovedet.

Parret tiltales også for mishandling af én af de levende hunde, som politiet fandt. Den havde fået en metalfjeder ind mellem tænderne, så den ikke kunne spise.

I forhold til de andre hunde tiltales kvinden og manden for grov uforsvarlig behandling, idet hundene blev holdt under uhygiejniske forhold og havde meget begrænset adgang til vand, mad og motion.

Ud over tiltalerne for mishandling og uforsvarlig behandling tiltales parret også for ulovlig våbenbesiddelse, da der blev fundet to geværer og en pistol på deres adresse. De er også tiltalt for brud på hundeloven, da ingen af hundene var registreret.

Ud over en fængselsstraf nedlægger anklagemyndigheden påstand om, at parret skal frakendes retten til at holde dyr.

 

Læs også

IGEN: Hund finder pølse med skrue

06-08-2021 08:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu er det desværre sket igen. En hund har fundet en godbid, som viste sig at indeholde en skrue. Heldigvis skete der ikke noget med hunden

Dansk par ville købe misrøgtede hunde af polsk smugler

22-01-2021 07:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler

50.000 kroner i bøde for grov dyremishandling

05-06-2020 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En kvinde fra Vissenbjerg på Fyn er dømt for at have behandlet dyr groft uansvarligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Kampagne skal klæde danskerne på til at købe sundere hunde

23-01-2024 11:19, af Anne Cecilie Sohl

Reklamer for en fiktiv plastikkirurgisk dyreklinik skal gøre danskerne opmærksomme på, hvad bestemte typer af udseende gør ved hundenes velfærd. Målet er at reducere efterspørgslen på fremavlede karaktertræk som korte snuder, store øjne og masser af hudfolder, da disse ofte kommer med en pris for hundenes helbred. 

Betinget fængsel i enorm vanrøgtssag

12-10-2018 13:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den hjerteskærende sag om vanrøgt mod 61 hunde i Gjerlev ved Randers er den 71-årige kvinde netop blevet idømt et års betinget fængsel

Dyreværn tæt på konkurs

10-09-2020 11:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden 1948 har Dansk Dyreværn Aarhus hjulpet dyr i nød. I dag hedder stedet The Voice of Pets, og herfra melder man i en pressemeddelelse, at man er konkurstruet

Nogenlunde tilfredshed med ny Dyrevelfærdslov

07-02-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fødevareministeren afviser over for hunden.dk, at der kan være problemer i at forenkle dyreværnsloven. Dyrenes Beskyttelse og Dyreværnet er spændte på at se den nye lov i aktion

 

Efterlod hund i bil

12-07-2018 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På trods af utallige opfordringer i alle mulige medier, er det ikke alle, der har forstået pointen

Hund efterladt bundet til træ

16-01-2020 12:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hund havde en meget lang nat i Hedensted, hvor den stod bundet til et træ

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Alder er ingen hindring: 12-årige Afrodite blev rallychampion

28-09-2025 12:00, af Susie Hansen

Den 10. maj 2025 skrev gravhunden Afrodite og hendes ejer, Heidi, historie, da Afrodite som 12-årig kunne kalde sig rallychampion. En bedrift, der vidner om stædighed, tålmodighed og et helt særligt bånd mellem hund og ejer

Sådan påvirker foderet din hunds sundhed

27-09-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Foder handler ikke kun om at give hunden energi og næringsstoffer. Hver gang du hælder foder i skålen, fodrer du også de milliarder af mikroorganismer, som lever i hundens tarme. Disse små beboere spiller en langt større rolle, end man tidligere har troet både for hundens fordøjelse, immunforsvar og endda adfærd

Dansk Trækhundeklub – en klub for alle!

30-09-2025 13:35, af Maria Thielke Hansen

I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Snart må din hund igen løbe løs på stranden

29-09-2025 16:20, af Karina Green Damsgaard

Fra den 1. oktober ophæves snorepligten på de danske strande, og mange hundeejere glæder sig til frie poter i sandet

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Reducer risikoen for skader hos din jagthund

26-09-2025 07:00, af Agria
Jagt|

Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt