Betinget fængsel i enorm vanrøgtssag

12-10-2018 13:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den hjerteskærende sag om vanrøgt mod 61 hunde i Gjerlev ved Randers er den 71-årige kvinde netop blevet idømt et års betinget fængsel

Copyright Ridehesten.com
foto: Shutterstock

365 dages betinget fængsel og et forbud mod at have med dyr at gøre i 10 år. Det er straffen for vanrøgt af 61 hunde herunder aflivning af 16. Sådan lød det i Retten i Randers tidligere i dag, da en 71-årig kvinde fra Gjerlev skulle modtage sin dom i sagen, der i februar rystede hundeverdenen. 

De 16 døde hunde, som blev fundet i sorte plastsække ved de mange vanrøgtede hunde, var enten blevet aflivet ved skud eller slag i hovedet. Blandt de overlevende var flere i så dårlig forfatning, at de måtte aflives. 

I retten erkendte kvinden at have aflivet eller medvirket til at aflive de 16 hunde ved at holde dem, mens hendes samlever skød dem med en salonriffel. Kvindens samlever er siden afgået ved døden. 

I en pressemeddelelse skriver Østjyllands Politi, at Anklagemyndigheden havde påstået et års ubetinget fængsel, men retten valgte at gøre dommen betinget på grund af kvindens høje alder, og fordi hun ikke tidligere er straffet.  

 

Læs også

Dømt for at mishandle hundehvalpe

18-01-2024 13:00, af Anne Cecilie Sohl

En 35-årig mand skulle tirsdag for retten, dømt for mishandling af hundehvalpe.

I retten for voldsom vanrøgt

11-06-2021 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

To personer sidder i dag i Retten i Kolding tiltalt for overtrædelse af Dyreværnsloven

Dyrepoliti har opsporet 81 sager

21-05-2020 09:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har siden oprettelsen af det nye dyrepoliti fulgt deres arbejde tæt. Nu er det næsten et år siden, enheden blev oprettet, og i den tid har den opsporet 81 sager

Stor dyreværnssag afgjort

21-05-2014 13:49, af Tine Luther
I går faldt der dom i en af Danmarkshistoriens største dyreværnssager. 60 hunde blev overdraget til Dyreværnet.

Dyrenes Beskyttelse: Dom i randerssag er ok

14-10-2018 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et års betinget fængsel og forbud mod at holde dyr i ti år, er umiddelbart en fornuftig dom i sagen om vanrøgt fra Randers, mener Dyrenes Beskyttelse

Hundetræning hjælper indsatte i fængsler

02-08-2018 09:00, af Astrid Gerd Holtet

Hundetræning hjælper indsatte i australske fængsler med at få en bedre selvtillid, giver dem en større ansvarsfølelse og øger deres chancer for en succesfuld rehabilitering, når deres dom er udstået – det viser en større undersøgelse på området

Dom i sagen om trusler efter hundedrab

22-06-2012 14:26, af Tine Luther
En hundeejer, der truede naboer på livet, da hans hund var blevet dræbt, fik betinget fængselsstraf.

Dom afsagt! Sejr for hundene!

10-04-2025 09:53, af Cecilie Friis Amstrup

Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten

Stor utilfredshed med dom i terpentinsag

16-12-2019 14:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Retten i Holbæk har afsagt dom i sagen om de såkaldte terpentinhunde. Begge sider er utilfredse med afgørelsen

England: 100.000 kræver hårdere straf til dyremishandlende brødre

31-03-2016 09:44, af Tine Luther
Et videoklip viser, hvordan to engelske brødre mishandler deres hund. I sidste uge blev de tildelt en betinget straf på to år. I en underskriftindsamling har flere end 100.000 mennesker allerede skrevet under på, at brødrene skal have en hårdere straf.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Lad din hund forbedre din livskvalitet

19-04-2025 07:21, af Cecilie Friis Amstrup

Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller