Klokken 01.30 natten til torsdag blev en ulykkelig hundehandel stoppet på gaden i Flensborg. Det skriver jv.dk. Et dansk par havde åbenbart set en mulighed for at få sig et par billige hvalpe, og var øjensynligt ligeglade med, hvilken stand hundene kom i.
I hvert fald var de godt i gang med at købe hvalpe fra en polsk smugler, der havde otte hvalpe og en kat i kasser i sin bil. Alle hundene var smurt ind i afføring og urin. Hvalpene havde ifølge politiet ikke fået nok at drikke, idet de drak grådigt, da de blev tilbudt vand. Derudover viste hvalpene tydelige tegn på at have været bedøvede.
Hvalpene blev overdraget til et dyreinternat i Flensborg, hvor de vil blive undersøgt og behandlet.
Igen må vi opfordre alle vores læsere til aldrig at støtte den slags – heller ikke for at redde hvalpene. Hver gang, man giver penge til smuglere eller hvalpefabrikker er man direkte skyld i, at mishandlingen af hunde kan fortsætte.
Vi har fulgt sagen med Kennel Dittmer, som har floreret på nettet den sidste tid. Nu er der nyt
I fredags var vi til stede i Retten i Randers, hvor to personer er tiltalt for at have solgt ikke mindre end 85 hvalpe på to år uden at have tilladelse fra Fødevarestyrelsen til at drive erhvervsmæssig handel med hunde. Men hvordan genkender man sælgeren, som alene har profit for øje
I dag skulle et par fra Randers i retten anklaget for at have drevet en hvalpefabrik i deres bolig i den kronjyske hovedstad. Men dagens møde er aflyst
Sidste uge var hunden.dk på tur med Dyreværnets dyreambulance. Det blev en tur, som bød på alt fra en mistænkelig anmeldelse til tynde hunde og en psykisk syg hundeejer.
Skulle man stå i den situation, at man mangler et argument for at støtte gode danske opdrættere, så kommer der et her
En kvinde fra Vissenbjerg på Fyn er dømt for at have behandlet dyr groft uansvarligt
Onsdag forsøgte en mand at smugle en hund ind i Danmark. Det blev fatalt for hunden
En hund havde en meget lang nat i Hedensted, hvor den stod bundet til et træ
Tre teenagere fra Danmark og en 22-årig hollænder er blevet anholdt i Tyskland efter politiet har fundet ti pitbullhvalpe i bagagerummet på deres dansk indregistrerede bil
Da Hanne Adly og hendes mand for et par år siden ville købe hund, anede de ikke, at det ville ende med afsløringen af en af de værste hundesager i Danmark
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.