Det kan ikke siges ofte nok. Undersøg nu hvor I køber jeres hunde. Det er ikke nok at forelske sig i et billede på Den Blå Avis eller Gul Og Gratis. Den lektie har Kristine Stimse Andreasen lært på den hårde måde.
Tilbage i 2019 forelskede hun sig i den franske bulldog, Karma, som hun købte den 13. oktober 2019. Denne forelskelse blev desværre starten på et vaskeægte mareridt.
– Tre dage efter, vi kom hjem med hende, opdagede vi, at hun var syg. Vi tog hende til lægen for at få hende undersøgt for diverse parasitter og lignende, fortæller Kristine Simse Andreasen og fortsætter:
– Karma var ikke sund og rask. Hun var hyperallergiker. Hendes øre blev røde og hævede op, opkast ved alt andet end hendes foder, konstant blod i afføringen, lever og nyre der ikke fungerede.
Hun valgte at fortsætte med at kæmpe for sin hund, men i torsdags måtte hun give op. Onsdag blev Karma endnu mere syg, og torsdag blev hun altså aflivet, hvilket bestemt ikke var nogen nem beslutning.
– Karma betød alt, begynder helt at græde igen. Hun var min datters bedste ven, hun fyldte hende i tykt og tyndt. Hun var min støtter når min datter var hos sin far. Den bedste hun man kunne ønske sig, hun havde så meget kærlighed i hendes lille bitte krop, fortæller hun.
Det er naturligvis altid nemt at være bagklog og sige, at Kristine skulle skamme sig over at købe hund på denne måde, men hun har bestemt også lært en lektie på den hårdest mulige måde.
– Jeg har efter købet af karma lært, at der findes mange kyniske mennesker med penge på hjernen, mennesker der er ligeglad med, at din familie bliver splittet i atomer. Mit mål med alt dette er, at folk skal tænke sig om, ikke begå samme fejl som mig. Det er ikke nok, at du forelsker dig i en hvalp. Baggrundstjek er vigtigt, også selvom du ikke finder noget både godt som dårligt, så hold dig langt væk. Tænk jer om er det eneste jeg står helt fast på, lyder det fra den ulykkelige kvinde.
Efter hun købte hunden, blev hun kontaktet af andre, som havde købt hund hos pågældende opdrætter. De havde haft samme oplevelse. Faktisk har hun hørt fra 37 mennesker med samme oplevelse. Derudover skifter sælgeren navn på DBA hele tiden og kun adressen er den samme.
Vi har besluttet os for ikke at nævne opdrætteren her, da vi for det første ikke kender hendes rigtige navn, men også da hun ikke har haft mulighed for at svare på beskyldningerne. Vi vil dog forfølge sagen og forsøge at få en kommentar fra hende.
Og så vil vi ellers opfordre til, at man køber sine hunde på købhund.dk og tjekker opdrætteren grundigt inden køb af hund. Der er ingen grund til at hjælpe de tvivlsomme opdrættere med at tjene penge.
Nu er det desværre sket igen. En hund har fundet en godbid, som viste sig at indeholde en skrue. Heldigvis skete der ikke noget med hunden
Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler
En kvinde fra Vissenbjerg på Fyn er dømt for at have behandlet dyr groft uansvarligt
Tirsdag fik Midt- og Vestsjællands Politi to anmeldelser om kanonslag kastet efter dyr ved Store Heddinge. Politiet leder efter gerningsmand
I dag ruller Danmarks allerførste nonprofit mobile dyreklinik, Frynseklinikken, ud på de danske veje. Bag tiltaget står Dyreværnet, en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger, der via en donation fra en privat dyreven har fået mulighed for at etablere den rullende dyreklinik
En mand er tiltalt for at ville aflive sin hund med kniv. Han skulle have været for retten i Randers, men sagen er udsat på ubestemt tid på grund af sygdom
Tirsdag eftermiddag rykkede Dyreværnet ud til en bil, der kørte rundt med en masse hunde. Hundene er nu på internat, og sagen er overdraget til politiet. Seneste nye i sagen er, at hundene ikke har lidt overlast, og at de alle var chippede. Pas på med at drage forhastede konklusioner, advarer politikommissær
Konkursen kommer nærmere og nærmere for den over 70 år gamle dyreværnsorganisation, der tidligere gik under navnet Dansk Dyreværn Aarhus
Da den nye mobile dyreklinik onsdag ramte Randers, blev den første hundeoperation i bilen foretaget. Hunden.dk var med til operationen
En hund havde en meget lang nat i Hedensted, hvor den stod bundet til et træ
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær.
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste