Her i landet er man naturligvis uskyldig indtil andet er bevist. Derfor skal det også være sagt med det samme, at vi med denne artikel ikke dømmer de tiltalte i retssagen i Randers skyldige allerede, men de er gode eksempler på, at der måske skulle have været nogle advarselslamper, der blinkede. I retten i fredags var det kun den mandlige tiltalte, der var til stede. Derfor handler denne artikel også kun om ham.
Det er altid vigtigt at undersøge den opdrætter, man køber en hvalp hos. Og havde de mange hvalpekøbere, som altså tæller flere end 85 på bare to år, googlet sælgerens navn, så havde de fundet frem til, at der tidligere har været sager omkring denne mands salg af hvalpe.
FCI har udgivet et udpluk af de ting, organisationen mener, kendetegner den ansvarlige opdrætter og hvalpesælgeren, der kun tænker på profit.
Den ansvarlige opdrætter
--
Hvalpesælgere
Første punkt er, at den ansvarlige opdrætter ofte kun har en race, som denne er dedikeret til. Det kan man naturligvis ikke altid sige, da mange opdrættere prøver andre racer også.
Men i tilfældet fra Randers er der både tale om franske bulldogs, pomeraniere, blandingshunde, american bully med flere.
I retten fortalte flere vidner dog, at de kun så tre til fire hunde i huset, da de besøgte sælgeren, og derfor kan det have været svært at opdage de mange forskellige racer. Dog kunne en søgning på DBA eller Gul og Gratis måske have hjulpet.
FCI mener også, at den gode opdrætter er involveret i hundeudstillinger. Dette er der helt sikkert delte meninger om, og der er ingen tvivl om, at man sagtens kan være en god opdrætter uden at være en del af udstillingsverdenen. Men det er en god ide at få vurderet om ens hunde nogenlunde lever op til racestandarderne, så man er med til at videreføre racen på bedste vis.
Den gode opdrætter er, ifølge FCI, også altid interesseret i at tage hvalpen tilbage, hvis noget går galt.
I sagen fra Randers var der en kvinde, som havde fået en pomeranier, som var købt hos den tiltalte, af sin kæreste. Denne hund viste sig efter kvindens vidneudsagn at være meget syg og overlevede kun, fordi hun og kæresten ofrede mange tusinde kroner på dyrlægebesøg.
Hun fortalte, at hun ikke kunne komme i kontakt med opdrætteren, når hun forsøgte at ringe til ham.
Hun blev spurgt, hvorfor hun ikke fysisk tog hen til opdrætteren, men det turde hun ikke, da hun gennem resultaterne fra googlesøgning af ham, blev bange for ham.
Et andet vidne havde faktisk afvist at købe hund flere andre steder, da det virkede for lusket. Han skulle flytte til Grønland med sin datter, og hun ville gerne have en hund med. Først forsøgte de på Sjælland, og her oplevede de at blive ringet op af serbiske mænd, inden de skulle se hvalpene, ligesom de også skulle se på hundene på offentlige steder.
Det ville vidnet ikke, og derfor kørte de til Jylland og Randers, hvor de fandt hunden, de gerne ville have. Vidnet fortalte om et pænt og rent hjem, hvor børnene legede med hundene, så der var ikke nogen alarmklokker, der ringede hos ham.
Køberne havde fundet hundene på enten DBA eller Gul og Gratis, og i den forbindelse skal opfordringen herfra lyde, at man bruger Købhund.dk i stedet.
I disse dage sidder tre mænd i Retten i Kolding tiltalt for ulovlig import af hunde fra Polen. Monika Grahl er en af dem, der har købt en hvalp af mændene. Det skulle hun aldrig have gjort
Fredag står tre mænd på henholdsvis 52 år, 56 år og 59 år tiltalt ved retten i Kolding for ulovligt at have importeret og solgt hvalpe af racen fransk bulldog fra Polen
To mænd og én kvinde fra Fyn blev i sidste uge dømt i en sag om ulovlig import og salg af minimum 55 hundehvalpe fra Polen
I februar 2017 blev 61 misrøgtede hunde fundet på en gård i en lille by tæt ved Randers. Sagen ligger i dag hos Det Veterinære Sundhedsråd, skriver Randers Amtsavis
Onsdag vedtog et stort flertal af medlemmerne af Europa-Parlamentet en opfordring til en EU-handlingsplan imod ulovlig handel med hunde og katte
England er mere end Wembley og EM i fodbold. Også i England oplever man problemer med mennesker, der køber hunde af dårlige opdrættere. Det kan Jane Broomfield skrive under på
Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler
Ny undersøgelse viser store mangler i hundeannoncer på diverse køb og salgssider
Selv om Fødevarestyrelsens nye smileyordning for hundehold ikke kan stoppe ikke-registrerede virksomheder, ser Dyrenes Beskyttelse positivt på ordningen. For at få de ulovlige hundehandlere frem i lyset har foreningen taget initiativ til sin egen efterforskning
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.