Monika købte dødssyg hund af hundesmuglere

09-03-2021 08:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage sidder tre mænd i Retten i Kolding tiltalt for ulovlig import af hunde fra Polen. Monika Grahl er en af dem, der har købt en hvalp af mændene. Det skulle hun aldrig have gjort

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Drømmen om en hund kan desværre få mange mennesker til at skyde genvej, når markedet er presset. Det giver gunstige vilkår for hundehandlere, der ikke gider overholde loven, men heldigvis er tre af disse hundehandlere fanget og sidder i disse dage tiltalt for ulovlig import af hunde fra Polen.

For Monika Grahl førte drømmen om en hundehvalp til mødet med de tre tiltalte i starten af 2021. Det skriver TVsyd.

Da Monika kiggede i Den Blå Avis og på Gul og Gratis faldt hun over en annonce med otte skønne hvalpe, der alle var fine og raske, og så stod der, at hvalpene var stueopdrættet. Det var dråben, der fyldte glasset for Monika Grahl, der sammen med sin kæreste kører ned for at se på disse hvalpe af racen fransk bulldog.

Egentlig ville parret bare kigge, men de blev så positivt overraskede over stedet og de søde hvalpe, at de valgte at købe en af hvalpene med hjem for 16.000 kroner. Sælgeren havde præsenteret dem for en tæve, som han sagde var mor til hvalpene, og der var ikke nogen alarmklokker, der ringede.

Dagen efter de kom hjem med hvalpen, blev den syg. Den har flydende afføring og sover det meste af dagen.

Parret får hjælp af dyrlægen, men intet hjælper. Hunden får konstateret Giardia.

Efter en uge kører Monika, kæresten og sønnen ned til sælger for at aflevere hunden igen, da de forgæves har forsøgt at komme i kontakt med ham. Sælgeren afviser at tage hunden tilbage og smækker døren i hovedet på sine gæster.

Monika bliver kontaktet af andre hvalpekøbere, som har været ude for det samme. Familien vælger efter mange overvejelser at aflive hvalpen. Hun fortæller til TVsyd, at det er en oplevelse, hun aldrig vil glemme:

–  Da de stikker sprøjten i ham, da han skal have noget beroligende, der står der bare blod ud af begge ender. Det er ligesom om, at han punkterer. Dyrlægen sagde også, at den alligevel ikke havde overlevet 48 timer mere.

Efter at have været ude og advare mod sælgeren modtager Monikas kæreste en talebesked fra sælgeren, hvos han fortæller, at Monika er en meget syg dame, og at det er der mange, der ved.

Vi må igen igen advare alle om at købe hunde på denne måde. Det kan ligne en genvej, men genvejen er ofte skadelig for hundene.

Læs også

Se dig for i hvalpejunglen

06-02-2023 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fredags var vi til stede i Retten i Randers, hvor to personer er tiltalt for at have solgt ikke mindre end 85 hvalpe på to år uden at have tilladelse fra Fødevarestyrelsen til at drive erhvervsmæssig handel med hunde. Men hvordan genkender man sælgeren, som alene har profit for øje

Retssag om ulovlig import og salg af hvalpe starter fredag

04-03-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag står tre mænd på henholdsvis 52 år, 56 år og 59 år tiltalt ved retten i Kolding for ulovligt at have importeret og solgt hvalpe af racen fransk bulldog fra Polen

 

7000 kr. i bøde til hundeejer

05-03-2014 13:07, af Tine Luther
En hundeejer udeblev flere gange fra retssag – er nu idømt bøde på 7000 kr. for at lade sin hund strejfe.

Laks og ris på menuen

13-02-2013 11:12, af Tine Luther
Eukanuba har lanceret en ny fodervariant til voksne hunde.

50 år med sankt bernhard hunde

16-01-2024 10:10, af Anne Cecilie Sohl

Dansk Sankt Bernhard Klub blev stiftet den 25. marts 1973. Derfor kunne klubben i 2023 fejre deres 50-års jubilæum.

Hjernetumorer hos hunde

23-01-2022 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hjernetumorer, eller kræftknuder i hjernen, kan forekomme hos hunde og kan sjældent helbredes. Vi ser lidt nærmere på hvad det er, og hvordan kræften påvirker hunden

Har hunde brug for tøj?

13-01-2011 11:04, af Anne Kristine Tollestrup
I de senere år er tøj til hunde blevet en stor trend – men har de brug for det? Det har videnskab.dk prøvet at give svar på.

I dag er Store Hundedag

04-09-2021 12:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det kan godt være, de kalder arrangementet i denne weekend for Store Hestedag, men vi glæder os nu over, her re så mange hunde

Hvor sover vores hunde?

31-01-2011 15:05, af Tine Luther
En afstemning på hunden.dk viser, at mange hunde sover i ejerens seng.

Hvad er hydroterapi?

15-02-2022 14:19, af Astrid Gerd Holtet

Hydroterapi er når hunden genoptrænes i vand, enten gennem svømmetræning eller ved at gå på et vandløbebånd. Hydroterapi har en masse gode egenskaber og kan hjælpe hunde med mange forskellige typer af problemer  

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Den meditative gåtur

I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.