Monika købte dødssyg hund af hundesmuglere

09-03-2021 08:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage sidder tre mænd i Retten i Kolding tiltalt for ulovlig import af hunde fra Polen. Monika Grahl er en af dem, der har købt en hvalp af mændene. Det skulle hun aldrig have gjort

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Drømmen om en hund kan desværre få mange mennesker til at skyde genvej, når markedet er presset. Det giver gunstige vilkår for hundehandlere, der ikke gider overholde loven, men heldigvis er tre af disse hundehandlere fanget og sidder i disse dage tiltalt for ulovlig import af hunde fra Polen.

For Monika Grahl førte drømmen om en hundehvalp til mødet med de tre tiltalte i starten af 2021. Det skriver TVsyd.

Da Monika kiggede i Den Blå Avis og på Gul og Gratis faldt hun over en annonce med otte skønne hvalpe, der alle var fine og raske, og så stod der, at hvalpene var stueopdrættet. Det var dråben, der fyldte glasset for Monika Grahl, der sammen med sin kæreste kører ned for at se på disse hvalpe af racen fransk bulldog.

Egentlig ville parret bare kigge, men de blev så positivt overraskede over stedet og de søde hvalpe, at de valgte at købe en af hvalpene med hjem for 16.000 kroner. Sælgeren havde præsenteret dem for en tæve, som han sagde var mor til hvalpene, og der var ikke nogen alarmklokker, der ringede.

Dagen efter de kom hjem med hvalpen, blev den syg. Den har flydende afføring og sover det meste af dagen.

Parret får hjælp af dyrlægen, men intet hjælper. Hunden får konstateret Giardia.

Efter en uge kører Monika, kæresten og sønnen ned til sælger for at aflevere hunden igen, da de forgæves har forsøgt at komme i kontakt med ham. Sælgeren afviser at tage hunden tilbage og smækker døren i hovedet på sine gæster.

Monika bliver kontaktet af andre hvalpekøbere, som har været ude for det samme. Familien vælger efter mange overvejelser at aflive hvalpen. Hun fortæller til TVsyd, at det er en oplevelse, hun aldrig vil glemme:

–  Da de stikker sprøjten i ham, da han skal have noget beroligende, der står der bare blod ud af begge ender. Det er ligesom om, at han punkterer. Dyrlægen sagde også, at den alligevel ikke havde overlevet 48 timer mere.

Efter at have været ude og advare mod sælgeren modtager Monikas kæreste en talebesked fra sælgeren, hvos han fortæller, at Monika er en meget syg dame, og at det er der mange, der ved.

Vi må igen igen advare alle om at købe hunde på denne måde. Det kan ligne en genvej, men genvejen er ofte skadelig for hundene.

Læs også

Se dig for i hvalpejunglen

06-02-2023 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fredags var vi til stede i Retten i Randers, hvor to personer er tiltalt for at have solgt ikke mindre end 85 hvalpe på to år uden at have tilladelse fra Fødevarestyrelsen til at drive erhvervsmæssig handel med hunde. Men hvordan genkender man sælgeren, som alene har profit for øje

Retssag om ulovlig import og salg af hvalpe starter fredag

04-03-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag står tre mænd på henholdsvis 52 år, 56 år og 59 år tiltalt ved retten i Kolding for ulovligt at have importeret og solgt hvalpe af racen fransk bulldog fra Polen

 

7000 kr. i bøde til hundeejer

05-03-2014 13:07, af Tine Luther
En hundeejer udeblev flere gange fra retssag – er nu idømt bøde på 7000 kr. for at lade sin hund strejfe.

Stations 2 i aften: Hunde og Helikoptere

18-07-2011 14:38, af Signe Wiese
I aften fra kl. 20.40 til kl. 21.25 på TV2 kan du komme med engelske politihunde på arbejde

Måske Danmarks bedste hundejob

04-01-2018 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu kan man få penge for at lufte og lege med hunde. Det er Hellerup Dog Walk, der har slået stillingen som hundelufter op, da stedet snart åbner ny hundehave. 

Vinhunden glammer

28-02-2019 14:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er meget få ting, hunde ikke kan. En af dem er at flyve. Men nu er der fundet endnu en ting, som hunden er god til

I Sverige får man bøde for løs hund i bil

23-01-2020 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har talt med Riksförbundet M Sverige, der er den svenske pendant til FDM, om reglerne for hunde i biler i Sverige

To hunde aflivet

20-06-2013 11:39, af Tine Luther
De to hvide schweiziske hyrdehunde, der har tidligere på året af politiet blev anbragt på et internat efter at have løbet frit rundt og bidt flere borgere i Sdr. Omme, er nu blevet aflivet. Den ene kunne have været reddet.

Hjælp til nye hundeejere: Dansk hvalpeskole lanceres efter rekordhundeår

20-05-2021 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I løbet af 2020 blev mere end 67.000 nye hunde registreret i Danmark, hvilket er det største antal nyregistreringer i over 10 år. Hos AniCura, der er en af Europas største grupper af dyrehospitaler, forventer man, at lige så mange danskere vil anskaffe sig en hund i 2021, og derfor har AniCura lanceret en ny digital tjeneste, der skal klæde nye ejere på til tilværelsen med hund

BLOG: Hvalpen Zacho flytter ind

16-12-2022 08:44, af John Frank Ahm

Vi har føjet en ny hund til vores lille kennelfamilie og hvalpen Zacho er flyttet ind hos os. Zacho kom hertil som 8 uger gammel, og er ligesom vores andre hunde, en welsh springer spaniel. Han er den første hund vi har importeret fra Holland.

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag. 

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.