Det blev ikke til en dansk toppræstation i IPO i VM for schæferhunde i Randers. Derimod blev det tjekkiske Václav Ouska, der med sin 6-årige hanhund, Qvido Vepeden, hev sejren i land.
IPO var uden tvivl den konkurrence, der tiltrak sig mest opmærksomhed under mesterskabet, idet den både indeholder action, finesse og kontrol.
I IPO konkurreres der i tre discipliner: lydighed, sporarbejde og forsvarsarbejde, og det var især den sidste del, der tiltrak sig publikums opmærksomhed.
I forsvarsarbejdet starter hunden med at skulle løbe zigzag mellem nogle overdimensionerede kegler, der står skiftevis på hver sidelinje af fodboldbanen.
Når hunden kommer til den sidste kegle, står der en figurant, som hunden skal gø ad. Her må hunden ikke bide figuranten.
Dernæst er der forskellige øvelser, hvor hunden skal gribe fat i figurantens ærme og klimaks kommer med den sidste øvelse, hvor hund og figurant løber mod hinanden fra hver sin ende af banen. Igen skal hunden gribe fat i ærmet og holde fast.
Det ser til tider noget voldsomt ud, men det er imponerende at se den kontrol ejerne har over deres hunde.
Vinderen af IPO er den, der samler flest point til sig i de tre discipliner og denne gang var det altså Václav Ouska, der med 285 point blev udråbt som vinder.
På andenpladsen kom tyske Sabrina Höfer med 280 point. Hun især imponerede i forsvarsarbejdet, hvor hunden, Duke Vom Spektefeld, i den grad performede i både bevægelser, bid og lydighed til stor glæde for publikum.
Tredjepladsen gik til endnu en tjekke, Martin Matousek, der fik 279 point. Bedste dansker blev Hugo Skov på en 27. plads med 264 point.
Så er verdensmesteren i IGP fundet. Vinderen blev tyske Nico Kertzinger og hans hund, Nitra vom Eisernen Kreuz, men en flot indsats af det danske hold placerede dem på en fremragende 3. plads i holdkonkurrencen
Benny Boesen har netop været på banen i forsvarsarbejde med Kongeskoven's Skater. Begge gjorde det godt i dette, der er den dygtige hunds sidste konkurrence
140 hunde fra 33 forskellige nationer er klar til at dyste til verdensmesterskabet i Randers sammen med deres hundeførere. Det bliver benhård konkurrence, når de mange schæferhunde indtager Cepheus Park Randers i dagene 28. september - 2. oktober 2022
Schæferhunden Max var i utrolig dårlig forfatning, da han kom til Dyrenes Beskyttelse. Nu har han fået nye ejere og et godt liv
VM for schæferhunde er godt i gang i Randers. Her til formiddag har seks hunde været i ilden til forsvarsarbejde på Randers Stadion
Allerede inden verdensmesterskaberne for schæferhunde er gået i gang i Randers, er mesterskaberne blevet ramt af en frygtelig trist hændelse. En amerikaner har fået stjålet sin hund
Så er det igen blevet tid til fredagsquiz. Denne gang om schæferen, som er meget andet end en politihund
I weekenden var der DM for schæferhunde i Randers. Vi har modtaget denne lille reportage fra Randi Salzwedell
Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM
Danmarks civile Hundeførerforenings årlige DM afholdes i år på DcH Hernings hjemmebane i weekenden. Der konkurreres i lydighed, rally, agility, SPH og IPO
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse