Det sker oftere og oftere, at der i politiets døgnrapporter og pressemeddelelser kommer efterlysninger ejere til hunde, som politiet har fundet eller fået indleveret.
Torsdag morgen sendte Syd- og Sønderjyllands Politi meddelelser ud om to hunde, der mangler ejere i den Syd- og Sønderjyske kreds.
Den ene er en schæfer, der blev fundet onsdag i Sdr. Bøel ved Gørding øst for Esbjerg. Der er tale om en han-schæfer fra 2010, som bærer et sort polyesterhalsbånd med refleks uden tegn.
Den anden er en ældre dalmatinertæve, som blev fundet onsdag ved den Sønderjyske Motorvej tæt ved afkørslen til Haderslev. Dalmatineren er ikke chippet, og den bærer et sort tyndt læderhalsbånd uden skilt.
Ved man noget om de to hunde, skal man kontakte Syd- og Sønderjyllands Politi
Mandag morgen blev hunden Bella fundet i Brørup. Syd- og Sønderjyllands Politi efterlyser ejeren
Politiet kan ikke få kontakt til ejere af to hunde og beder derfor offentligheden om hjælp
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
Major og Champ er nu begge tilbage hos Joe Biden i Det Hvide Hus. De to hunde blev sendt hjem til Delaware tidligere på måneden
Østjyllands Politi leder efter ejerne af en schæferhvalp
VM for schæferhunde er godt i gang i Randers. Her til formiddag har seks hunde været i ilden til forsvarsarbejde på Randers Stadion
Allerede inden verdensmesterskaberne for schæferhunde er gået i gang i Randers, er mesterskaberne blevet ramt af en frygtelig trist hændelse. En amerikaner har fået stjålet sin hund
Tirsdag var der officiel åbning af VM i Randers, og onsdag kom hundene i konkurrence. Office manager Tina Nørgaard fortæller om travl men god start
Om en Schæferhund fra Schæferhundeklubben For Danmark Kreds 21 Djursland
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.