Det sker oftere og oftere, at der i politiets døgnrapporter og pressemeddelelser kommer efterlysninger ejere til hunde, som politiet har fundet eller fået indleveret.
Torsdag morgen sendte Syd- og Sønderjyllands Politi meddelelser ud om to hunde, der mangler ejere i den Syd- og Sønderjyske kreds.
Den ene er en schæfer, der blev fundet onsdag i Sdr. Bøel ved Gørding øst for Esbjerg. Der er tale om en han-schæfer fra 2010, som bærer et sort polyesterhalsbånd med refleks uden tegn.
Den anden er en ældre dalmatinertæve, som blev fundet onsdag ved den Sønderjyske Motorvej tæt ved afkørslen til Haderslev. Dalmatineren er ikke chippet, og den bærer et sort tyndt læderhalsbånd uden skilt.
Ved man noget om de to hunde, skal man kontakte Syd- og Sønderjyllands Politi
Mandag morgen blev hunden Bella fundet i Brørup. Syd- og Sønderjyllands Politi efterlyser ejeren
Politiet kan ikke få kontakt til ejere af to hunde og beder derfor offentligheden om hjælp
Dyrenes Beskyttelse på Fyn søger netop nu nyt hjem til schæfer, der stod lænket udenfor i en måned
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
Så er fredagsquizzen her igen. I dag handler quizzen om den plettede skønhed, dalmatineren
I weekenden var der DM i IGP3 i Hobro. Det blev et flot mesterskab, skønt det var lidt koldt at være tilskuer
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Agilitydelen af VM for schæferhunde blev afgjort lørdag, og man må sige, at tyskerne tog for sig af retterne
Sidste års VM for schæferhunde i Randers var en stor succes. Amerikaner har lavet en flot video fra mesterskabet. Se den her
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet