Det sker oftere og oftere, at der i politiets døgnrapporter og pressemeddelelser kommer efterlysninger ejere til hunde, som politiet har fundet eller fået indleveret.
Torsdag morgen sendte Syd- og Sønderjyllands Politi meddelelser ud om to hunde, der mangler ejere i den Syd- og Sønderjyske kreds.
Den ene er en schæfer, der blev fundet onsdag i Sdr. Bøel ved Gørding øst for Esbjerg. Der er tale om en han-schæfer fra 2010, som bærer et sort polyesterhalsbånd med refleks uden tegn.
Den anden er en ældre dalmatinertæve, som blev fundet onsdag ved den Sønderjyske Motorvej tæt ved afkørslen til Haderslev. Dalmatineren er ikke chippet, og den bærer et sort tyndt læderhalsbånd uden skilt.
Ved man noget om de to hunde, skal man kontakte Syd- og Sønderjyllands Politi
Mandag morgen blev hunden Bella fundet i Brørup. Syd- og Sønderjyllands Politi efterlyser ejeren
Politiet kan ikke få kontakt til ejere af to hunde og beder derfor offentligheden om hjælp
I weekenden var der DM i IGP3 i Hobro. Det blev et flot mesterskab, skønt det var lidt koldt at være tilskuer
De er her alle sammen: Labrador, schæfer og collie. Og de mere sjældne racer som hollandsk kooikerhondje og porcelaine. Kom og mød 3384 hunde fordelt på 253 forskellige racer, når Dansk Kennel Klub afholder årets første udstilling i MesseC i Fredericia lørdag og søndag 9. og 10. februar. Her er der også mulighed for at få en professionel dommers øjne på din egen hund, få en snak om opdræt og børnene kan lege og bage hundekiks i det store børneområde
Hvad skal man med 101 dalmatinere, når man har en, der kan springe livligt omkring? Her er det Bjarne Christensen fra Svendborg, der har fanget sin dalmatiner i et flot øjeblik
Så er fredagsquizzen her igen. I dag handler quizzen om den plettede skønhed, dalmatineren
En 55-årig kvinde er blevet sigtet for overtrædelse af dyrværnslovgivningen, efter politiet torsdag fandt en tynd schæferhund i hendes hjem
Så er det igen blevet tid til fredagsquiz. Denne gang om schæferen, som er meget andet end en politihund
I weekenden var der DM for schæferhunde i Randers. Vi har modtaget denne lille reportage fra Randi Salzwedell
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.