Det sker oftere og oftere, at der i politiets døgnrapporter og pressemeddelelser kommer efterlysninger ejere til hunde, som politiet har fundet eller fået indleveret.
Torsdag morgen sendte Syd- og Sønderjyllands Politi meddelelser ud om to hunde, der mangler ejere i den Syd- og Sønderjyske kreds.
Den ene er en schæfer, der blev fundet onsdag i Sdr. Bøel ved Gørding øst for Esbjerg. Der er tale om en han-schæfer fra 2010, som bærer et sort polyesterhalsbånd med refleks uden tegn.
Den anden er en ældre dalmatinertæve, som blev fundet onsdag ved den Sønderjyske Motorvej tæt ved afkørslen til Haderslev. Dalmatineren er ikke chippet, og den bærer et sort tyndt læderhalsbånd uden skilt.
Ved man noget om de to hunde, skal man kontakte Syd- og Sønderjyllands Politi
Mandag morgen blev hunden Bella fundet i Brørup. Syd- og Sønderjyllands Politi efterlyser ejeren
Politiet kan ikke få kontakt til ejere af to hunde og beder derfor offentligheden om hjælp
Det kunne have endt fatalt, da der udbrød brand i Britta Hansens hus i Bramming i Vestjylland. Heldigvis var schæferen Genie vågen
En schæfer er en fremragende sporhund, men nogle gange har den altså også bare brug for at tage en slapper også selvom underlaget er en smule køligt. Billedet er taget af Frederikke Hochreuter
Allerede inden verdensmesterskaberne for schæferhunde er gået i gang i Randers, er mesterskaberne blevet ramt af en frygtelig trist hændelse. En amerikaner har fået stjålet sin hund
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Østjyllands Politi leder efter ejerne af en schæferhvalp
Det er ikke kun omkring stadion, der bliver noget for hundeelskere, når VM for schæferhunde afholdes i Randers. Hele byen kommer til at fejre begivenheden
Så er verdensmesteren i IGP fundet. Vinderen blev tyske Nico Kertzinger og hans hund, Nitra vom Eisernen Kreuz, men en flot indsats af det danske hold placerede dem på en fremragende 3. plads i holdkonkurrencen
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.