Det sker oftere og oftere, at der i politiets døgnrapporter og pressemeddelelser kommer efterlysninger ejere til hunde, som politiet har fundet eller fået indleveret.
Torsdag morgen sendte Syd- og Sønderjyllands Politi meddelelser ud om to hunde, der mangler ejere i den Syd- og Sønderjyske kreds.
Den ene er en schæfer, der blev fundet onsdag i Sdr. Bøel ved Gørding øst for Esbjerg. Der er tale om en han-schæfer fra 2010, som bærer et sort polyesterhalsbånd med refleks uden tegn.
Den anden er en ældre dalmatinertæve, som blev fundet onsdag ved den Sønderjyske Motorvej tæt ved afkørslen til Haderslev. Dalmatineren er ikke chippet, og den bærer et sort tyndt læderhalsbånd uden skilt.
Ved man noget om de to hunde, skal man kontakte Syd- og Sønderjyllands Politi
Mandag morgen blev hunden Bella fundet i Brørup. Syd- og Sønderjyllands Politi efterlyser ejeren
Politiet kan ikke få kontakt til ejere af to hunde og beder derfor offentligheden om hjælp
Så er fredagsquizzen her igen. I dag handler quizzen om den plettede skønhed, dalmatineren
Hvad skal man med 101 dalmatinere, når man har en, der kan springe livligt omkring? Her er det Bjarne Christensen fra Svendborg, der har fanget sin dalmatiner i et flot øjeblik
Mange børn længes efter sne. Denne schæfer har det sikkert på samme måde lige nu. Billedet er taget af Susanne W. Søgaard
Østjyllands Politi leder efter ejerne af en schæferhvalp
Sidste års VM for schæferhunde i Randers var en stor succes. Amerikaner har lavet en flot video fra mesterskabet. Se den her
Så er det igen blevet tid til fredagsquiz. Denne gang om schæferen, som er meget andet end en politihund
Verdensmesterskabet for schæferhunde går nu ind i den afgørende fase. Lørdag er dagen, hvor meget bliver afgjort og hvor Schæferhundeklubben også fejrer 100 års jubilæum
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller