Mange er nok allerede begyndt at længes efter bare et par af de varme dage, vi oplevede sidste sommer. Men der er også andet at tænke længselsfuldt tilbage på fra året 2018. En af de ting er det fantastiske VM for schæferhunde i Randers.
For godt nok havde moder sol trukket varmestrålerne til sig, da de mange schæferhunde indtog den kronjyske hovedstad. Alligevel blev det et mesterskab, som fik stor ros både nationalt og internationalt, og det er slet ikke glemt endnu. For bare seks dage siden uploadede amerikanske Jessica Vampola en video, hun har lavet fra Randers, og den har fået stor opmærksomhed blandt de amerikanske deltagere. Det forstår man godt, da videoen virkelig er godt lavet.
Længes du også tilbage til dagene i Randers, eller var du der måske slet ikke. Så bør du se denne flotte video.
God fornøjelse.
For kort tid siden blev årets politihund hædret i Store Ring. Titlen gik til Schæferhunden Konrad med ejer, Rune Egedal, der er politihundefaglig koordinator i Sydøstjyllands Politi.
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
Så er verdensmesteren i IGP fundet. Vinderen blev tyske Nico Kertzinger og hans hund, Nitra vom Eisernen Kreuz, men en flot indsats af det danske hold placerede dem på en fremragende 3. plads i holdkonkurrencen
I næste uge udkommer novembernummeret af HUNDEN. Her er lidt af det, du kan glæde dig til
Tirsdag var der officiel åbning af VM i Randers, og onsdag kom hundene i konkurrence. Office manager Tina Nørgaard fortæller om travl men god start
I et facebookopslag giver amerikanske Mark Saccoccio sin version af historien om kidnappede Hector. Her kan du læse en oversættelse af opslaget
Var du til VM i Randers, eller ville du gerne have været det, så kan du se billederne her
Allerede inden verdensmesterskaberne for schæferhunde er gået i gang i Randers, er mesterskaberne blevet ramt af en frygtelig trist hændelse. En amerikaner har fået stjålet sin hund
Amerikanske Mark Saccoccio har fået sin elskede hund igen, efter den blev stjålet fra en bil ved Årslev. Politiet efterforsker stadig sagen og hører gerne fra vidner
Det blev tjekkiske Václav Ouska, der løb med den samlede sejr i IPO i Randers. Bedste dansker blev Hugo Skov på en 27. plads
For omkring en uge siden begyndte flere hunde i den lille by Fårup at hyle og trække sig væk fra et helt bestemt fodgængerfelt på Bakkevænget, lige ved skolen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I dette blogindlæg kan du læse mere om, hvad en skolehund er og helt præcis kan. Som skrevet tidligere er en skolehund ikke 'bare' en hund som går rundt på en skole, det er en hund, som over tid er trænet til at hjælpe børn og unge med mange forskellige opgaver i forbindelse med skoledagen.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde
Det smukke snevejr frister til at lade den almindelige familiehund trække slæde med børnene. Det er ikke nødvendigvis en dårlig ide, men før man går i gang bør man have nogle ting på plads, for at det er både sikkerhedsmæssigt forsvarligt og bliver en god oplevelse for hunden.
Julen står for døren og det betyder ofte at vi skruer op for julegodterne, hygge og godt selskab. Det er dog en god ide at være ekstra opmærksom på din hund og hvordan du får den godt igennem den søde juletid.
For første gang foreslår EU-kommissionen, at hundes og kattes velfærd bliver beskyttet af EU-lovgivningen. Forslaget skal indføre længe ventede foranstaltninger vedrørende sporbarhed og registrering af hunde og katte. Det er godt nyt for de danske kæledyr, lyder det fra Dyrenes Beskyttelse.