Benny Boesen erkendte efter sin tur på græstæppet på Cepheus Park i Randers, at det er en smuk men også vemodig oplevelse at deltage i VM her på hjemmebane.
- Det er jo en fantastisk oplevelse, det er det her, vi træner hen imod, og så er det bare specielt at være på banen foran et feststemt hjemmepublikum, lyder det fra Benny Boesen.
Den vemodige reaktion på mesterskabet skyldes, at dette er hans hund, Kongeskoven's Skaters sidste konkurrence. Han er efterhånden blevet otte år, og så er det ved at være tid til at trække sig tilbage.
- Han startede sin karriere sidst der var VM i Randers i 2018, og derfor er det også en ring, der sluttes med dette mesterskab, siger han og slår fast, at det ikke har handlet om at komme til tops i dette verdensmesterskab.
- Jeg kan sagtens leve uden en topplacering. Det her handler i lige så høj grad om at få lukket og slukket på en god måde. Der er jo rigtig mange, der har fulgt ham gennem hans karriere, så det var også en mulighed for at takke dem og sige farvel til dem.
Benny og Kongeskoven's Skater fik 89 point i forsvarsarbejdet, og det er Benny helt tilfreds med.
- Ja jeg er meget godt tilfreds. Han er jo en gammel hund, så der er et par steder det kniber lidt for ham, men han gjorde det rigtig flot i dag, siger han.
Benny Boesen afslører desuden, at han allerede har næste hund klar derhjemme, som han håber kan komme i gang til næste sæson.
Herunder kan du se et galleri fra Kongeskons' Skater sidste konkurrence.
Oplev Danmarks skarpeste sporhunde i aktion denne weekend i Skørping, hvor de bedste hunde og førere kæmper om en plads på landsholdet til VM i Østrig 2025.
Flot holdpræstation sikrer Danmark en plads på podiet ved det første verdensmesterskab i rallylydighed. Fire danske ekvipager har kvalificeret sig til de individuelle finaler.
Det danske rallylandshold er ankommet til Turku, Finland, og er klar til at konkurrere ved VM i rallylydighed denne weekend.
I et telt bevogtet af spøgelser, holder DKK’s mentalbeskrivelsesudvalg til. Det er første gang, de er repræsenteret ved en udstilling
Direktør for Dansk Kennel Klub, Jens Glavind havde en klar opfordring, da han holdt foredrag om fremtiden for DKK
Der var lagt op til en marathon lure coursing træning med 70 løb, da mynderne afholdt deres første aktivitet på DKK’s nye hundeaktivitetscenter i Ringsted i weekenden
Udstillerne indtog Roskilde i god tid forud for weekendens DKK-udstillinger. De første ankom allerede ved middagstid fredag for at sikre sig de bedste pladser og gøre klar til et par dage med fællesskab og hundeglæde.
Dansk Kennel Klub stiller nu en nødhjælpskonto til rådighed for dem, der vil hjælpe Ukraines hunde
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kamp om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf kl. 10
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet