Benny Boesen erkendte efter sin tur på græstæppet på Cepheus Park i Randers, at det er en smuk men også vemodig oplevelse at deltage i VM her på hjemmebane.
- Det er jo en fantastisk oplevelse, det er det her, vi træner hen imod, og så er det bare specielt at være på banen foran et feststemt hjemmepublikum, lyder det fra Benny Boesen.
Den vemodige reaktion på mesterskabet skyldes, at dette er hans hund, Kongeskoven's Skaters sidste konkurrence. Han er efterhånden blevet otte år, og så er det ved at være tid til at trække sig tilbage.
- Han startede sin karriere sidst der var VM i Randers i 2018, og derfor er det også en ring, der sluttes med dette mesterskab, siger han og slår fast, at det ikke har handlet om at komme til tops i dette verdensmesterskab.
- Jeg kan sagtens leve uden en topplacering. Det her handler i lige så høj grad om at få lukket og slukket på en god måde. Der er jo rigtig mange, der har fulgt ham gennem hans karriere, så det var også en mulighed for at takke dem og sige farvel til dem.
Benny og Kongeskoven's Skater fik 89 point i forsvarsarbejdet, og det er Benny helt tilfreds med.
- Ja jeg er meget godt tilfreds. Han er jo en gammel hund, så der er et par steder det kniber lidt for ham, men han gjorde det rigtig flot i dag, siger han.
Benny Boesen afslører desuden, at han allerede har næste hund klar derhjemme, som han håber kan komme i gang til næste sæson.
Herunder kan du se et galleri fra Kongeskons' Skater sidste konkurrence.
Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.
Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.
Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
I dag fejrer vi hundens dag med en masse fine arrangementer rundt i landet. Hvordan fejrer du dagen?
Det er egentlig en halvgammel ide, der lørdag klokken 10.30 blev til virkelighed i Fredericia, da de første personer kunne komme på en guidet rundtur på udstillingen
Der mangler racer til sceneshowet til hundens dag i Tivoli Friheden
Oplev Europas smukkeste hunde på Roskilde Dyrskueplads
For anden dag i træk blev det til svensk sejr på Bornholm den sorte dværgpudel, Despacito S Tsvetochnoi Poljany, der løb med sejren
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En festlig dag venter, når alle seks danske nationalracer mødes til årets store fællesudstilling.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.