Hundekalenderen er et must for alle hundefolk og har gennem flere år været en stor succes. Kalenderen er lavet specielt til alle, der interesserer sig for hunde og den indeholder blandt andet hundens journal og meget, meget mere, som alt sammen er nyttigt for hundefolket. Det praktiske A5 format og spiralryggen gør tilmed kalenderen særdeles anvendelig i de mange forskellige situationer, som hundefolk nu en gang kommer ud for. Køb kalenderen på HUNDENS og Wiegaardens i hal G til DKK udstillingen i Herning denne weekend. Kalenderen kan fås for kr. 129,-. Overvejer du at købe en hvalp? Rekvirér da gratis Opdrættervejviseren i samme ombæring. Denne er et nemt og praktisk opslagsværk over kenneler og specialklubber i Danmark. Vi ses i Herning til en forrygende og festlig weekend i hundens tegn!
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.