En solstrålehistorie på en meget våd lørdag

20-11-2019 15:00, af Leif Richardt

Om en Schæferhund fra Schæferhundeklubben For Danmark Kreds 21 Djursland

Copyright Ridehesten.com

 

Lørdag midt på dagen d. 2. november møder et par uventede gæster op på træningspladsen i Mesballe.

Deres budskab var noget vi alle frygter. Deres hund var stukket af under en luftetur 2 døgn tidligere, efter megen søgning og kalden i de mange timer, uden held, møder de så op hos os og spørger om vi har set deres hund. Det havde vi så desværre ikke, men vores revisor, Tove Grove Rasmussen tilbyder at tage sin 8 år gamle schæfertæve Lexi og gøre et forsøg på at spore sig frem til den bortløbne hund, 4 år gamle Nova.

Ejerne finder noget med mest mulig duft af Nova, giver det til Tove og Lexi på det sted Nova var stukket af fra. Det blev ikke den mest fremkommelige tur Lexi tog dem med på. Det var langt fra og meget ældre end de spor Lexi og Tove normalt går.

Efter hegn, buskads og ca. en halv time time senere har Lexi ført dem ned på en eng, tæt på en å, i vand hvor selv de mest sejlivede gummistøvler måtte give op. Men Lexi ville ikke give op, hun havde en klar fornemmelse af at færten fra Novas tæppe også var på engen.

Lexi førte dem hen til kanten af engen, en bevokset skrænt, som ingen normale individer ville begive sig ud på. Nu var Nova så tilsyneladende ikke normal, for der var hun, viklet 100% ind i buskadset med ben strittende ud til alle sider uden kontakt med fastlandet. Nogle få grynt var svaret fra familiens kalden.

Trods det at ejerne flere gange tidligere i deres søgen havde været tæt forbi samme skrænt, var det ikke lykkedes at høre Novas forsøg på at svare deres kalden. Hun må have været dybt ulykkelig over at høre hendes navn fra dem hun elskede over alt andet, for så at høre kaldene igen blive svagere og svagere.

Nu kunne Lexi og Tove så komme helt tæt på og både se og høre Nova.  At få hende fri af det, der havde låst hende fast i 48 timer var heldigvis ikke svært og så var de alle samlet igen, jubiiii.

Tilbage på pladsen kommer Tove med denne fantastiske oplevelse som kun kan give våde øjne og endnu en grund til at schæferhunden er vores foretrukne hunderace. Vi læser ofte om hvilke fantastiske bedrifter Schæferhunden er i stand til at løse. Denne oplevelse fra Mesballe var helt tæt på og en helt ubeskrivelig dejlig oplevelse, ikke mindst for Tove og Lexi og Ea, Bastian, Kent, Ninna og Nova.

Vi kan nok alle forestille sig hvordan Nova har kæmpet i mange timer for at komme fri, sikkert ikke sovet, total udmattet, ude af stand til at forstå, hvorfor hendes navn blev kaldt, men intet skete, har slåsset videre med alle fire ben uden at det hjalp. Trods dette så var hun rimelig frisk og uden mén, da hun kom fri.

Lexi tror jeg ikke helt har forstået hvor stor en ting hun gjorde den dag. "Bare Tove er glad og tilfreds med mig"

Læs også

Når snuderne redder dagen

18-05-2025 07:02, af Cecilie Friis Amstrup

Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.

Mirakelredning af storpuddel der sad fast i tre døgn

29-01-2025 09:29, af Cecilie Friis Amstrup

En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.

Dramatisk eftersøgning af hunden Dolph

18-11-2024 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

En families værste mareridt og en hunds utrolige instinkter førte til en lykkelig genforening efter en nervepirrende jagt gennem Aalborgs gader.

Vanvittig flot video fra VM i Randers

26-03-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste års VM for schæferhunde i Randers var en stor succes. Amerikaner har lavet en flot video fra mesterskabet. Se den her

Hele Randers går i hundene

27-09-2018 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun omkring stadion, der bliver noget for hundeelskere, når VM for schæferhunde afholdes i Randers. Hele byen kommer til at fejre begivenheden

Tragisk schæferhistorie fra Fyn

05-04-2018 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelse på Fyn søger netop nu nyt hjem til schæfer, der stod lænket udenfor i en måned

VM for Schæfer i Randers

22-09-2022 09:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

140 hunde fra 33 forskellige nationer er klar til at dyste til verdensmesterskabet i Randers sammen med deres hundeførere. Det bliver benhård konkurrence, når de mange schæferhunde indtager Cepheus Park Randers i dagene 28. september - 2. oktober 2022

VM for schæferhunde i Randers 2022

10-11-2021 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM

Flot og fingerkoldt DM i IGP3

15-04-2019 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der DM i IGP3 i Hobro. Det blev et flot mesterskab, skønt det var lidt koldt at være tilskuer

Schæfer-VM lagde godt fra land

04-10-2018 08:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag var der officiel åbning af VM i Randers, og onsdag kom hundene i konkurrence. Office manager Tina Nørgaard fortæller om travl men god start

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.