Lørdag midt på dagen d. 2. november møder et par uventede gæster op på træningspladsen i Mesballe.
Deres budskab var noget vi alle frygter. Deres hund var stukket af under en luftetur 2 døgn tidligere, efter megen søgning og kalden i de mange timer, uden held, møder de så op hos os og spørger om vi har set deres hund. Det havde vi så desværre ikke, men vores revisor, Tove Grove Rasmussen tilbyder at tage sin 8 år gamle schæfertæve Lexi og gøre et forsøg på at spore sig frem til den bortløbne hund, 4 år gamle Nova.
Ejerne finder noget med mest mulig duft af Nova, giver det til Tove og Lexi på det sted Nova var stukket af fra. Det blev ikke den mest fremkommelige tur Lexi tog dem med på. Det var langt fra og meget ældre end de spor Lexi og Tove normalt går.
Efter hegn, buskads og ca. en halv time time senere har Lexi ført dem ned på en eng, tæt på en å, i vand hvor selv de mest sejlivede gummistøvler måtte give op. Men Lexi ville ikke give op, hun havde en klar fornemmelse af at færten fra Novas tæppe også var på engen.
Lexi førte dem hen til kanten af engen, en bevokset skrænt, som ingen normale individer ville begive sig ud på. Nu var Nova så tilsyneladende ikke normal, for der var hun, viklet 100% ind i buskadset med ben strittende ud til alle sider uden kontakt med fastlandet. Nogle få grynt var svaret fra familiens kalden.
Trods det at ejerne flere gange tidligere i deres søgen havde været tæt forbi samme skrænt, var det ikke lykkedes at høre Novas forsøg på at svare deres kalden. Hun må have været dybt ulykkelig over at høre hendes navn fra dem hun elskede over alt andet, for så at høre kaldene igen blive svagere og svagere.
Nu kunne Lexi og Tove så komme helt tæt på og både se og høre Nova. At få hende fri af det, der havde låst hende fast i 48 timer var heldigvis ikke svært og så var de alle samlet igen, jubiiii.
Tilbage på pladsen kommer Tove med denne fantastiske oplevelse som kun kan give våde øjne og endnu en grund til at schæferhunden er vores foretrukne hunderace. Vi læser ofte om hvilke fantastiske bedrifter Schæferhunden er i stand til at løse. Denne oplevelse fra Mesballe var helt tæt på og en helt ubeskrivelig dejlig oplevelse, ikke mindst for Tove og Lexi og Ea, Bastian, Kent, Ninna og Nova.
Vi kan nok alle forestille sig hvordan Nova har kæmpet i mange timer for at komme fri, sikkert ikke sovet, total udmattet, ude af stand til at forstå, hvorfor hendes navn blev kaldt, men intet skete, har slåsset videre med alle fire ben uden at det hjalp. Trods dette så var hun rimelig frisk og uden mén, da hun kom fri.
Lexi tror jeg ikke helt har forstået hvor stor en ting hun gjorde den dag. "Bare Tove er glad og tilfreds med mig"
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
En families værste mareridt og en hunds utrolige instinkter førte til en lykkelig genforening efter en nervepirrende jagt gennem Aalborgs gader.
Schæferhunden Max var i utrolig dårlig forfatning, da han kom til Dyrenes Beskyttelse. Nu har han fået nye ejere og et godt liv
I weekenden var der DM i IGP3 i Hobro. Det blev et flot mesterskab, skønt det var lidt koldt at være tilskuer
140 hunde fra 33 forskellige nationer er klar til at dyste til verdensmesterskabet i Randers sammen med deres hundeførere. Det bliver benhård konkurrence, når de mange schæferhunde indtager Cepheus Park Randers i dagene 28. september - 2. oktober 2022
Tirsdag var der officiel åbning af VM i Randers, og onsdag kom hundene i konkurrence. Office manager Tina Nørgaard fortæller om travl men god start
Så er det igen blevet tid til fredagsquiz. Denne gang om schæferen, som er meget andet end en politihund
Allerede inden verdensmesterskaberne for schæferhunde er gået i gang i Randers, er mesterskaberne blevet ramt af en frygtelig trist hændelse. En amerikaner har fået stjålet sin hund
VM for schæferhunde er godt i gang i Randers. Her til formiddag har seks hunde været i ilden til forsvarsarbejde på Randers Stadion
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.