Sådan schæfer. Genie redder sin ejers liv

25-04-2020 09:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det kunne have endt fatalt, da der udbrød brand i Britta Hansens hus i Bramming i Vestjylland. Heldigvis var schæferen Genie vågen

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Du var død, hvis ikke du var blevet vækket. Så barske var ordene fra brandmændene, da Britta Hansen lettere omtumlet stod uden for sit hus, som hun for kort tid siden var flygtet ud af til nattens mulm og mørke.

Hele historien starter en helt almindelig aften i Bramming. Britta, der bor sammen med fire hunde og et par andre dyr, går i seng og lægger sig til at sove.

I løbet af natten begynder den ene hund at gø voldsomt. Det er schæferen Team Paka’s Gazelle, Genie, på tre og et halvt år, der larmer.

Britta får tysset på hende, og lægger sig til at sove igen. Men den ihærdige schæfer vil ikke lade sin ejer falde i søvn. Derfor napper og kradser Genie i Britta, så hun fik røde mærker på kroppen. Da hun endelig kommer helt til sig selv, kan hun konstatere, at der er røg i huset.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Røgen stammer fra skorstenen, hvori der er store fuglereder, som ikke er blevet opdaget tidligere.

Da brandfolkene ankommer, fortæller de Britta som allerede er påvirket af røgen, at hun har været meget heldig med, at hunden har reddet hendes liv.

De fortalte også, at grunden til, at røgalarmerne ikke havde virket var, at røgen på grund af nogle åbne vinduer befandt sig helt nede i gulvhøjde.

– Vi kan slet ikke forestille os, at vores hunde reagerer på den måde. Genie fortjener virkelig en medalje for det her, for hun kunne jo åbenbart mærke, at hendes ejer var i fare. Hunden er virkelig menneskets bedste ven, lyder det fra Genies opdrætter, Ulla Søgaard Hansen.

Det er Ulla, der har fortalt historien til hunden.dk, da Britta oprindeligt kommer fra Irland og ikke taler så godt dansk.

Her på hunden.dk vil vi gerne hylde Team Paka’s Gazelle, Genie, for den fantastiske heltedåd.

Poteklask fra os til dig Genie.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Læs også

Mirakelredning af storpuddel der sad fast i tre døgn

29-01-2025 09:29, af Cecilie Friis Amstrup

En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.

Har din hund en ægte Lassie gemt i sig?

14-04-2022 09:48, af Astrid Gerd Holtet

Vil din hund redde dig, hvis du kommer i nød? Måske, siger nyt studie fra Argentina, også selvom hunden ikke er trænet til det 

Hund reddede sin 78-årige ejer

09-03-2022 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde er fantastiske. Det ved vi. I Balle ved Silkeborg er der en hund, der nok får lidt ekstra godbidder de næste par dage

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

Hold hundeforsikringen i kort snor

19-03-2012 11:18, af Tine Luther
Foråret er lig med logrende hunde i skove og parker. Men hvordan er det nu med forsikringen og erstatningsmulighederne, hvis din hund laver skader, eller du møder en hund, der ikke var helt så venlig, som den så ud til?

Man er vel til business...

05-08-2014 12:59, af Tine Luther
Se den japanske hund, der assisterer en butiksejer ved at tage imod kunder helt på egen pote.

Benny Boesen: En ring sluttes

30-09-2022 13:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Benny Boesen har netop været på banen i forsvarsarbejde med Kongeskoven's Skater. Begge gjorde det godt i dette, der er den dygtige hunds sidste konkurrence

Vaskeægte australsk heltehund

14-01-2020 14:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De katastrofale brande i Australien er ikke til at holde ud at se på. Heldigvis er der også helte. Hunden Patsy er en af dem

Skandinaviens top–racer

31-01-2014 14:20, af Tine Luther
Danskerne og svenskerne er enige: labradoren er mest populær. Men i Norge indtager border collien pladsen som den hyppigst registrerede race. Flere af de respektive landes nationalracer er i øvrigt med helt i top.

Kæledyr efterlyses - Hvem er Danmarks Dyrehelt 2019

23-09-2019 15:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I samarbejde med tv-vært og dyreelsker, Puk Elgård, leder Agria Dyreforsikring over de næste par uger efter hunde, heste, katte, kaniner og andre dygtige kæledyr, der gør en helt særlig forskel

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

50 år med Broholmeren: Fra Babylon til Bismarck

Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.