26 procent af 6000 adspurgte hundeejere i England beretter, at deres hunde er blevet mere stressede efter lockdown.
Det er tallet, som er kommet ud af en undersøgelse Dogs Trust står bag. Undersøgelsens menes at være den første af sin slags, der kigger på, hvilke konsekvenser lockdown har haft for hunde og deres ejere. Det skriver Independent.
55 procent af de adspurgte erkendte, at lockdown har fået dem til at ændre deres hunds rutiner. Her fortæller størstedelen, at gåturene er blevet kortere.
– Det er udfordrende tider for millioner af mennesker over hele landet, som pludselig oplevede at få deres hverdag vendt på hovedet. Nogle hunde har taget ændringerne fint, mens andre er blevet stressede af mindre fysisk aktivitet og mindre mulighed for at finde et roligt hjørne i hjemmet, fortæller Rachel Casey, der er adfærdsforsker hos Dogs Trust, til Independent.
Undersøgelsen viste også, at 82 procent ar hundene viste tegn på opmærksomhedssøgende adfærd som gøen og hylen.
Desuden er søgningen på hundegøen og hundebid steget med 41 procent i perioden.
– Vi er bekymrede for, hvad de langsigtede konsekvenser af lockdown bliver, konstaterer Rachel Casey.
Nyt engelsk studie viser, at kæledyr i høj grad hjælper deres ejere med at komme gennem lockdown uden for store psykiske konsekvenser
For mange mennesker, særligt dem i risikogrupper, har deres kæledyr været afgørende for, at de er kommet godt igennem lockdown
Herhjemme tyder meget på, at der er sket en stigning i antallet af hundetyverier under coronakrisen. I England har man tal på stigningen
Netdyredoktor har samlet en række informationer og gode råd om kæledyr og coronavirus. Dem kan du læse her
Forskere har fundet en ny coronavirus, der stammer fra hunde. De mener dog ikke, at der er grund til bekymring
90 respiratorer fra dyreverdenen kan blive sendt til sundhedsvæsnet, hvis coronavirus bliver så slem, som man kan frygte. Formand for Den Danske Dyrlægeforening mener ikke det får store konsekvenser for dyrene
Dyrenes Beskyttelses internater har aldrig været så fyldt, som de er netop nu. Sammenlignet med sidste år er der lige nu 36 % flere dyr på internaterne, som på sigt kommer til at søge nye hjem. Stigningen skyldes flere ting, heriblandt effekterne af corona-nedlukningen
Udstillinger, prøver og konkurrencer er blevet aflyst, generalforsamlinger udskudt og øvrige aktiviteter sat i bero. Frivillige kræfter er sat i venteposition– alt er vendt på hovedet. Skal vi gøre noget eller hvad kan vi gøre?
Lørdag var der coronasikker hundeprøve hos Sanne og Annes online hundetræning. Mange deltog og du kan se videoerne
Det er ikke altid nemt at arbejde hjemmefra. Det kan en amerikansk meteorolog skrive under på
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).