Et studie fra universitet i York og universitetet i Lincoln i England har påvist sammenhængen mellem at eje et kæledyr og komme nogenlunde ud på den anden side af en lockdown i nogenlunde forfatning.
Det kan jo ske at være en ret så vigtig oplysning, hvis coronaen bliver ved med at sprede sig i samfundet.
6000 englændere deltog i studiet, og af dem havde cirka 90 procent et kæledyr.
Der var ikke forskel på forholdet mellem dyr og menneske efter hvilket dyr, man ejede. Dog havde størstedelen af kæledyrsejerne enten hund eller kat.
Studiet viste, at over 90 procent af personerne med kæledyr oplyste, at kæledyret havde hjulpet dem på et følelsesmæssigt plan under lockdown.
96 procent oplyste, at kæledyret hjalp med at holde ejerne aktive og í god fysisk form.
Men kæledyrene var ikke kun gode for den mentale sundhed. 68 procent af de adspurgte oplyste nemlig, at de var meget bekymrede for deres kæledyr, idet det var svært at komme til dyrlæge etc.
– Vores studie er vigtigt, fordi det viser, at selskab med kæledyr kan blokere for den stress, et lockdown kan medføre. Men det viser også, at det er vigtigt, at vi har fokus på dyrenes behov, hvis vi skal have det godt med os selv, siger Professor Daniel Mills fra universitetet i Lincoln i en pressemeddelelse.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse