KLUMME: Mit spørgsmål til hvalpekøbere, er du superhelt?

17-08-2020 08:05, af Lotte Evers

Som sædvanlig bringer vi her månedens klumme online

Copyright Ridehesten.com
Foto: Jan Buk

”De har købt en forkert hund”. En sætning man ofte hører, når hunde får adfærdsproblemer eller må omplaceres. Men måske nogen har solgt dem en forkert hund?

Min holdning har altid været, at det vigtigste ved valg af hunderace er at få afstemt forventningerne, så hvalpekøberne ved, hvad de går ind til og er bedst muligt forberedt på det, der venter. Når ejer forstår sin hund og har en grundig viden om racen, vil det blive lettere for dem at få et godt liv sammen.
Det største hundeorakel er opdrætteren. Hvalpekøberne har intet grundlag for at vide, hvordan de bedst kan give din race et indholdsrigt liv med aktiviteter og samvær, som passer til racen. Ofte ved hvalpekøbere ikke, om racen har tendens til at gø eller trække i snoren, eller hvordan de forebygger det. Måske racen har tendens til at få en bestemt sygdom eller kræver vask og føn hver uge? Det er her, du som opdrætter viser dit værd (og din viden).
Vi ønsker alle, at vores hvalpe får et langt og lykkeligt liv. Første skridt er opdrætterens vurdering af hvalpekøberne og deres (til tider) urealistiske forventninger. Som opdrætter er jeg gennem årene blevet berygtet for min direkte facon. Når hvalpekøbere vil vide mere om min race, får de at vide, at jeg ikke pakker tingene pænt ind. Jeg kalder en hund for en hund. Det er ikke sjældent, at familier kommer på besøg med en hundehvalp på ønskesedlen, men går herfra med et realistisk syn på, at de faktisk ikke har tid til en hund lige nu. Jeg har fra flere opdrætterkollegaer fået at vide, at jeg er for hård i min beskrivelse, og at man næsten skal være superhelt for at have en hund. Men det skal man måske også være – bare lidt. Jeg vælger nemlig at se alt i snudehøjde fra hundens synspunkt – ikke fra hvalpekøberens. Jeg mener, det kun er en fordel, at jeg skruer bissen på ind imellem – det er kun af hunde-kærlighed! Det har altid givet pote hos mine hvalpe og hvalpekøbere – jeg kan kun anbefale det!
Vores ansvar som opdrættere er at have overblikket og vide, hvad der er relevant information for hvalpekøberne. Du må forberede dig godt som opdrætter og vide, hvilket liv du ønsker for dine hvalpe. Jeg har en liste med ”dealbreakers”; det er blandt andet, hvis haven ikke er hegnet ind, hvis hunden er alene mere end seks timer hver dag, eller hvis hunden lukkes væk om natten. Måske du har andre kriterier eller dealbreakers for din race?

”Hvis du fortæller om sygdomme, skræmmer du folk væk”. Det har jeg fået at vide mange gange gennem tiden. Men ved du hvad? Jeg lægger ALT på bordet. Jeg fortæller om allergi, cancer, analkirtelproblemer og hvad min race ellers har øget risiko for at støde på. Alle ved jo, at hunde kan blive syge, og hvalpekøbere sætter pris på et ærligt svar. Og sjovt nok gør det blot, at hvalpekøberne får tillid til mig – fordi ingen andre har fortalt dem om det. Men husk: sæt ikke din hvalpekøbers tillid til dig over styr. Du må også kunne tage ansvar, hvis du en dag sælger en syg hvalp og tage konsekvensen af dit opdræt.
It ain’t all bad! Vi lever med vores hunde, fordi vi har en oprigtig kærlighed til dem. Den kærlighed oplever hvalpekøberne, og den overtrumfer til enhver tid de dårlige sider ved en race. Min opfordring til dig: Næste gang du taler med hvalpekøbere, så se om de er superhelte og fortæl dem også fem dårlige ting ved din race. Kast dig ud i det – mon ikke det ender med at blive et godt udgangspunkt for en god dialog med dine kommende hvalpekøbere?

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Undgå ulykker: Husk reflekser til dig selv og din hund

24-09-2021 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Reflekser er ikke bare til ungernes rygsække og til cyklerne, nej, de er også vigtige til både hunden og dig selv, når I går tur i skumring eller mørke. Efteråret har meldt sin ankomst, og det bliver lyst senere og mørkt, før man venter det. Det behøver ikke være mere end halvmørkt, før en hund er helt usynlig for bilisterne. Lotte Evers, hundeekspert hos Agria Dyreforsikring, kommer her med en håndfuld gode råd til den mørke tid

Hunde kan opdrages hele livet

17-01-2022 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste har nok hørt ordsproget “Man kan ikke lære en gammel hund nye tricks”. Men det er faktisk ikke helt rigtigt, og det samme gør sig gældende, når vi taler om at lære hunden nye øvelser. Det er nemlig noget, man kan gøre hele hundens liv, forklarer Agria Dyreforsikrings hundeekspert

Hvornår er børn gamle nok til hund

16-02-2018 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste børn vil gerne have et kæledyr, og især hunde står højt på ønskesedlen, men hvor gamle bør ens børn egentlig være, før man fører en hundehvalp ind i familien? Det kan du få svar på i nedenstående uddrag af Spanielbogen - Håndbog til alle hundeejere af Lotte Evers

Hvordan vælger du den rigtige hunderace?

26-04-2023 10:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ingen hemmelighed, at danskerne har en stor kærlighed til hunde. Faktisk kan man finde en hund i hver 4.-5. danske husstand, hvilket gør dem til et af de mest foretrukne kæledyr i landet. Og mens en hund kan være en kilde til mange glade og hyggelige stunder, kan hverdagen blive udfordrende både for hund og ejer, hvis ikke man vælger race med omhu

Fra Retrieverbogen: EN ELLER FLERE hunde

10-06-2022 08:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag er der flere, der vælger at have mere end én hund. Når man forelsker sig i en bestemt hunderace, kan ske, at en bliver til to. At eje to hunde kan være meget givende både for hundene og ejerne. Oftest er det helt uproblematisk, men det tager reelt set tre gange så meget tid at have to hunde. Det er ikke nok at lave noget med hundene sammen hver dag – de skal også ud og opleve verden hver for sig og have individuelle opgaver.

Agria indgår strategisk samarbejde med Vuffeli

08-03-2023 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det gode hundeliv er målet med samarbejdet mellem Agria Dyreforsikring og hundemadsvirksomheden Vuffeli. Det er første gang, Agria indgår i et kommercielt samarbejde

Populære hundenavne i 2022

07-02-2023 14:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde er trofaste, men det er hundeejere også, når kæledyret skal have et navn. Derfor er der også kun blevet plads til to nye navne på listerne over Danmarks mest populære hundenavne i 2022

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse