Undgå julens farer for hunden

02-12-2021 09:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Julepynt, gaveindpakning og ikke mindst børnenes julegaver kan alle være årsagen til, at din hund pludselig får det dårligt i juletiden, pga. ting, der sætter sig fast i mave eller tarm – noget der kan ende med en tur på dyrlægens operationsbord. Lotte Evers, hundeekspert hos Agria Dyreforsikring, giver derfor råd til en tryg jul med hunden

Copyright Ridehesten.com
Agria Dyreforsikring

 

December, med både jule- og nytårsfejring, er den måned, der står for flest skadeanmeldelser fra hundeejere hos Agria Dyreforsikring. Der er som regel tale om at hunden har spist mindre genstande, der sætter sig fast i tarmen, men det kan også være en del af en større genstand, som hunden har tygget i små stykker.

– Alt der er småt nok til at putte i munden, kan havne i hundens mave eller tarme og sætte sig fast dér, fortæller Lotte Evers, hundeekspert hos Agria Dyreforsikring.

– Når en genstand sidder fast i mave-tarm-kanalen, må hunden opereres for at få genstanden ud. Nogle gange bliver vi også nødt til at fjerne beskadigede tarme, uddyber hun.

Udover at det er rigtig kedeligt at tilbringe juledagene på en dyrlægeklinik i stedet for sammen med familien, kan det være svært at finde en ledig klinik, der har åbent og tid til at tilse hunden. Omkostningerne ved at operere en hund og fjerne en genstand ligger ofte mellem 10.000 og 30.000 kroner, alt efter hvor omfattende operationen er og hundens almentilstand.

 

Hvor blev den glade hund af?

Hvordan opdager man så, at hunden har spist noget, den ikke skulle? En hale, der holder op med at logre, og hvis hunden virker nedstemt, kan være et tegn på, at der er noget galt. Typiske symptomer på, at noget sidder fast i tyndtarmen, kan være opkastning, nedsat appetit eller mavesmerter. Til sidst bliver hundens almentilstand også påvirket. 

Kontakt din dyrlæge ved opkastning og påvirket almentilstand. Har hunden mildere symptomer eller har du bare mistanke om, at den har spist noget, den ikke burde, kan en dyrlæge hjælpe med en indledende vurdering af situationen via appen Agria Vet Guide. Tjenesten er tilgængelig for alle og har åbent alle årets dage fra kl. 07.00 til 24.00. Tjenesten er gratis at bruge og uden begrænsning for opkald for kunder hos Agria Dyreforsikring.

 

Sådan får du en god juleaften med din hund

– Forbered dig på dagens festligheder ved at tilbyde hunden masser af leg og motion, inden julefejringen starter, forklarer Lotte Evers og fortsætter:

– Sørg også for, at den har spist ordentligt i fred og ro for at mindske sultfølelsen, og giv den dens egne sikre legeting og tyggeben. På den måde mindsker du risikoen for, at hunden tygger i og spiser noget den ikke skal. Husk derfor at pakke lidt ekstra godt med til din hund, hvis I skal fejre julen ude. Sidst men ikke mindst, så hold julepynt uden for hundens rækkevidde og vær hurtig med at fjerne gavepapir, gavebånd og alle andre småting, der kan ende på gulvet som en fristelse for hunden, når gaverne skal deles ud. På den måde sikrer du, at også vuffer får en glædelig jul.

 

Læs også

Reducer risikoen for skader hos din jagthund

26-09-2025 07:00, af Agria
Jagt|

Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dog Run DK kickstarter landsdækkende løbsserie

05-10-2025 10:00, af Carina Bak Dinesen

Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Del din hund i efterårsstemning

12-10-2025 13:50, af Karina Green Damsgaard

Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Sådan lærer skolehunden James eleverne at være gode venner

10-10-2025 11:00, af Yasmin Bøllehuus

Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet