Forskning: Hvalpehold gør hunden mere trænbar

12-04-2022 12:40, af Astrid Gerd Holtet

Studie fra Spanien viser at hunde bliver lettere at træne, hvis de deltager på et hvalpehold, samt at en række adfærdsproblemer kan forebygges med tidlig træning

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Som ny hundeejer er det vigtigt at give den lille hvalp en god start på livet, og mange vælger derfor at deltage på et hvalpehold. Tidligere studier har da også peget på, at netop hvalpehold kan øge hundens chancer for at blive en velfungerende familiehund.

Studie viser, at netop hvalpehold kan være et vigtigt værktøj, når hvalpen skal hjælpes godt fra start, og understreger vigtigheden af den tidlige træning.

Spansk studie peger på fordele

Studiet, der er udgivet i tidsskriftet Journal of Veterinary Behaviour, viser at deltagelse på et hvalpehold, kan have en række positive effekter på hunden senere i livet.

Forskerne bag studiet, fra det spanske universitet i Santiago de Compostela, sammenlignede en gruppe et år gamle unghunde, der havde deltaget på et hvalpehold, med en gruppe jævnaldrende, der ikke havde trænet som hvalpe. Gennem et omfattende spørgeskema spurgte de ind til hundenes adfærd.

Sammenligningen viste, at hunde, der havde deltaget i hvalpetræning, var mere trænbare når de nåede et årsalderen, end de hunde, der ikke havde gennemgået samme træning. Derudover havde de mindre tendens til problemer som for eksempel lydfølsomhed, utryghed ved berøring samt aggression overfor andre hunde. Alt sammen noget, der kan give alvorlige problemer senere i livet, og som i sidste ende kan være årsag til omplaceringer eller aflivninger.

Ud fra deres resultater konkluderede forskerne, at hvalpetræning kan hjælpe med at forebygge adfærdsproblemer senere i livet, og peger på det som et vigtigt værktøj man kan bruge, hvis man vil sikre sin hund en god start på livet.

 

Læs også

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Gratis indlevering af hunde hos Dyreværnet

Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Hundehvalp muligvis stjålet i Nees

26-10-2020 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag forsvandt hundehvalpen Bella på 10 uger fra byen Nees syd for Lemvig. Meget tyder på, at hvalpen er stjålet

Har din hund en ægte Lassie gemt i sig?

14-04-2022 09:48, af Astrid Gerd Holtet

Vil din hund redde dig, hvis du kommer i nød? Måske, siger nyt studie fra Argentina, også selvom hunden ikke er trænet til det 

BLOG: Vi kombinerer arbejde, træning og ferie

19-10-2023 08:05, af Anne Cecilie Sohl

Sommerferien er slut og i år var skolernes sommerferie særlig lang - nemlig hele 6 uger. Jeg er selv pædagog og derfor tilknyttet SFO’en på skolen og havde derfor 'kun' de normale tre ugers sommerferie. Udover, at være i SFO’en brugte jeg (og mine kollegaer) også tid på, at planlægge det nye skoleår og her kunne James være med.
I ugerne hvor vi havde ferie var vi på små éndags ture, hvor vi også kan fik trænet. Sidst, men ikke mindst, kommer vi også til at kunne bruge vores ferieoplevelser sammen med James i skolen, når vi er tilbage på arbejde efter ferien.

Klar til ny hvalp

09-03-2011 08:38, af Anne Kristine Tollestrup
Man starter selvfølgelig ikke fra nul, hver gang man får ny hvalp, men hvis det er 12-14 år siden, man sidst stod men en lille ny, er man jo lidt ud af træning. Hunden.dk giver her gode tip til, når du skal have ny hvalp.

Når hvalpen skifter tænder

21-11-2017 16:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvad skal du være opmærksom på, når hvalpen skifter tænder?  

Hunde er klogere end katte

05-01-2018 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeejerne har nok aldrig rigtig været i tvivl om, at deres hund besidder større mentale evner end naboens kat. Nu er der endelig forskning, der rent faktisk bakker hundeejerne op 

Hunde reducerer stress hos studerende: Få dyrlægens gode råd til køb af hund

22-09-2020 08:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Menneskets bedste ven har en positiv effekt på studerendes stress- og energiniveau, viser forskning. Men særligt som ung er det afgørende, at man køber den rigtige hund, der passer ind i et travlt studieliv, fastslår  dyrlæge

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.