Det er risikabelt at købe en hvalp på nettet

06-09-2013 09:18, af Tine Luther
Også den britiske kennelklub advarer nu mod alvorlige sundhedsproblemer blandt hvalpe, der sælges online. Ifølge dem dør hver femte hundehvalp købt på nettet inden for et halvt år. Det samme problem eksisterer i Danmark. Der er tale om omfattende ulovlige aktiviteter og "hvalpefabrikker", hvor avlen er styret af kommercielle interesser alene. Både hunde og hvalpe kan være blevet mishandlede og opdrættet under til tider forfærdelige forhold.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

Agria Dyreforsikring opfordrer alle, der overvejer at købe hvalp, til at være forsigtige i deres valg af opdrætter og hvalp. Købes hvalpen over internettet, bør man være ekstra forsigtig. Hvis du ønsker at købe en hvalp, bør et af dine vigtigste krav være, at du skal se hvalpens mor hjemme, hvor hvalpen er født - og at du ser hende sammen med hvalpene. - Hvis du ser tæven og hvalpene i deres hjem, kan du få en idé om, hvordan hvalpen har haft det i den første del af sit liv, samt hvordan moderen er og fungerer, siger Sonja Karaoglan fra Agria Dyreforsikring. Hvis du ikke kan få lov til at møde moderen, kan det være fordi, hun er i så dårlig stand, at opdrætteren ikke vil vise hende frem. - Det kan også betyde, at moderen ikke engang er i landet, og at hvalpene er smuglet hertil uden hende. Vi ser ulykkelige sager, hvor sælger kommer og afleverer hvalpen, da de ”alligevel skulle den vej”, eller hvor overdragelsen er sket på en rasteplads, og hvor sælgeren et pist væk, når problemerne opstår, fortæller Sonja Karaoglan. Her kan du søge råd Det sker desværre også, at hvalpe bliver smuglet hertil og registreret som afkom af danske hunde. I disse tilfælde er deres stamtavler uægte. Hvalpene sælges dyrt og kan have sygdomme, der kan sprede sig. - På www.tjekhvalpen.dk lavet af Fødevarestyrelsen, Den danske Dyrlægeforening og Dansk Kennel Klub er der gode råd omkring hvalpekøb, og www.køb-hund.dk er en god side for dem der leder efter opdrættere, hvalpe eller som ønsker at lære mere om forskellige racer, rådgiver Sonja Karaoglan. Der er links til ovenstående hjemmesider under billedet til højre. Dårligere stillet En hund, der er smuglet hertil fra udlandet, risikerer også at få en dårligere forsikring end en dansk-opdrættet. - Forsikringen dækker aldrig fejl eller sygdomme, der er opstået, før forsikringen træder i kraft, uanset om fejlene er medfødte eller ej. Danske opdrættere har mulighed for at forsikre sig mod de såkaldte “skjulte fejl”, dvs. hvis en hvalp i løbet af de første to år viser sig at have en sygdom eller defekt, der beviseligt fandtes, da opdrætteren solgte hvalpen, men som ikke kunne opdages, siger Sonja Karaoglan. Nogle sælgere siger, at hunden er registreret i Hunderegisteret, og så kan den uerfarne hvalpekøber, tro at det er et kvalitetsstempel. - Det er ikke det samme, som at hunden er stambogsført i Dansk Kennel Klub, hvor man fører tilsyn med avlen og sikrer, at man kan identificere hvalpens forældre. Alle hunde i Danmark skal ifølge hundeloven, Id-mærkes og registreres i Dansk Hunderegister. Men det fortæller ingen ting om, hvor hunden stammer fra, afslutter Sonja Karaoglan. Pressemeddelelse fra Agria Dyreforsikring

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag. 

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.