Dit kæledyr kan også blive ramt af kræft – derfor skal du huske at tjekke for knuder

15-11-2021 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvert år rammes kæledyr af ondartede tumorer eller kræft, og faktisk er kræft blandt de hyppigste dødsårsager hos hunde. Heldigvis er der gode muligheder for behandling af mange kræftformer, og jo tidligere i forløbet sygdommen opdages, jo bedre er chancerne for helbredelse og behandling, lyder det fra specialdyrlæge i onkologi

Copyright Ridehesten.com
Foto: Anicura

 

Kæledyr er i mange danske hjem et trofast familiemedlem, som bliver elsket, forkælet og passet på. Desværre kan vores firbenede familiemedlemmer på samme måde som mennesker rammes af alvorlige sygdomme som kræft og ondartede tumorer. Det er dog ikke unormalt, at kæledyr kan udvikle en eller flere knuder i løbet af deres levetid, som ikke behøver at være livstruende, men det er alligevel en god idé at være opmærksom, lyder det fra Steen Engermann, som er specialdyrlæge i onkologi på AniCura Aarhus Dyrehospital:

- I en del tilfælde er knuderne ufarlige, og ikke alle kræver behandling, men det sker desværre også, at knuderne er ondartede. Uanset hvad er det vigtigt reagere, så snart en knude opstår, for jo tidligere i forløbet knuden opdages og undersøges, jo bedre er chancerne for helbredelse og mulig behandling, hvis det skulle være nødvendigt, siger Steen Engermann.

Ifølge Steen Engermann er det ikke overraskende, at vores kæledyr oftere bliver ramt af tumorer. Det skyldes blandt andet, at både hunde og katte efterhånden har en fremtrædende rolle som familiemedlemmer og således får foder af høj kvalitet, bliver undersøgt når de er sløje, og behandlet efter behov. Det resulterer i, at dyrenes livslængde stiger, og tumorer og cancer ses typisk i takt med en højere alder. Øget risiko for cancer ses dog også med en usund livsstil, og derfor er det vigtigt ikke at overfodre vores kæledyr.

 

Sådan tjekker du dit kæledyr for knuder

Dyrlæge Steen Engermann anbefaler, at man som hunde- og katteejer løbende – gerne en gang om måneden eller oftere – holder øje med, om kæledyret udvikler knuder, da det i mange tilfælde kan mærkes, hvis man tjekker grundigt efter:

- Det er en rigtig god idé at gøre det til en fast rutine at tjekke hunden eller katten for knuder, for eksempel i forbindelse med at man børster kæledyret eller klipper neglene. De fleste knuder udvikles i huden, hvilket gør det lettere at opdage som dyreejer. Men knuder kan også opstå andre steder – eksempelvis i munden – og dette opdages som regel tilfældigt i forbindelse med, at dyret gaber, eller hvis man selv er opmærksom på også at kigge her, lyder det fra Steen Engermann.

Han anbefaler, at man i forbindelse med det regelmæssige tjek undersøger hele kroppen på kæledyret med begge hænder og mærker efter på både ben, poter, mave og hale. En knude kan både være hård, blød, stikke ud eller være hårløs, og er man det mindste i tvivl, er det altid en god idé at kontakte dyrlægen.

- Som dyreejer er det umuligt selv at afgøre, hvilken type knude der er tale om, og om det er noget alvorligt. Derfor bør man ikke tøve med at få dyret tjekket hos dyrlægen, som kan kombinere undersøgelsen med udtagelse og analyse af en celleprøve for knuden, så der hurtigst muligt kan komme en afklaring, siger Steen Engermann.

Hele november sætter AniCura særligt fokus på knuder hos kæledyr, og derfor er der hele måneden mulighed for at få lavet et knudetjek på alle landets AniCura-hospitaler, dog med undtagelse af AniCura Aarhus Dyrehospital, som udelukkende tager imod akutte patienter med henvisning fra egen læge. Knudetjekket indebærer en konsultation, celleprøve og analyse, og for hvert tjek i november donerer AniCura 500 kroner til Kræftens Bekæmpelse.

Læs også

Fra HUNDEN: Hunde med kræft giver håb til mennesker med kræft

25-03-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

Selv om kræft er en alvorlig diagnose for både hund og menneske, kan hunde med kræft spille en vigtig rolle i forskningen. Ved at deltage i udvalgte projekter kan hunde være med til at bane vejen for nye og mere effektive behandlinger til gavn for både dyr og mennesker

Flere og flere kæledyr diagnosticeres med kræft

14-11-2023 11:38, af Anne Cecilie Sohl

Kræft er en af de mest udbredte sygdomsgrupper i samfundet, men det er ikke blot blandt mennesker, at sygdommen hersker. De seneste år er et stigende antal kæledyr også blevet ramt af kræft og ondartede tumorer, hvilket blandt andet har været medvirkende til, at der er blevet udviklet nye og bedre behandlingsformer, lyder det fra specialdyrlæge.

Agria SKK Forskningsfond uddeler 11 millioner til forskning i sundere dyr

31-01-2023 10:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvem vil ikke vide mere om risikoen for, at hunde får kræft og dør af det? Eller om operation er den bedste behandling for korsbåndsskader? Og hvordan står det rent faktisk til med de mange kælekaniner, vi har? Det er blot tre af de 12 nye forskningsprojekter, der har modtaget støtte fra årets uddeling af tæt ved 11 millioner svenske kroner fra Agria SKKs forskningsfond

Højsæson for tordenvejr: Sådan hjælper du bedst din hund gennem bragene

27-06-2023 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sommeren er højsæson for tordenvejr i Danmark, og det kan især være en skræmmende periode for menneskets bedste ven, som ofte lider, når de høje tordenbrag lyder. Heldigvis er der ifølge dyrlæge hos AniCura, Pernille Hansen, flere tiltag, som kan være med til at skabe tryghed for hunden i tordenvejret

4 sjove idéer: Det kan du give dit kæledyr i julegave

09-12-2020 12:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Julen nærmer sig, hvor mange vælger at gemme en gave under juletræet til familiens kæledyr. AniCura Dyrehospitaler har samlet fire gode idéer til, hvordan du kan forkæle din hund eller kat til jul

Ingen nye dødsfald

07-09-2019 07:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Anicura i Norge melder om, at der ikke har været nye dødsfald i Norge, men man tager stadig situationen meget alvorligt

Ingen grund til panik i Danmark

11-09-2019 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går lagde en dyreklinik en historie på Facebook, som kunne tolkes som om, sygdommen fra Norge var kommet til Danmark. Det er den ikke fastslår AniCura

OPDATERING: AniCura Varde Dyrehospital reagerer nu

 

Forebyggende antibiotikabehandling er ofte overflødig

08-07-2017 06:18, af Anne Ekenberg

AniCura, en af Europas førende virksomheder indenfor dyrlægebehandling af kæledyr, har gennemført et større studie af infektioner og antibiotikaanvendelse i forbindelse med operationer på kæledyr. Studiet af cirka 1000 hunde, som blev opereret på 50 forskellige dyrehospitaler i Europa, viser, at antibiotika ikke er en løsning for at undgå infektion

Samme ansatte hos Dansk Dyrekremering

29-01-2020 08:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag kunne vi fortælle, at Dansk Dyrekremering var solgt til Anicura. Vi har talt med køberne, som glæder sig over den nye spiller på holdet

Stigende tendens: Menneskets bedste ven har også problemer med fertiliteten

02-06-2022 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ufrivillig barnløshed har længe været en voksende udfordring i det danske samfund, men det er ikke blot blandt mennesker, at problematikken er udbredt. Mange hunde har nemlig også problemer med fertiliteten og skal i stigende grad have hjælp til at reproducere. Sådan lyder det fra dyrlæge Nina Diers, som arbejder med reproduktion hos hunde til dagligt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

Når linen strammer – sådan lærer du din hund at gå pænt

21-10-2025 17:00, af Redaktionen

At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?

Vinderne er fundet – Vil du deltage i november måneds konkurrence?

17-10-2025 07:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Offentligt møde om velfærd for hunde og andre dyr, som anvendes til terapi

20-10-2025 14:40, af Redaktionen

Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering