Når en hund får kræft, opstår der ofte både bekymring og spørgsmål hos familien. For nogle hunde og deres ejere er diagnosen dog også en mulighed for at deltage i banebrydende forskning, der ikke kun kan gavne den enkelte hund, men også bidrage til ny viden om kræft hos mennesker.
Denne tekst er en opsummering af artiklen "Når hunde med kræft hjælper mennesker med kræft". Den oprindelige artikel bragt i martsnummeret af HUNDEN og er skrevet af Betina Børresen, dyrlæge, ph.d. og europæisk specialist i kræftsygdomme hos familiedyr. Hun er lektor i veterinær og komparativ onkologi ved Institut for Klinisk Veterinærmedicin, Københavns Universitet.
Hundes kræft ligner menneskers
Når forskere udvikler nye behandlinger mod kræft, begynder arbejdet ofte med laboratoriemus, men resultater fra mus overføres sjældent direkte til mennesker. Faktisk viser erfaringerne, at kun omkring fem procent af de behandlinger, der virker i mus, også virker hos mennesker. Det skyldes blandt andet, at laboratoriemus typisk er unge, genetisk ens og har et svækket immunforsvar. Det er forhold, der adskiller sig markant fra virkeligheden hos kræftpatienter.
I modsætning hertil ligner hunde med kræft i langt højere grad menneskers sygdomsforløb. Kræften opstår spontant, hundene har et normalt immunforsvar, og mange af dem er ældre og har andre sygdomme ved siden af. Derfor har forskere fået øje på hunde som en vigtig brik i udviklingen af ny kræftbehandling, der skal være både effektiv og sikker, og det gælder også til mennesker.
En gevinst for både hund og menneske
Når familieejede hunde deltager i kræftforskning, kan det skabe en gevinst for både den enkelte hund og for fremtidige patienter både to- og firbenede.
Hunden får adgang til avanceret diagnostik og specialiseret behandling, som ellers ikke er almindeligt tilgængelig. Samtidig bidrager hundens forløb med vigtig viden, som kan anvendes i udviklingen af nye metoder til mennesker.
For at kunne deltage skal hunden dog først vurderes af specialiserede dyrlæger på Universitetshospitalet for Familiedyr i Frederiksberg. Det er afgørende, at hunden selv har gavn af deltagelsen, og at dens livskvalitet hele tiden er i fokus. Ejerne informeres grundigt både mundtligt og skriftligt om muligheder og eventuelle risici ved deltagelse.
Dansk og international forskning
I USA har man i over 20 år organiseret forskning i kræft hos familieejede hunde gennem et nationalt program under National Institutes of Health. Her deltager mere end 20 universiteter i at indsamle viden, som også kan bruges i menneskelig kræftforskning.
I Danmark er det især Københavns Universitet, der står i spidsen for denne type forskning. Siden 2007 har Institut for Klinisk Veterinærmedicin stået bag flere projekter, der blandt andet har haft fokus på avanceret billeddiagnostik, immunterapi og strålebehandling. Projekterne er blevet gennemført i samarbejde med blandt andre Danmarks Tekniske Universitet og Rigshospitalet.
FLASH behandling giver ny viden
Et aktuelt forskningsprojekt undersøger en ny type strålebehandling, kaldet FLASH behandling. Her har mere end 30 danske hunde med kræft deltaget siden 2020. Projektet gennemføres i samarbejde med Lunds Universitet og er støttet af Danmarks Frie Forskningsfond og Kræftens Bekæmpelse.
Hunde med kræftknuder i hud eller mundhule modtager behandlingen i Lund. Herefter følges de i op til to år for at vurdere behandlingens effekt og mulige bivirkninger.
Et vigtigt resultat har vist, at FLASH behandling i høje doser givet som én enkelt dosis til knuder i mundhulen kan give alvorlige bivirkninger. Til gengæld viser erfaringerne, at samme behandling til knuder i hud og underhud kan gives uden alvorlige bivirkninger, så længe dosen holdes inden for visse grænser.
Projektet justeres løbende, og der er fortsat mulighed for at deltage.
HUSK! Du kan læse meget mere om kræftforskning hos hunde i martsnummeret af HUNDEN.
FLASH projektdeltagelse
At fejre hundens fødselsdag er en hjertevarm tradition, der understreger hundens status som et fuldgyldigt familiemedlem. Det handler mindre om selve gaven og mere om at afsætte en dag til ren glæde og fejring af det fælles bånd.
Hvad optager de danske hundeejere i 2025? Vi har analyseret årets mest læste artikler på hunden.dk, og resultatet er klart: Sundhed, tryghed og livslang omsorg topper listen.
Har du læst Julie Valentins guide til indendørs aktivering i det seneste nummer af magasinet HUNDEN?
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.