BLOG: Til rally i Roskilde

24-05-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Så er det igen blevet Kimmie Wolsteds tur til at blogge for hunden.dk, og som sædvanlig er det spændende læsning

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Fredag den 17. maj tog min mor, en af vores venner og jeg afsted til Roskilde. Det blev en længere tur en forventet.

Kl. 10:30 skulle vi med færgen. Vores ven sad i kørestol, så vi skulle tjekke ind senest kl. 10. Da vi var kommet op på færgen gik det fint. Der var mange skolebørn med, så vi var glade for at vi havde ladet hundene blive i bilen.

Tingene gik fint indtil vi var ca. 15 minutter væk fra havnen, hvor det gav et bump i færgen. Ikke bare et lille et. Det her var noget stort. Det første vi tænkte på var hundene. De var nede i bilen, og vi vidste ikke hvordan de tog hele situationen. Men det vi var mest bekymret for, var om bilen havde flyttet sig under bumpet, så der var sket noget med dem.

Lidt efter bumpet sagde kaptajnen at “Vi vender om for at se hvad vi har ramt.” Det gav lidt panik men vi tog den med ro. Vi fik at vide at vi havde ramt en båd, og at en mand var faldet over bord. De fik ham op af vandet, også var det bare at vente på mere info.

Der gik lang tid før vi fik mere at vide. Men når vi endelig gjorde, sagde de at vi skulle tilbage til havnen, men først skulle politiet lave sikkerhedstjek på færgen. Da politiet havde været der skulle vi i havn. Vi troede bare at de skulle skifte besætning, men det viste sig at vi skulle med den “langsomme” færge. Vi kørte fra borde og hen til den anden færge. Vi skulle have en elevatorplads, så vi skulle på som en af de sidste. Det gjorde at vi kunne nå at lufte hunde. De tog det heldigvis fint.

Da vi var kommet ombord var det svært at finde et sted at være. Det lykkes os dog tilsidst. Da vi var kommet i land (mere end fem timer forsinket), kørte vi direkte til hytten. Vi gjorde dog et stop, men det var for at lufte hundene.

Når vi var kommet til hytten gjorde vi den klar, luftede hundene og gik i seng, så vi var klar til næste morgen.

Rally prøverne gik heldigvis super fint. Hundene gik godt og gjorde deres bedste (trods den ekstra lange tur).

Wupti og jeg vandt junior klassen begge dage, og fører nu årets hund i junior. Gambler blev henholdsvis nr. 2 og 3, og vi ligger nu nr. 2 i årets hund i junior. Max kunne jeg ikke være mere stolt over. Lørdag gik han til 80 point og kom på en 10. plads. Søndag gik han til 89 point (som er det bedste han har gået i begynder klassen) og kom på en 13. plads. Vi ligger nu nr. 6 til årets hund i begynder. Det bedste af det hele var, at Max ikke snurrede rundt om søndagen. Det er noget vi har kæmpet meget med.

Yankie var også med, men han var dog kun tilskuer. Han tog hele turen fint. Han var ikke påvirket eller noget. Han syntes at det var sjovt at komme med på tur, selvom der var mange mennesker og ting at forholde sig til.

Jeg håber at næste tur bliver mere stille og rolig.

Læs også

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

BLOG: Årets rallyhund 2019

22-11-2019 12:00, af Kimmie Wolsted

Lørdag den 9/11 stod den på årets hund i rally. Min mor og jeg var taget afsted fredag, så vi var klar til selve dagen

BLOG: En tur til Vejen

28-06-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Kimmie Wolsted har skrevet et fint blogindlæg om hendes oplevelser med rally ved udstillingen i Vejen

BLOG: Mine skønne vovser

25-10-2019 08:22, af Kimmie Wolsted

Kimmie er ikke længere den eneste teenager i huset. Hendes border collie er også blevet teenager, og det skal resten af huset lige vænne sig til

BLOG: Dette blev starten på min rally karriere.

01-02-2019 15:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag den 4 december 2016 var jeg til mit første rally stævne. Det viste sig ikke at være mit sidste

 

 

Nordisk Mesterskab i rally

15-10-2019 09:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden den 26. - 27. oktober er Dansk Kennel Klub vært for Nordisk Mesterskab i rally, som finder sted i Sjællands Agility Center i Ringsted

BLOG: Mit første DM i agility

27-09-2019 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I starten af 2019 begyndte jeg at løbe med Aussiligaen China (China), da hendes ejer havde dårligt knæ. Uden at jeg vidste det, havde vi kvalificeret os til DM i agility junior. Det var mit første DM i agility, og jeg var spændt

BLOG: Max - en særlig hund

19-04-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Denne uge er det Kimmie Wolsted, der skriver blogindlægget. Hun fortæller om sine oplevelser med hunden Max. Det er et indlæg, som mange kan lære af

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?