BLOG: DM i rally-lydighed 2019

30-08-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Kimmie Wolsted fortæller i dette flotte blogindlæg om DM i rallylydighed i sidste weekend. Vi kan godt afsøre, at det gik ret godt for hende

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Fredag den 23. august gik turen mod Birkende på Fyn til DM i rally-lydighed. Vi sejlede kl. 10:30. Turen gik fint, og vi kom i land til tiden. På vej til hytten stoppede vi for at lufte hunde, og på vej til hytten satte vi telt op, så vi var klare til næste morgen.

Lørdag stod vi op og gjorde os klar til at køre. Vi havde ca. 40 minutters kørsel. Da vi kom hen på pladsen, gjorde vi os parat til indmarch. Vi gik sammen med de andre deltagere fra vores kreds, og jeg fik lov til at holde skiltet hvor der stod, hvilken kreds vi kom fra. Vi gik en lille rute rundt om klubhuset. Da vi var færdige, startede stævnet for alvor. Eftersom jeg kun skulle op ved formiddagstid, sad jeg og kiggede på nogle af de andre. Det var meget varmt, og mange af hundene var påvirket af det.

Sidst på formiddag skulle jeg gå den første banegennemgang. Jeg var nervøs. Mine ben rystede, og jeg kunne knap nok gå. Jeg var den første af juniorerne, der skulle gå. Jeg skulle op med Wupti. Han gik fint. Ikke sit bedste men fint. Min mor og jeg tror, at han havde damer på hjernen. Efter tre-fire hunde skulle Gambler op. Mine ben var blevet bedre, men jeg var stadig nervøs. Gambler gik rigtig pænt, men havde nogle små ting.

Der gik ikke lang tid, før vi skulle i finalen. Mine ben var blevet “normale” igen. Først var det Wupti. Han gik bedre end i sit første løb, og han var mere fokuseret. Han gik ikke sit pæneste, men det var stadigvæk en fin prøve. Gambler gik også godt. Han havde to ommere, og lidt små ting. Jeg troede at det ville være ham der ville vinde, hvis det var mig der vandt. Han havde en god chance.

Copyright Ridehesten.comPrivatfoto Da det blev tid til præmieoverrækkelse, vidste jeg alt kunne ske. Min tanke var at Gambler lå og kæmpede i spidsen, mod en af de andre. Men sådan var det ikke. Da dommerne var kommet til top 3, var hverken Gambler eller Wupti kaldt op. Jeg var glad. Jeg forventede at Wupti ville komme på 3. pladsen, og med Gambler kunne alt ske. Det viste sig så, at hende jeg troede ville kæmpe om 1. pladsen mod Gambler, smed nogle points væk i finalen. Hun kom på en 3. plads. Jeg var glad og overrasket. Jeg troede ikke, at Wupti havde gået så godt. Det viste sig så, at han havde gået bedre end Gambler. Ikke meget bedre. Der var tale om et point. Golden Baltic Sea Gambler (Gambler) kom på en 2. plads med 187. Border Top’s Rift (Wupti) gik over alle forventinger og blev rally-lydighed junior Danmarksmester. Jeg kunne ikke være mere stolt.

Søndag var jeg oppe med Wupti. Ham og en anden skulle kæmpe om at få en ny titel. H. C. Andersen rally junior titel. Wupti gik rigtig fint. Han havde nogle steder, hvor han blev lidt distraheret. Han gik til 97 point og vinder af klassen. Så efter denne weekend har Wupti fået 2 nyt titler tilføjet til CV’et; rally junior danmarksmester 2019 og H. C. Andersen rally junior titlen. Man kan vel godt sige at det har været hans weekend.

 

Jeg glæder mig meget til at se, hvad de to drenge kan præstere næste år.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

BLOG: En ny begyndelse

04-03-2019 08:51, af Kimmie Wolsted

Kimmie Wolsted fortæller her om, hvordan hun fik sin nyeste hund

BLOG: En tur til Vejen

28-06-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Kimmie Wolsted har skrevet et fint blogindlæg om hendes oplevelser med rally ved udstillingen i Vejen

BLOG: Mit første DM i agility

27-09-2019 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I starten af 2019 begyndte jeg at løbe med Aussiligaen China (China), da hendes ejer havde dårligt knæ. Uden at jeg vidste det, havde vi kvalificeret os til DM i agility junior. Det var mit første DM i agility, og jeg var spændt

BLOG: Årets rallyhund 2019

22-11-2019 12:00, af Kimmie Wolsted

Lørdag den 9/11 stod den på årets hund i rally. Min mor og jeg var taget afsted fredag, så vi var klar til selve dagen

BLOG: Max - en særlig hund

19-04-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Denne uge er det Kimmie Wolsted, der skriver blogindlægget. Hun fortæller om sine oplevelser med hunden Max. Det er et indlæg, som mange kan lære af

BLOG: Mit vilde 2018

14-12-2018 15:00, af Kimmie Wolsted

I 2018 er jeg både blevet nummer 1 og 2 i rally-lydighed juniorklassen og nummer 1 i årets hund i rally-lydighed juniorklassen. Det har været et vildt år

BLOG: Mine skønne vovser

25-10-2019 08:22, af Kimmie Wolsted

Kimmie er ikke længere den eneste teenager i huset. Hendes border collie er også blevet teenager, og det skal resten af huset lige vænne sig til

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Søndagens billeder er endelig online

20-08-2025 16:20, af Karina Green

Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder

Ny undersøgelse: Mange hundeejere tager ikke truslen fra flåter alvorligt

21-03-2025 08:06, af Cecilie Friis Amstrup

Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter