Fredag den 23. august gik turen mod Birkende på Fyn til DM i rally-lydighed. Vi sejlede kl. 10:30. Turen gik fint, og vi kom i land til tiden. På vej til hytten stoppede vi for at lufte hunde, og på vej til hytten satte vi telt op, så vi var klare til næste morgen.
Lørdag stod vi op og gjorde os klar til at køre. Vi havde ca. 40 minutters kørsel. Da vi kom hen på pladsen, gjorde vi os parat til indmarch. Vi gik sammen med de andre deltagere fra vores kreds, og jeg fik lov til at holde skiltet hvor der stod, hvilken kreds vi kom fra. Vi gik en lille rute rundt om klubhuset. Da vi var færdige, startede stævnet for alvor. Eftersom jeg kun skulle op ved formiddagstid, sad jeg og kiggede på nogle af de andre. Det var meget varmt, og mange af hundene var påvirket af det.
Sidst på formiddag skulle jeg gå den første banegennemgang. Jeg var nervøs. Mine ben rystede, og jeg kunne knap nok gå. Jeg var den første af juniorerne, der skulle gå. Jeg skulle op med Wupti. Han gik fint. Ikke sit bedste men fint. Min mor og jeg tror, at han havde damer på hjernen. Efter tre-fire hunde skulle Gambler op. Mine ben var blevet bedre, men jeg var stadig nervøs. Gambler gik rigtig pænt, men havde nogle små ting.
Der gik ikke lang tid, før vi skulle i finalen. Mine ben var blevet “normale” igen. Først var det Wupti. Han gik bedre end i sit første løb, og han var mere fokuseret. Han gik ikke sit pæneste, men det var stadigvæk en fin prøve. Gambler gik også godt. Han havde to ommere, og lidt små ting. Jeg troede at det ville være ham der ville vinde, hvis det var mig der vandt. Han havde en god chance.
Privatfoto Da det blev tid til præmieoverrækkelse, vidste jeg alt kunne ske. Min tanke var at Gambler lå og kæmpede i spidsen, mod en af de andre. Men sådan var det ikke. Da dommerne var kommet til top 3, var hverken Gambler eller Wupti kaldt op. Jeg var glad. Jeg forventede at Wupti ville komme på 3. pladsen, og med Gambler kunne alt ske. Det viste sig så, at hende jeg troede ville kæmpe om 1. pladsen mod Gambler, smed nogle points væk i finalen. Hun kom på en 3. plads. Jeg var glad og overrasket. Jeg troede ikke, at Wupti havde gået så godt. Det viste sig så, at han havde gået bedre end Gambler. Ikke meget bedre. Der var tale om et point. Golden Baltic Sea Gambler (Gambler) kom på en 2. plads med 187. Border Top’s Rift (Wupti) gik over alle forventinger og blev rally-lydighed junior Danmarksmester. Jeg kunne ikke være mere stolt.
Søndag var jeg oppe med Wupti. Ham og en anden skulle kæmpe om at få en ny titel. H. C. Andersen rally junior titel. Wupti gik rigtig fint. Han havde nogle steder, hvor han blev lidt distraheret. Han gik til 97 point og vinder af klassen. Så efter denne weekend har Wupti fået 2 nyt titler tilføjet til CV’et; rally junior danmarksmester 2019 og H. C. Andersen rally junior titlen. Man kan vel godt sige at det har været hans weekend.
Jeg glæder mig meget til at se, hvad de to drenge kan præstere næste år.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
I weekenden den 26. - 27. oktober er Dansk Kennel Klub vært for Nordisk Mesterskab i rally, som finder sted i Sjællands Agility Center i Ringsted
Kimmie er ikke længere den eneste teenager i huset. Hendes border collie er også blevet teenager, og det skal resten af huset lige vænne sig til
I 2018 er jeg både blevet nummer 1 og 2 i rally-lydighed juniorklassen og nummer 1 i årets hund i rally-lydighed juniorklassen. Det har været et vildt år
Denne uge er det Kimmie Wolsted, der skriver blogindlægget. Hun fortæller om sine oplevelser med hunden Max. Det er et indlæg, som mange kan lære af
Så er det igen blevet Kimmie Wolsteds tur til at blogge for hunden.dk, og som sædvanlig er det spændende læsning
Søndag den 4 december 2016 var jeg til mit første rally stævne. Det viste sig ikke at være mit sidste
I starten af 2019 begyndte jeg at løbe med Aussiligaen China (China), da hendes ejer havde dårligt knæ. Uden at jeg vidste det, havde vi kvalificeret os til DM i agility junior. Det var mit første DM i agility, og jeg var spændt
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet