Rallydysten er en uofficiel rallyprøve, som afholdes en gang hvert kvartal på året. Efter noget tids overvejelse, havde jeg besluttet, at Yankie skulle op. Jeg skulle i forvejen op med border collie, Drama, i junior, og min egen Jack Russell, Max, i øvet. Yankie havde gået pænt til de træninger, vi har været til, og derfor skulle det jo prøves.
På selve dagen gik Yankie og jeg derop. Vi havde 2,5 km, og jeg håbede, at det ville tage noget af alt hans energi, så han var mere rolig på banen.
Jeg skulle først op med Drama. Hun gik fint, men vi havde lige en gang eller to, hvor hun kiggede efter sin “mor”. Vi lavede også en skæv bakke, og derfor fik vi 96 point. Så var det Yankie. Jeg var lidt nervøs, men samtidig havde jeg ikke nogen forventninger. Jeg vidste, at vi ville have nogle koncentrationsproblemer. Jeg havde heldigvis nogle lækre godbidder, som Drama også brugte. De hjalp må man sige. Vi gik til 96 point. Vi havde nogle vendinger hvor Yankie`s rumpe ikke fulgte med. Vi lavede også en skæv bakke. Vi var 8 sekunder langsommere end Drama og jeg, men det var jeg ligeglad med. Bare det at Yankie kunne gå så pænt, var en førsteplads i sig selv. Det beviser bare, at øvelse gør mester.
Efter at Drama og Yankie havde været på, var det blevet Max's tur. Det var hans debut i øvet klassen. Jeg ved, at Max kan gå rigtig pænt til træning, men når vi kommer til stævner, bliver vi lidt for overgearede, og derfor har jeg svært med at “styre” ham. Men det gik godt. Vi lavede to ommere. En ved slalomen og en ved ottetallet. Så havde vi også noget ekstra ved siden af. Det blev til 87 point. Man skal have 85 point for at få det, vi kalder en “pind”. Man skal have tre pinde, for at kunne rykke videre til ekspert klassen. Man kan også gå til hundrede og rykke videre. I begynder skal man bare bestå, altså få 70 point, for at kunne rykke videre. Det bliver svære at rykke videre, jo højere klasse du kommer i. Men det vil altså sige, at hvis dette havde været en officiel prøve, havde vi fået en pind. Jeg troede aldrig, at Max ville komme så langt. Ikke med alle de udfordringer, vi havde da han var yngre.
Kunne ikke været mere stolt af disse hunde. Jeg gælder mig til at se, hvad næste år bringer. Specielt med at se, hvad Max og Yankie kan bringe.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
I 2018 er jeg både blevet nummer 1 og 2 i rally-lydighed juniorklassen og nummer 1 i årets hund i rally-lydighed juniorklassen. Det har været et vildt år
Denne uge er det Kimmie Wolsted, der skriver blogindlægget. Hun fortæller om sine oplevelser med hunden Max. Det er et indlæg, som mange kan lære af
Så er det igen blevet Kimmie Wolsteds tur til at blogge for hunden.dk, og som sædvanlig er det spændende læsning
I weekenden den 26. - 27. oktober er Dansk Kennel Klub vært for Nordisk Mesterskab i rally, som finder sted i Sjællands Agility Center i Ringsted
I starten af 2019 begyndte jeg at løbe med Aussiligaen China (China), da hendes ejer havde dårligt knæ. Uden at jeg vidste det, havde vi kvalificeret os til DM i agility junior. Det var mit første DM i agility, og jeg var spændt
Kimmie Wolsted har skrevet et fint blogindlæg om hendes oplevelser med rally ved udstillingen i Vejen
Søndag den 4 december 2016 var jeg til mit første rally stævne. Det viste sig ikke at være mit sidste
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.