Rallydysten er en uofficiel rallyprøve, som afholdes en gang hvert kvartal på året. Efter noget tids overvejelse, havde jeg besluttet, at Yankie skulle op. Jeg skulle i forvejen op med border collie, Drama, i junior, og min egen Jack Russell, Max, i øvet. Yankie havde gået pænt til de træninger, vi har været til, og derfor skulle det jo prøves.
På selve dagen gik Yankie og jeg derop. Vi havde 2,5 km, og jeg håbede, at det ville tage noget af alt hans energi, så han var mere rolig på banen.
Jeg skulle først op med Drama. Hun gik fint, men vi havde lige en gang eller to, hvor hun kiggede efter sin “mor”. Vi lavede også en skæv bakke, og derfor fik vi 96 point. Så var det Yankie. Jeg var lidt nervøs, men samtidig havde jeg ikke nogen forventninger. Jeg vidste, at vi ville have nogle koncentrationsproblemer. Jeg havde heldigvis nogle lækre godbidder, som Drama også brugte. De hjalp må man sige. Vi gik til 96 point. Vi havde nogle vendinger hvor Yankie`s rumpe ikke fulgte med. Vi lavede også en skæv bakke. Vi var 8 sekunder langsommere end Drama og jeg, men det var jeg ligeglad med. Bare det at Yankie kunne gå så pænt, var en førsteplads i sig selv. Det beviser bare, at øvelse gør mester.
Efter at Drama og Yankie havde været på, var det blevet Max's tur. Det var hans debut i øvet klassen. Jeg ved, at Max kan gå rigtig pænt til træning, men når vi kommer til stævner, bliver vi lidt for overgearede, og derfor har jeg svært med at “styre” ham. Men det gik godt. Vi lavede to ommere. En ved slalomen og en ved ottetallet. Så havde vi også noget ekstra ved siden af. Det blev til 87 point. Man skal have 85 point for at få det, vi kalder en “pind”. Man skal have tre pinde, for at kunne rykke videre til ekspert klassen. Man kan også gå til hundrede og rykke videre. I begynder skal man bare bestå, altså få 70 point, for at kunne rykke videre. Det bliver svære at rykke videre, jo højere klasse du kommer i. Men det vil altså sige, at hvis dette havde været en officiel prøve, havde vi fået en pind. Jeg troede aldrig, at Max ville komme så langt. Ikke med alle de udfordringer, vi havde da han var yngre.
Kunne ikke været mere stolt af disse hunde. Jeg gælder mig til at se, hvad næste år bringer. Specielt med at se, hvad Max og Yankie kan bringe.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Søndag den 4 december 2016 var jeg til mit første rally stævne. Det viste sig ikke at være mit sidste
Kimmie Wolsted fortæller her om, hvordan hun fik sin nyeste hund
Lørdag den 9/11 stod den på årets hund i rally. Min mor og jeg var taget afsted fredag, så vi var klar til selve dagen
Kimmie Wolsted fortæller i dette flotte blogindlæg om DM i rallylydighed i sidste weekend. Vi kan godt afsøre, at det gik ret godt for hende
Kimmie Wolsted har skrevet et fint blogindlæg om hendes oplevelser med rally ved udstillingen i Vejen
Kimmie er ikke længere den eneste teenager i huset. Hendes border collie er også blevet teenager, og det skal resten af huset lige vænne sig til
I weekenden den 26. - 27. oktober er Dansk Kennel Klub vært for Nordisk Mesterskab i rally, som finder sted i Sjællands Agility Center i Ringsted
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.