Lørdag morgen kørte vi fra min mosters hus i Vejby til hallen i Ringsted, hvor stævnet skulle holdes. Vi skulle være der tidligt, fordi junior og begynder, som var de klasser jeg skulle op i, var først. I junior skulle jeg op med vores Golden, Gambler. I begynder skulle jeg op med min egen Jack Russel Terrier, Max, og en låne Sheltie, Get it.
Gambler skulle på først. Gambler lå nummer to på kvalifikations listen. Hvis han skulle blive årets junior hund, skulle han vinde på dagen, og den der lå nummer et skulle komme på en tredje plads. Det var en lille hal, så vi kunne godt være bange for, at han ville blive trykket, men det blev han heldigvis ikke.
Han gik fint. Der var to dommere på banen. Det vil sige at det er deres gennemsnit som bliver det samlede resultat. Vi havde en bakke øvelse som vi nok ikke fik point for (lavede den om men fik den ikke). Det at der var to dommere på gjorde, at det var lidt svære at vide, hvad man havde lavet forkert (vi fik ikke vores kritikker tilbage). Gambler fik et gennemsnit på 89,5. Han blev nummer et på dagen og årets rally junior hund.
Næste hund var Max. Vi havde kun 4 points, så jeg vidste godt at vi ikke havde nogen chance for at vinde. Bare at han var kommer med, var jeg stolt over.
Vi gik på banen, og der var fin ro på ham. Han gik rigtig pænt (eller hvad Max nu kan gå). Vi gik banen og det var godt, at den ikke var længere. Han var lige ved at springe (blive helt overgearet). Han fik i gennemsnit 75 point og endte på en tiendeplads.
Sidste hund var Get it. Hun var kommer med på et afbud, eftersom hun kun havde to resultater (man skal have tre).
Hun var lidt overgearet kan man hvis godt sige. Hun havde svært med at gå på plads i højresvingene/-vendingerne (hun søgte bag om). Og så var hun lidt stædig, når hun skulle sidde. Hun endte med et gennemsnit på 52 eller 52,5 point. Jeg kan ikke helt huske det. Vi havde ikke trænet i noget tid, så det var helt okay, det som hun lavede inde på banen.
Hun endte på en samlet niendeplads. Det gjorde hun fordi, at man til årets hund tager efter pointene. Det vil sige at hun slog Max.
Jeg glæder mig til næste årets hund, hvor Yankie forhåbentlig skal være med.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
I starten af 2019 begyndte jeg at løbe med Aussiligaen China (China), da hendes ejer havde dårligt knæ. Uden at jeg vidste det, havde vi kvalificeret os til DM i agility junior. Det var mit første DM i agility, og jeg var spændt
Søndag den 4 december 2016 var jeg til mit første rally stævne. Det viste sig ikke at være mit sidste
Kimmie Wolsted fortæller her om, hvordan hun fik sin nyeste hund
Kimmie Wolsted har skrevet et fint blogindlæg om hendes oplevelser med rally ved udstillingen i Vejen
Denne uge er det Kimmie Wolsted, der skriver blogindlægget. Hun fortæller om sine oplevelser med hunden Max. Det er et indlæg, som mange kan lære af
I 2018 er jeg både blevet nummer 1 og 2 i rally-lydighed juniorklassen og nummer 1 i årets hund i rally-lydighed juniorklassen. Det har været et vildt år
Kimmie Wolsted fortæller i dette flotte blogindlæg om DM i rallylydighed i sidste weekend. Vi kan godt afsøre, at det gik ret godt for hende
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt