BLOG: En tur til Vejen

28-06-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Kimmie Wolsted har skrevet et fint blogindlæg om hendes oplevelser med rally ved udstillingen i Vejen

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Fredag den 21. juni tog mine forældre og jeg til Vejen til officielle rallyprøver som også talte til årets hund.

Vi skulle med færgen kl. 6.30. Sejlturen gik fint, og vi kom i land til tiden. Vi stoppede ved Knudshoved for at lufte hunde. Ellers gik turen direkte mod Vejen. Vi kunne ikke sætte telt op før kl. 16, så da vi var kommet til Jylland, gik vi i Kolding Storcenter. Da vi var færdige, passede det med, at vi kunne sætte telt op. Da teltet var sat op, kørte vi til sommerhuset og fik en god søvn.

Lørdag stod vi op og kørte til Vejen. Junior og begynder var de første klasser, så jeg var hurtigt færdig. Den første, jeg skulle op med, var Wupti. Han var lidt overgearet, så vi fik en ommer (-3 point). Derfor endte vi på 97 point og fik en 3. plads. Så var det Gambler. Han gik rigtigt fint. Han havde fokus på mig, og vi gik til 100 point. Vi endte på en 1. plads.

I begynder var jeg oppe med Max. Det var meget varmt og man kunne se, at det påvirkede de andre hunde. Max var derimod ikke påvirket. Han var meget overgearet, og det blev derfor en IB (ikke bestået).

Søndag var det samme rækkefølge. Wupti gik godt. Vi havde et øjeblik, hvor han stenede (kiggede ud på min mor) så vi mistede 1 point. Det gjorde ikke noget, fordi vi endte alligevel på 1. pladsen. Gambler gik også godt. Vi mistede 3 point, men det var min skyld. Han skulle sidde foran mig, men jeg gav ham ikke nok plads, så han satte sig nærmest på skiltet. Vi endte med 97 point og en 2. plads.

Max lavede det samme nummer søndag som lørdag (Han var overgearet). Igen endte det med en IB.

Jeg må finde en måde at få ham ned i gear på, uden at han dør helt.

Yankie var med som tilskuer. Han klarede det så fint. Han hilste fint på både hunde og mennesker, og han sad fint i bur, mens jeg var på banen. Jeg glæder mig til at se, hvad det bliver til med ham.

Efter stævnet er der taget en uges ferie, hvor hundene kan slappe af, men også kommer ud at se noget.

Læs også

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

BLOG: En ny begyndelse

04-03-2019 08:51, af Kimmie Wolsted

Kimmie Wolsted fortæller her om, hvordan hun fik sin nyeste hund

BLOG: Til rally i Roskilde

24-05-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Så er det igen blevet Kimmie Wolsteds tur til at blogge for hunden.dk, og som sædvanlig er det spændende læsning

BLOG: Mit første DM i agility

27-09-2019 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I starten af 2019 begyndte jeg at løbe med Aussiligaen China (China), da hendes ejer havde dårligt knæ. Uden at jeg vidste det, havde vi kvalificeret os til DM i agility junior. Det var mit første DM i agility, og jeg var spændt

BLOG: Mine skønne vovser

25-10-2019 08:22, af Kimmie Wolsted

Kimmie er ikke længere den eneste teenager i huset. Hendes border collie er også blevet teenager, og det skal resten af huset lige vænne sig til

Nordisk Mesterskab i rally

15-10-2019 09:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden den 26. - 27. oktober er Dansk Kennel Klub vært for Nordisk Mesterskab i rally, som finder sted i Sjællands Agility Center i Ringsted

BLOG: Dette blev starten på min rally karriere.

01-02-2019 15:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag den 4 december 2016 var jeg til mit første rally stævne. Det viste sig ikke at være mit sidste

 

 

BLOG: Max - en særlig hund

19-04-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Denne uge er det Kimmie Wolsted, der skriver blogindlægget. Hun fortæller om sine oplevelser med hunden Max. Det er et indlæg, som mange kan lære af

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.