Fredag den 21. juni tog mine forældre og jeg til Vejen til officielle rallyprøver som også talte til årets hund.
Vi skulle med færgen kl. 6.30. Sejlturen gik fint, og vi kom i land til tiden. Vi stoppede ved Knudshoved for at lufte hunde. Ellers gik turen direkte mod Vejen. Vi kunne ikke sætte telt op før kl. 16, så da vi var kommet til Jylland, gik vi i Kolding Storcenter. Da vi var færdige, passede det med, at vi kunne sætte telt op. Da teltet var sat op, kørte vi til sommerhuset og fik en god søvn.
Lørdag stod vi op og kørte til Vejen. Junior og begynder var de første klasser, så jeg var hurtigt færdig. Den første, jeg skulle op med, var Wupti. Han var lidt overgearet, så vi fik en ommer (-3 point). Derfor endte vi på 97 point og fik en 3. plads. Så var det Gambler. Han gik rigtigt fint. Han havde fokus på mig, og vi gik til 100 point. Vi endte på en 1. plads.
I begynder var jeg oppe med Max. Det var meget varmt og man kunne se, at det påvirkede de andre hunde. Max var derimod ikke påvirket. Han var meget overgearet, og det blev derfor en IB (ikke bestået).
Søndag var det samme rækkefølge. Wupti gik godt. Vi havde et øjeblik, hvor han stenede (kiggede ud på min mor) så vi mistede 1 point. Det gjorde ikke noget, fordi vi endte alligevel på 1. pladsen. Gambler gik også godt. Vi mistede 3 point, men det var min skyld. Han skulle sidde foran mig, men jeg gav ham ikke nok plads, så han satte sig nærmest på skiltet. Vi endte med 97 point og en 2. plads.
Max lavede det samme nummer søndag som lørdag (Han var overgearet). Igen endte det med en IB.
Jeg må finde en måde at få ham ned i gear på, uden at han dør helt.
Yankie var med som tilskuer. Han klarede det så fint. Han hilste fint på både hunde og mennesker, og han sad fint i bur, mens jeg var på banen. Jeg glæder mig til at se, hvad det bliver til med ham.
Efter stævnet er der taget en uges ferie, hvor hundene kan slappe af, men også kommer ud at se noget.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I weekenden den 26. - 27. oktober er Dansk Kennel Klub vært for Nordisk Mesterskab i rally, som finder sted i Sjællands Agility Center i Ringsted
Kimmie Wolsted fortæller i dette flotte blogindlæg om DM i rallylydighed i sidste weekend. Vi kan godt afsøre, at det gik ret godt for hende
Kimmie Wolsted fortæller her om, hvordan hun fik sin nyeste hund
I starten af 2019 begyndte jeg at løbe med Aussiligaen China (China), da hendes ejer havde dårligt knæ. Uden at jeg vidste det, havde vi kvalificeret os til DM i agility junior. Det var mit første DM i agility, og jeg var spændt
Søndag den 4 december 2016 var jeg til mit første rally stævne. Det viste sig ikke at være mit sidste
Lørdag den 9/11 stod den på årets hund i rally. Min mor og jeg var taget afsted fredag, så vi var klar til selve dagen
Kimmie er ikke længere den eneste teenager i huset. Hendes border collie er også blevet teenager, og det skal resten af huset lige vænne sig til
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.