Hvis du selv er løber, så kender du måske fornemmelse?: Du har været ude og ”give den gas” – fx til et motionsløb. Og bagefter får du ikke lige ”jogget af” – men sætter dig i stedet med vennerne og fejrer med en sodavand eller en kop øl. Hvordan føles benene så bagefter? Jeps: Pænt trætte og stive ikke sandt?... Og hundes muskler har det på samme måde: Ligesom os har hunden også godt af lige at ”jogge af” efter hårde træningspas eller konkurrencer. Så selvom det måske kan være fristende at smide hunden i bilen og selv komme ind og få tørt tøj på og ”en lille en” – så sørg altid for din hund først. Hvis pulsen har været rigtig højt oppe, så slut turen med at lade hunde gå/jogge det sidste stykke hjem, lad den evt. køle sig ved en badetur – og lad den selvfølgelig få noget at drikke. Er hunden våd og kold, så find håndklædet eller tørredækkenet frem, så pelsen kan blive tør. Når hunden så er rolig, pulsen er kommet ned og pelsen er tør – så kan den få lov at tage et velfortjent hvil. Husk i øvrigt at tørredækkener skal af igen – hunden skal ikke sidde med det på i flere timer. Brug et almindeligt dækken i stedet, hvis det er koldt og hunden fx skal sidde i en bil (om sommeren i varmen sidder hunden selvfølgelig ikke alene i bilen!).
Den næste vigtige ting at tænke på er, at hunden (igen ligesom os mennesker) restituerer bedst, hvis der kommer energi på tanken indenfor 30 min efter endt aktivitet. Så hav nogle godbidder eller en energigel med og giv hunden dette efter træning. På den måde får hunden hurtigt fyldt depoterne op og bliver hurtigere klar til næste omgang træning. Jeg bruger selv en energigel med kulhydrat og fedt som er nem at have med, er velsmagende og ikke fylder i maven. Ikke alle hunde har lyst til – eller har godt af – fast føde lige efter hård anstrengelse, så her er energigelerne geniale. Træner I i øvrigt i længere tid af gangen, så kan energitilskud undervejs også være nødvendigt. Fodring med kvalitetsfoder med de rette mængder og typer af protein, tilstrækkeligt fedt mv. er også af betydning. Mere om dette i en senere blog.
Min egen rutine med Frida efter hårde eller længere løb er desuden, at jeg altid checker hende ekstra grundigt igennem og giver hende lidt massage. Så kigger jeg alle poter og trædepuder efter for sår eller sprækker, vrikker med hver tå, bøjer og strækker alle leddene i benene og føler op langs sener, knogler og muskler om noget føles unormalt, varmt eller hævet. Jeg masserer hendes muskler på ben, skuldre, ryg, lår og nakke. Man kan også lave lidt strækøvelser med hunden. Både mht. massage og udstrækning er det godt at få instruktion i, hvordan det gøres korrekt.
Har ens hund ydet en ekstra præstation, og har den ofte dage med megen aktivitet, så er det også vigtigt at tænke på hviledage, hvor kroppen kan få helt ro. Her nøjes man måske med nogle kortere gåture uden vilde sprinter, hundeleg og andet voldsomt. Sådan en dag har Frida ca. 1 x om ugen. En anden vigtig del af, at tage godt hånd om sin hundeatlet er, at få et check hos en fysioterapeut, kiropraktor eller lign. Så sikrer man sig, at muskulatur, sener og led fungerer optimalt og hunden ikke bruger sin krop forkert pga. ubalancer eller småskavanker, som ikke er blevet opdaget i tide. Frida er til fysioterapi ca. hver 3. måned – af og til oftere hvis vi har mange løb. Og hun er forbi kiropraktoren ca. 1 gang årligt. Måske man også selv skulle huske lidt hyppigere også selv at få sådanne check!
Rigtig god træning derude. Og husk: Tag dig godt af både dig selv og din hund når I har været ude og præstere. Så reducerer I risikoen for skader og er hurtigere klar til næste gang.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Et år med HPM Dirty Paws - løbeklub for hund og ejer
Vi elsker at holde ferie med Frida. Og mange ferierejser kan heldigvis sagtens være hundevenlige, hvis man planlægger lidt og træner med sin hund inden
Mange af os hundeejere vil gøre næsten alt for, at vores hunde får lange og lykkelige liv. Så hvorfor er det stadig så svært at huske tandbørstningen, selvom manglende tandhygiejne har stor indflydelse på vores hundes livskvalitet
Forsøger du at køre din hund træt med motion? Eller er du derimod bange for at stresse din hund med motion? Så husk på at både hjerne og hjerte har brug for aktivitet og hvile
Løb med forhindringer (K9 Biathlon) bliver mere og mere populære i disse år. Det er en sjov sport og kan være en skøn fælles oplevelse at få med sin hund. Men hvis det skal være en succes, er der en række ting, man bør tænke over, inden I tager afsted.
Januar er nytårsfortsætternes tid - og mange går måske på slankekur, fordi de godt ved, at der er kommet et par kilo for meget på sidebenene. Men hvad med hunden? Flere og flere hunde vejer for meget. Og det virker desværre som om, at overvægt hos vores hunde på vej til at blive "det nye normal". Og det egentlig fair overfor hunden, når vi ved, hvor skadeligt det er for deres livskvalitet og livslængde?
I dag er ”World obesity day” altså dagen med fokus på overvægt, som er et stigende problem hos mennesker - og også hos vores hunde
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.