Er du også en af de mange som hader at løbe? Synes det er kedeligt, surt og hårdt?... så er du ikke alene. Rigtig mange mennesker vil faktisk gerne løbe pga. alle de gode effekter på helbred, humør og livvidde. Men rigtig mange stopper også hurtigt igen, fordi det simpelthen er for svært at motivere sig selv til at blive ved. Der findes utallige gode råd fra livstilscoaches til bøger til træningsplaner som alle er møntet på, hvordan man holder gang i den gode vane. Virker de? – hmm, min erfaring siger mig: sjældent. Der skal simpelthen stærkere grunde til, end ”jeg vil gerne tabe 5 kg”, eller ”så får jeg en bedre kondi”. Det, som virker, er som regel motivation i form af glæde, fællesskab og samhørighed. Det er følelser, som sætter sig i kroppen og skaber værdi og en længerevarende lyst til at fortsætte de gode vaner.
Men hvad gør man så, hvis man ikke lige har løbekammerater stående klar tre gange om ugen? Ja, svaret for os hundeejere ligger jo lige for: Man canicrosser da selvfølgelig!
Jeg elsker selv at løbe – både med og uden hund. Men jeg er vildt fascineret af at se, hvad canicross gør for folk, som normalt ikke gider løbe! Og hvor meget det ændrer også mit eget syn på og motivation for at løbe. Det er svært at forklare for dem, som ikke selv har oplevet det, men den følelse af teamwork og samarbejde, man får med sin hund, når man canicrosser er fantastisk. Derudover fjerner hunden ligesom fokus fra én selv: Når Frida og jeg løber sammen, så er hun centrum, og jeg bruger det meste af min energi på at fornemme, om hun har det godt – og derfor mindre tid på at tænke over, om jeg fx synes turen er hård, om jeg er forpustet eller lignende. Det er skønt at kigge på hendes hale og rumpen, der vrikker glad afsted, når hun løber – jeg bliver i godt humør. Så alle ture med hende føles bare lettere. Og når man er blevet rigtig ”proffe” og alle signaler mellem hund og løber fungerer, så er det en utrolig følelse af at arbejde sammen nærmest som én, der kan opstå undervejs. Jeg bliver helt “høj” efter sådanne løbeture.
Men lad mig vende lidt tilbage til begynderne. I vores løbeklub for hund og ejer, HPM Dirty Paws og på sociale medier, møder jeg en del, som er begyndt at løbe med deres hund. Fælles for flere af dem er, at de aldrig ville løbe, hvis ikke de havde hunden med. Og det er tydeligt at se, at fællesskabet med hunden og med de andre canicrossere, har en stor andel i, at de holder ved. Hunden virker både som motivation ift. at gøre noget godt for sin bedste ven – den får motion og oplevelser – og hjælper også løberen undervejs. Mange føler sig mere trygge ved at løbe med hund, og trækket fra hunden kan, også selvom det ikke altid er så stort, give et både fysisk og mentalt ”boost”, der gør at turen føles nemmere. Mange begynderløbere føler sig også ofte lidt skræmt af at løbe med andre: Hvad hvis jeg ikke løber langt nok, hurtigt nok, godt nok...? Og her er det som om, at hunden igen hjælper os videre: Det er hunden, som løbetræner – vi er med som hjælpere. Fokus flyttes fra løberens egne bekymringer og kommer mere til at handle om hunden. Jeg tror også det har betydning, at vi alle i klubben er hundeejere, så vi har denne fælles reference og ikke ”kun” selve løbet at samles om. Desuden oplever jeg blandt hundeejere/canicrossere en fantastisk imødekommenhed og forståelse for hinanden: Der er plads til alle, og alle skal føle sig velkomne. Det er fantastisk at opleve.
Selvfølgelig er der også de mere ”lavpraktiske” fordele ved canicross, som også er rare på dage, hvor det kan være svært at komme i løbetøjet: Løber man sammen med sin hund, så kan både hundens og ens egen motion klares i et ”hug” i stedet for først at gå med hunden og derefter skulle ud i mørket alene. Det kan af og til redde én på travle dage. Hér i de ekstra kolde og våde måneder har jeg endda ofte tænkt: “Fedt, vi canicrosser i stedet for at gå tur her til aften” – så er det meget nemmere at holde varmen, end at tøffe rundt i slentretempo og småfryse mens vovsen løber rundt.
Mange motionsløbere holder sig selv motiverede ved at løbe motionsløb i løbet af året. Det kan være en god anledning til at sætte sig nye mål såsom ”jeg vil gerne kunne løbe 5 km uden pause” eller ”jeg vil gerne løbe hurtigere end sidste år”. Eller måske blot en god anledning til at mødes med en ven eller veninde og løbe sammen og hygge sig. Heldigvis breder canicross-motionsløbene sig også stille og rolig i Danmark. De seneste år har der været HPM Dirty Paws løb nogle få steder i landet – men rygtet vil vide, at der er planer om endnu flere løb i 2021. I disse måneder tilbydes fx 4 trailløb rundt omkring på Sjælland i samarbejde med Zealand Trail, hvor hunde og ejere kan komme og gå, lunte, løbe eller spurte ruter på 5-8 km i den smukkeste natur. Det giver ekstra lyst til at få trænet, når sådanne skønne oplevelser ligger og venter.
De næste løb er i januar – så måske en idé til en julegave til dig selv og din hund? – og til en af hundevennerne?
God december til alle. Håber vi ses i løbeskoene sammen med hundene
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!
Mange hunde bliver brugt til forskellige typer sport: Agility, lydighed, jagt, cykling, canicross og meget andet. Det stiller krav til hundens fysik – og til tider glemmer vi tobenede vist, at vores hunde faktisk er topatleter, som præsterer på højt niveau. Af og til i mange timer af gangen
Forsøger du at køre din hund træt med motion? Eller er du derimod bange for at stresse din hund med motion? Så husk på at både hjerne og hjerte har brug for aktivitet og hvile
I weekenden d. 3.-4. september holder DKK Hund i Fokus på Vilhelmsborg. En weekend med en masse hundeaktiviteter. Frida og jeg har særligt én ting, vi ikke går glip af: Det fantastiske forhindringsløb om lørdagen for hund og ejer: K9-biathlon FOR ALLE
Vi elsker at holde ferie med Frida. Og mange ferierejser kan heldigvis sagtens være hundevenlige, hvis man planlægger lidt og træner med sin hund inden
Januar er nytårsfortsætternes tid - og mange går måske på slankekur, fordi de godt ved, at der er kommet et par kilo for meget på sidebenene. Men hvad med hunden? Flere og flere hunde vejer for meget. Og det virker desværre som om, at overvægt hos vores hunde på vej til at blive "det nye normal". Og det egentlig fair overfor hunden, når vi ved, hvor skadeligt det er for deres livskvalitet og livslængde?
Et perfekt indkald kræver masser af træning. Og det er ikke ualmindeligt, at der sniger sig dårlige vaner ind undervejs.
Løb med forhindringer (K9 Biathlon) bliver mere og mere populære i disse år. Det er en sjov sport og kan være en skøn fælles oplevelse at få med sin hund. Men hvis det skal være en succes, er der en række ting, man bør tænke over, inden I tager afsted.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet