BLOG: Markprøvedebut over alle forventninger

06-04-2021 12:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vixen leverede både underholdning og højt niveau ved sin debut på markprøverne 

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Det var en bidende kold morgen, hvor der havde været nattefrost, og humøret var højt blandt de fremmødte prøvedeltagere. Efter en lang vinter med omfattende nedlukning af samfundet, var det faktisk også rigtigt dejligt at se nogle flere mennesker igen og lave noget, der føltes lidt normalt.

Ikke desto mindre blev sommerfuglene ved med at flagre rundt i maven op til Vixens første slip i marken. I modsætning til mor-Sansa er Vixen heldigvis mindre følsom i forhold til at blive påvirket af mine nerver, og det var nok meget godt!

Den første del af slippet var på en græsmark. Det kan være meget godt til lige at komme i gang med søget i et terræn, hvor chancen for fugle måske er lidt mindre. Kort efter skulle vi dog over en grøft, og ind på vinterraps. Vixen startede lidt uheldigt med at suse efter makkerhunden, som gjorde alt for at ignorere hende og passe sit arbejde, og der gik et par minutter før hun koblede sig fri og begyndte at søge selvstændigt i marken i stedet for. Det er ikke en stor forbrydelse så længe man stadig er i unghundeklasse, men det er noget, som man helst skal få vænnet sin hund af med - Den skal fokusere på at gå på jagt og ikke pjatte med makkerhunden.

Så gik det ellers meget godt - lige indtil Vixen løb på et elektrisk hegn i den ene side af marken, hvor der var en hestefold. Efter det blev hendes søg i marken (forståeligt nok) lidt mere forsigtigt, og der gik lidt før hun fik arbejdet sig op igen. Desværre var der ingen fugle i det første slip. 

Andet slip var på endnu en rapsmark. Indtil da havde der ikke været så meget gang i fuglene, men nu begyndte vejret at blive lidt bedre og mere “agerhønevenligt”. Heldigvis kom vi lidt bedre fra start denne gang. Vixen gik hurtigere i gang med at søge rigtigt i marken i stedet for at chikanere makkerhunden. På et tidspunkt var det faktisk lige omvendt - Makkerhunden kom buldrende over i hovedet på hende, og selvom den vist ikke var grov, blev Vixen alligevel lidt trykket af den, og fik igen en dum afbrydelse i sit flow. Hun kom dog hurtigt i gang igen, og kom ud i nogle store, fine slag, som fuldt levede op til mine egne forventninger. 

Midt i slipper blev makkerhunden skiftet ud. Det gav endnu et stop, imens vi ventede på den nye makker, men sådan er gamet. Da vi kom i gang igen, begyndte Vixen ret hurtigt at søge mere offensivt frem i terrænet - Hun lod til at have noget fært i næsen, så jeg lod hende løbe. Pludselig tog hun stand, og jeg skyndte mig at give tegn til dommeren, som fulgte med mig op til Vixen. Da vi nærmede os, løftede han sin signalpistol - Det er tegn til at situationen er “jagtbar” og hunden må rejse fuglen. Med jagtbar menes, at hvis dommeren havde været skytte på en “rigtig” jagt, ville han være indenfor en afstand, hvor det ville give mening at skyde til fuglen.

Jeg siger “JA!” til Vixen som kommando til, at hun må bryde standen og rejse fuglen - hvilket hun øjeblikkeligt gør. Et par agerhøns kommer på vingerne og flyver derfra imens skuddet fra pistolen lyder bag os. Og Vixen følger efter. Laaaangt efter. Ud over resten af rapsmarken, over en lille landevej, ind på den næste mark og om bag en gård. Hun er helt immun over for fløjten, men det havde jeg jo nok lidt på fornemmelsen efter de erfaringer vi gjorde os til træning tidligere på ugen. I unghundeklassen må hunden heldigvis godt prelle (forfølge) vildt uden at det automatisk er “farvel og tak for i dag”, men dommerne kan have lidt forskellige meninger om, hvornår det koster en grad i præmieringen. 

Bedømmelsen er ovre, og Vixen dukker ret hurtigt op igen og er på vej tilbage imod mig, da hun pludselig slår rundt og tager en ny stand. Jeg kigger lidt forvirret på dommeren, for vi er jo egentligt færdige, men det har Vixen så en anden mening om! Jeg lister op imod hende i håbet om at jeg kan nå at tage hende i halsbåndet og trække hende af standen, så en anden hund måske kan få muligheden, men hønsene letter desværre af sig selv inden jeg kommer tæt nok på… og så tager Vixen da lige turen EN GANG TIL! Nå, point for underholdningsværdien, om ikke andet!

Vixen og jeg trasker tilbage til bilerne og de andre deltagere, og jeg ved ikke om jeg skal grine eller græde efter det show. Men det var en jagtbar situation, og dommeren affyrede skud, så “et eller andet” får vi jo nok med hjem.

Selvom Vixen egentlig er færdigbedømt, er hun senere ude som “blind makker” for en anden ung vizsla, der stadig ikke har haft chance for fugl. Jeg bliver bedt om at holde søget “defensivt”, for at give den anden hund de bedste muligheder. “Øøøh jo, det er nok lettere sagt end gjort, hvis Vixen får noget spændende i næsen!”, tænker jeg for mig selv. Men vi kommer dog igennem slippet uden at sabotere noget for den anden hund.

Vixen endte med at få en 2. præmie for dagens præstation. Det til tider lidt smalle søg, især i første slip, og den lange løbetur efter agerhønsene trak lidt ned, men jeg var stadig himmelhenrykt over vores debut! At komme hjem fra sin første markprøve med en præmiering, og så endda mindre end en uge efter Vixen første gang havde stand for vilde agerhøns, er altså slet ikke så tosset… for at sige det på jysk!

Med 2. præmien havde Vixen allerede overgået sin mor, og forventningspresset var således taget helt af med yderligere to markprøver og en unghundetest i kalenderen.

 

Læs også

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

Del din viden og passion for hunde

16-03-2025 08:00, af Cecilie Friis Amstrup
Blog|

Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!

BLOG: Historien om det første kuld - Parringen

27-12-2020 09:33, af Elisabeth Schrøder

22. december 2020 fyldte Vixen 1 år. Jeg har altid syntes at det er hyggeligt, at markere hundenes fødselsdag med et lille foto på facebook, en hilsen fra opdrætteren og sådan noget, men det er selvfølgelig ekstra særligt, når det er ens første, “hjemmelavede” hund

BLOG: Jagtsæsonen er slut

21-02-2021 09:03, af Elisabeth Schrøder

1. Februar er en trist dag for sådan nogle som os, for den markerer slutningen på jagtsæsonen, da jagttiderne på de fleste typer vildt udløber.  Hvad skal vi dog nu få alle vores weekender til at gå med? Mon ikke vi finder en løsning på dét problem. Men indtil videre er lidt velfortjent afslapning vel også i orden

BLOG: At bygge et vizsla-paradis

15-07-2021 09:58, af Elisabeth Schrøder

Hvis man spørger vores vizslaer, er der denne sommer en alvorlig mangel på aften-markfræs, vandapporteringstræning og strandture med tennisbolden. Den er faktisk helt gal. Nogen burde melde os for brud på de basale jagthunderettigheder.
Men mon ikke vi bliver tilgivet på et tidspunkt. Vi er nemlig i gang med at istandsætte en landejendom, som selvfølgelig først og fremmest skal blive et rart hjem for os og hundene, men hvor vi også planlægger dele af ombygningen specifikt med henblik på at hundeholdet skal fungere bedre i hverdagen, og give os nogle af de træningsmuligheder, som vi ellers normalt må køre langt efter.

BLOG: Jagt i juletræerne

28-10-2020 12:06, af Elisabeth Schrøder

Hvis man spørger Sansa, har hun fået et nyt yndlingssted i hele verden

BLOG: Vixens anden markprøve

22-05-2021 09:01, af Elisabeth Schrøder

Allerede dagen efter Vixens første markprøve var vi afsted igen - På den ene side med lidt mere ro i maven, da hun jo allerede havde en præmiering i bagagen, men også på samme tid lidt mere på udebane, da vi nu skulle dømmes af en dommer, som jeg ikke kendte i forvejen, og knapt så mange kendte ansigter blandt de andre deltagere

BLOG: “Det har den aldrig gjort før”

14-02-2022 14:28, af Elisabeth Schrøder

Som om vi ikke havde nok at se til med hundene og bondegårdsrenovering, så har jeg også købt hest igen, efter min gamle pludseligt blev aflivet pga. en skade. Jeg er forholdsvis ny i hesteverdenen, men efter nogle år med “traditionnel” ridning, er jeg hoppet på en træningsform, som er 100% videnskabeligt funderet, og hvor der er meget fokus på hesteadfærd, deres signaler, stress og hvordan forståelsen af alt det bruges i den praktiske træning

BLOG: Scratchboard - En åbenbaring

23-02-2021 15:23, af Elisabeth Schrøder

En åbenbaring er måske et stort ord, men ikke desto mindre har det her lille påfund fuldstændigt revolutioneret mit hundehold, så derfor tager jeg - igen - lige en afstikker fra det jagtrelaterede indhold

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.