BLOG: Scratchboard - En åbenbaring

23-02-2021 15:23, af Elisabeth Schrøder

En åbenbaring er måske et stort ord, men ikke desto mindre har det her lille påfund fuldstændigt revolutioneret mit hundehold, så derfor tager jeg - igen - lige en afstikker fra det jagtrelaterede indhold

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Negleklipning er min evige, dårlige samvittighed. Og jeg ved, at jeg ikke er den eneste. For mange hundeejere er der et stort problem, enten fordi man har en hund, der ikke vil samarbejde, fordi man er usikker på hvor man skal klippe eller en kombination af begge dele. For mange ender det med, at det kun bliver gjort, når man alligevel er forbi dyrlægen.

Helt så slemt er det ikke hjemme hos os, men det bliver helt klart gjort for sjældent, og da vi mest går tur på forholdsvis bløde marker og skovstier, bliver neglene ikke slidt tilstrækkeligt af dem selv, som hvis man f.eks bor i byen og går lange ture med sin hund på beton og asfalt.

For lange negle øger risikoen for, at neglene brækker eller flækker, hvilket kan være ubehageligt og smertefuldt for hunden. Derudover kan for lange negle på sigt påvirke hvordan hunden bevæger sig og kan forhindre den i at bruge sin krop på en sund og korrekt måde. 

Vores to gamle beagler er forholdsvis nemme at klippe klør på, da kløerne er hvide og gennemsigtige, så man tydeligt kan se hvor blodkarret begynder. Samtidigt er de relativt nemme at bestikke med godbidder.

Vizslaerne har mindre krumme kløer, og så er de mørke, så dem har jeg været mere forsigtig med at klippe. Jeg tør simpelthen ikke klippe lige så langt som dyrlægen gør, selvom jeg har prøvet at sætte mig lidt ind i hundenegles anatomiske opbygning, og hvad man skal kigge efter. Da Vixen og hendes søskende var små, lå jeg kontant “med numsen i vejret” i hvalpegården og klippede de lynhurtigt voksende hvalpenegle med en “3-i-1’er” og senere en katte-neglesaks. Både fordi det var nødvendigt, men også for at vænne de små banditter til at få klippet negle. Det gik også meget godt, men alligevel har Vixen og en af hendes brødre alligevel besluttet, at det der negleklipning, dét gider de ikke mere! Og så er en vizsla altså bare en større hund at tumle med, end en beagle!

En dag dukkede der en post op på Instagram om, at kuldbror-Dexter’s mor havde lavet et såkaldt scratchboard og lært Dexter selv at file sine klør på det.

Der var faktisk en klokke, der ringede. For et par år siden meldte jeg mig ind i en amerikansk facebook-gruppe, som udelukkende handlede om “nail maintenance”, altså neglevedligehold hos hunde. Gruppen havde 10.000-vis af medlemmer (man tror det er løgn!), og handlede meget om skånsom, gradvis tilvænning af hunde til neglepleje. I gruppen var det meget brugt at bruge elektriske slibeværktøjer som alternativ til den traditionelle neglesaks. Sådan én købte jeg til Sansa, men det blev aldrig et hit. Set i bakspejlet greb jeg det heller ikke rigtigt an. I gruppen var der også en del indlæg om “scratchboards”, som hundene selv filede deres negle på. På det tidspunkt havde jeg ikke selv fået klikkertræningen helt ind under huden endnu, så jeg overså fuldstændigt det kæmpe potentiale der lå i lige præcis dén løsning…

I udlandet findes der scratchboards, som kan købes færdige, men man behøver altså ikke være den store håndværker for at lave et selv. Det er bare en plade, som man limer et ark sandpapir på. Vi bruger korn 120 - I starten syntes jeg, at det ikke var groft nok, men når først hunden har forstået opgaven, så går det hurtigt, så 120 er fint.

Hvis hunden allerede er fortrolig med klikkertræning og shaping, er adfærden lynhurtig at indlære. Man kan også godt undvære klikker, men så skal man have et tydeligt “belønningsord”, som hunden kender og hvor man er præcis med timingen. Alternativt skal man bruge et par træningssessioner på at give hunden forståelse for klikkeren. Det tog vel tre-fire træningssessioner á tre minutter, så var vores vizslaer med på legen.

Fremgangsmåden med træningen er helt traditionel shaping, hvor man klikker og belønner for adfærd der er tættere og tættere på den “færdige” adfærd. Det vil sige i starten klikker og belønner man hunden for bare at vise den mindste interesse for scratchboardet, og så øger man gradvist kriteriet for hvornår man klikker:

  • Vær klar med klikker og godbidder når du starter træningen, og læg først scratchboarded fladt på gulvet.
  • Klik og beløn hunden for at kigge på eller snuse til boardet.
  • Klik og beløn dernæst for at hunden sætter en eller begge poter på boardet.
  • Hvis hunden bare bliver stående på boardet, så “nulstil” eventuelt øvelsen med at kaste godbidden på gulvet et stykke væk, så hunden får mulighed for at komme tilbage og igen sætte en pote på boardet. 
  • Når hunden har forstået, at det at træde op på boardet udløser belønningen, stilles boardet efterhånden op på skrå. Den skrå vinkel udløser automatisk, at hunden “stikker kløerne frem” og kradser, så det kun er kløerne (og ikke trædepuderne), der kommer i kontakt med sandpapiret. 

Hold løbende øje med, at trædepuderne ikke slides, og eksperimentér eventuelt med hvad det er for en vinkel, der virker bedst for din hund. Hold også øje med, at hunden ikke filer neglene til blods - Ivrige hunde, der er meget motiverede af klikkertræningen, kan hurtigt få slebet meget af!

Både Dexter og vores egne vizslaer har en tendens til at bruge den ene pote mere end den anden, så neglene ikke slibes lige meget. Hvis det er et problem, så brug et stykke tid på at træne en “skift pote” kommando. Brug eventuelt bagsiden af scratchboardet, uden sandpapir, under indlæringen. På videoen herunder, hvor jeg træner med Vixen, er vi ikke nået så langt endnu, men jeg holder igen med klikket for at få hende til at skifte pote.

 

Og ja, men kan også lære hunden at file kløerne på bagpoterne - Det kræver, at hunden først trænes i at stille forpoterne op på noget. Mange kender måske allerede “baljeøvelsen”, som efterhånden er udbredt til hvalpetræning. Efterfølgende placeres boardet under hunden, og hunden får klik+belønning for at gøre “noget” med bagpoterne, og efterhånden klikkes der kun for noget der er tættere og tættere på egentlig skraben med bagpoterne. Der findes en del Youtube videoer med det.

Jeg er helt forbavset over hvor nemt vi har vendt “negleklipningsovergrebet” til en sjov leg, som vizslaerne deltager i med stor entusiasme. Og jeg bilder mig endda ind, at Sansa nu har mindre tendens til at gå i pasgang, end før. Det skulle vi have begyndt på for længe siden! Så tippet er hermed givet videre.

Dog en løftet pegefinger - I den amerikanske facebook-gruppe er der eksempler på, at hunde-manicuren kammer helt over. For nogle går der sport i at få så korte negle som muligt på deres hunde, til et punkt hvor det bliver helt ekstremt, og hvor man selv på korthårede hunde faktisk næsten ikke kan se neglene mere. Ved hyppig klipning/slibning vil blodkarret efterhånden trække sig lidt tilbage, og det er jo en fordel hvis man har en hund, som har fået ekstremt lange negle, hvor blodkarret er fulgt med ud. En tommelfingerregel siger, at kløerne har en passende længde, når man ikke længere kan høre dem, når hunden går på et hårdt gulv, men jeg tænker at der kan være individuelle forskelle i kløernes “facon”, så brug jeres sunde fornuft, og spørg eventuelt dyrlægen til råds. En stående jagthund som en vizsla, hvis funktion er at galoppere i det åbne terræn, skal have klør af en passende længde for at sikre godt greb i underlaget - ligesom dupperne på en fodboldstøvle!

 

Læs også

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

BLOG: Vixens anden markprøve

22-05-2021 09:01, af Elisabeth Schrøder

Allerede dagen efter Vixens første markprøve var vi afsted igen - På den ene side med lidt mere ro i maven, da hun jo allerede havde en præmiering i bagagen, men også på samme tid lidt mere på udebane, da vi nu skulle dømmes af en dommer, som jeg ikke kendte i forvejen, og knapt så mange kendte ansigter blandt de andre deltagere

BLOG: Historien om det første kuld - Parringen

27-12-2020 09:33, af Elisabeth Schrøder

22. december 2020 fyldte Vixen 1 år. Jeg har altid syntes at det er hyggeligt, at markere hundenes fødselsdag med et lille foto på facebook, en hilsen fra opdrætteren og sådan noget, men det er selvfølgelig ekstra særligt, når det er ens første, “hjemmelavede” hund

BLOG: Vixens første jagt

23-12-2020 09:57, af Elisabeth Schrøder

Sidste weekend, lige et par dage før hendes 1 års fødselsdag, var Vixen lidt med på jagt for første gang

BLOG: Jagtsæsonen er slut

21-02-2021 09:03, af Elisabeth Schrøder

1. Februar er en trist dag for sådan nogle som os, for den markerer slutningen på jagtsæsonen, da jagttiderne på de fleste typer vildt udløber.  Hvad skal vi dog nu få alle vores weekender til at gå med? Mon ikke vi finder en løsning på dét problem. Men indtil videre er lidt velfortjent afslapning vel også i orden

BLOG: Markprøvedebut over alle forventninger

06-04-2021 12:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vixen leverede både underholdning og højt niveau ved sin debut på markprøverne 

BLOG: “Det har den aldrig gjort før”

14-02-2022 14:28, af Elisabeth Schrøder

Som om vi ikke havde nok at se til med hundene og bondegårdsrenovering, så har jeg også købt hest igen, efter min gamle pludseligt blev aflivet pga. en skade. Jeg er forholdsvis ny i hesteverdenen, men efter nogle år med “traditionnel” ridning, er jeg hoppet på en træningsform, som er 100% videnskabeligt funderet, og hvor der er meget fokus på hesteadfærd, deres signaler, stress og hvordan forståelsen af alt det bruges i den praktiske træning

BLOG: Panik før prøverne

12-03-2021 12:48, af Elisabeth Schrøder

Her er første del i en lille blogserie om de markprøver, der både er prøvelser og stor fornøjelse

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Store Hestedag 2025: Nye oplevelser, stærke traditioner og noget for både heste- og hundefolk

05-09-2025 13:45, af Helle Lyngfeldt

Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet