I programmet ‘Hund søger hjem’ på TV 2 FRI følger seerne otte herreløse hunde fra Dyreværnets internater i jagten på at finde et nyt blivende hjem. Sammen med Dyreværnets hundetræner og adfærdsbehandler, Nina Amdi, og TV-vært Lene Beier besøger de tre familier med hver enkelt hund, og derefter tager Nina Amdi beslutningen om, hvilken familie som får tilbudt hunden.
De udvalgte
I udvælgelsesprocessen af de otte hunde har Dyreværnet lagt vægt på, at hundene skal være formidlingsegnet, uden store adfærdsproblemer og mentalt rustet til at kunne besøge tre familier uden at stresse. Desuden har Dyreværnet også udvalgt forskelligartede hunde med forskellige behov, så programmerne ikke kommer til at ligne hinanden.
Når hunden har besøgt de tre familier, så er det op til Dyreværnets hundetræner og adfærdsbehandler, Nina Amdi, at beslutte, hvilken af familierne som får til at beholde hunden.
– Jeg har lagt vægt på, at ejeren skal kunne honorere hundens aktivitetsniveau med den rigtige stimulering, og at ejeren skal kunne træne hunden på en stille og rolig måde. Derudover så kigger jeg meget på, hvordan hunden reagerer overfor familien og eventuelle børn, og omvendt hvordan familien interagerer med hunden, siger Nina Amdi, hundetræner og adfærdsbehandler ved Dyreværnet.
På hundens præmisser
På Dyreværnets Facebook-side kan seerne efterfølgende se, hvordan det er gået de forskellige hunde. Nina Amdi har nemlig været ude og besøge deltagerne efterfølgende.
– Det er rigtig sjovt og en luksus at kunne følge op på, hvordan det går med hundene. Jeg bliver jo simpelthen så knyttet til de hunde, så jeg næsten tuder, hver gang de skal afleveres, siger Nina Amdi.
For Nina Amdi har det været både spændende og sjovt at være med i ‘Hund søger hjem’. For hende er det vigtigt, at det er program på hundens præmisser.
– Jeg skal tale hundens sag hele vejen igennem. Programmet ‘Hund søger hjem’ er på hundenes præmisser. Familien skal kunne tilbyde hunden det rigtige og ikke omvendt, siger Nina Amdi.
Nina Amdi og hunden Hubert fra ‘Hund søger hjem’. Foto: Lotta Lemche/TV 2
Faglighed og underholdning på samme tid
I løbet af TV-programmet viser Nina Amdi forskellige tips og tricks til basal hundetræning. Både seer og de deltagende får viden omkring hundens pasning og pleje, serveret med et positivt afsæt.
– Jeg udvælger øvelserne, så alle kan være med. Eksempelvis indkald og gå pænt i snor. Jeg håber, at det kan inspirere folk til at komme lidt i gang med træning af deres hunde, siger Nina Amdi.
Se de sidste 5 programmer de kommende tirsdage kl. 21.15 på TV 2 FRI.
Internatleder på Fyns Internat, Lene Frahm, oplever, at flere og flere har en mening om, hvilke dyr internatet skal hjælpe
Vi har været i kontakt med redaktør for programmet, Gadehunde for millioner, og han anerkender, at det har været specielt at lave programmet
Stephanie Carlsen er en af de tidligere frivillige fra New Hope Denmark, der udtalte sig i TV2’s program i går. Hun er chokeret over foreningens fremgangsmåder
For godt et år siden blev dyreværnsloven opgraderet til dyrevelfærdsloven. Men den er stadig ikke god nok, mener dyreværnsforeninger
Dyreværnet har tre rullende biler, Frynseklinikken, der kører rundt i hele landet. Lørdag 25. februar klokken 10-12 kan man se bilen, og hvordan den fungerer, når den ruller ind ved Bilka i Tilst
Mens Danmark er lukket ned, frygter man hos Dyreværnet, at flere vil isolere sig med deres dyr
270 hunde var samlet på Amager Fælled lørdag, da Agria Dyreforsikring gennemførte “Agria Hundegåtur” for andet år i træk i Danmark. 13.500 kroner blev samlet ind, og pengene går i år til Dyreværnet
Onsdag morgen tjekkede Dyreværnets Rikke Chistensen-Lee ind i lufthavnen sammen med de to hvalpe Daisy og Alba
Agria inviterer alle hundeejere i Danmark til at deltage i en landsdækkende gåtur, hvor hvert skridt tæller som støtte til Dyreværnet. Det eneste du skal gøre, er at tage snoren i hånden, dele et billede og nyde turen med din firbenede ven.
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?