Måske det bliver et lidt langt skriv her fra Fyns Internat.
Sådan starter internatleder Lene Frahm et opslag på Facebook mandag aften.
Men det er helt åbenlyst nødvendigt, fortsætter hun.
Opslaget har hun givet titlen, Det gode selskab, og det handler om, at Lene Frahm i stigende grad oplever, at der er delte meninger om, hvilke dyr internatet bør hjælpe.
– Holdningen er mest, at vi skal hjælpe de danske hunde og ikke importhunde. Og så er der dem, der mener, at hunde, der er importeret af andre organisationer, skal have hunden retur til organisationen – da de bedre kan hjælpe gadehunde end os. Jeg er meget uenig, for mange af disse organisationer sælger bare hunden igen uden at matche og uden at formidle. En del af de hunde vi får ind, har haft to eller tre hjem via samme organisation, så de arbejder ikke seriøst for at lave en formidling, som holder hundens liv – de arbejder i mine øjne med profit for øje, siger Lene Frahm til hunden.dk.
I opslaget fortæller Lene Frahm om den forskel, hun mener, der er på at formidle hunde og sælge hunde:
Der er forskel på at handle med dyr – og så formidle. En seriøs formidler afdækker hvad der er muligt på det fysiske og det mentale – så at sige – pakker bagagen ud, så godt det lader sig gøre. Når man er færdig – bruger man sin viden til at opsætte kriterierne for det nye hjem. Og så går arbejdet i gang. Det betyder også at ikke alle rammer ind i kriterierne – selvom de efterspørger. Og en god formidler holder fast i kriterierne. For hundens skyld. Potentielt nyt hjem og hund skal møde hinanden. Inden det kan vurderes om det bliver et match. En hund er ikke bare en hund. Den er et produkt af genetik, arv, miljø, raceegenskaber, erfaringer og oplevelser – eller mangel på samme.
Hun skriver desuden, at det ikke betyder en accept af en useriøs organisation eller folk, der avler eller importerer for profittens skyld, når et internat tager hunde ind fra sådanne steder. Det handler ganske enkelt om, at hunden er kommet i klemme, og derfor har den hund også ret til hjælp.
Du kan se hele opslaget herunder
Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.
Gå en hyggelig tur med din bedste ven og hjælp svigtede hunde til et nyt hjem
Dyrenes Beskyttelses vagtcentral runder fornem milepæl.
Det var en træt og tørstig hvalpeflok, der ankom til Dyrenes Beskyttelses internat i Aarhus i begyndelsen af foråret som en del af en social sag. Det tog heldigvis kun få uger i kærlig pleje, før flokken var klar til at kaste sig ud i nye begyndelser.
En ny bevilling fra QATO Fonden sikrer akut nødpasning af voldsudsatte kvinders kæledyr, når kvinderne kommer på krisecenter. Projektet er et samarbejde mellem LOKK og Dyrenes Beskyttelse, der i fællesskab vil sikre beskyttelse for både mennesker og dyr, der befinder sig i en svær situation.
Mandag aften indgik regeringen en aftale med De Radikale, Enhedslisten, SF og Alternativet om finanslov for 2020. Med aftalen har politikerne afsat 6 mio. kr. til den fortsatte drift af Dyrenes Beskyttelses vagtcentral
Både hos Dyrenes Beskyttelse og Dyreværnet er der glæde over, at der er afsat penge i finansloven til at etablere dyreværnsenheder i politiet
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Det er ikke kun mennesker, der har brug for at gå til tandlæge. Din hund har sommetider også brug for at få tjekket bisserne, få fjernet tandsten og tjekket, at alt ser ok ud. En sund hundemund sænker risikoen for mund- og tandsygdomme og problemer med tænderne i fremtiden.