Måske det bliver et lidt langt skriv her fra Fyns Internat.
Sådan starter internatleder Lene Frahm et opslag på Facebook mandag aften.
Men det er helt åbenlyst nødvendigt, fortsætter hun.
Opslaget har hun givet titlen, Det gode selskab, og det handler om, at Lene Frahm i stigende grad oplever, at der er delte meninger om, hvilke dyr internatet bør hjælpe.
– Holdningen er mest, at vi skal hjælpe de danske hunde og ikke importhunde. Og så er der dem, der mener, at hunde, der er importeret af andre organisationer, skal have hunden retur til organisationen – da de bedre kan hjælpe gadehunde end os. Jeg er meget uenig, for mange af disse organisationer sælger bare hunden igen uden at matche og uden at formidle. En del af de hunde vi får ind, har haft to eller tre hjem via samme organisation, så de arbejder ikke seriøst for at lave en formidling, som holder hundens liv – de arbejder i mine øjne med profit for øje, siger Lene Frahm til hunden.dk.
I opslaget fortæller Lene Frahm om den forskel, hun mener, der er på at formidle hunde og sælge hunde:
Der er forskel på at handle med dyr – og så formidle. En seriøs formidler afdækker hvad der er muligt på det fysiske og det mentale – så at sige – pakker bagagen ud, så godt det lader sig gøre. Når man er færdig – bruger man sin viden til at opsætte kriterierne for det nye hjem. Og så går arbejdet i gang. Det betyder også at ikke alle rammer ind i kriterierne – selvom de efterspørger. Og en god formidler holder fast i kriterierne. For hundens skyld. Potentielt nyt hjem og hund skal møde hinanden. Inden det kan vurderes om det bliver et match. En hund er ikke bare en hund. Den er et produkt af genetik, arv, miljø, raceegenskaber, erfaringer og oplevelser – eller mangel på samme.
Hun skriver desuden, at det ikke betyder en accept af en useriøs organisation eller folk, der avler eller importerer for profittens skyld, når et internat tager hunde ind fra sådanne steder. Det handler ganske enkelt om, at hunden er kommet i klemme, og derfor har den hund også ret til hjælp.
Du kan se hele opslaget herunder
Schæferhunden Max var i utrolig dårlig forfatning, da han kom til Dyrenes Beskyttelse. Nu har han fået nye ejere og et godt liv
Dyrenes Beskyttelses vagtcentral runder fornem milepæl.
Fødevareministeren afviser over for hunden.dk, at der kan være problemer i at forenkle dyreværnsloven. Dyrenes Beskyttelse og Dyreværnet er spændte på at se den nye lov i aktion
Indsamlingen til fordel for Sri Lankas mere end 40 millioner gadehunde sætter nu ind med en massiv slutspurt.
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet