Ketil Alstrup Johansen var redaktør på programmet, Gadehunde for millioner, der blev sendt på TV2 i mandags. Vi har været i kontakt med ham, og han fortæller blandt andet følgende om den chat på Messenger, som New Hope Denmark forsøgte at ramme Stephanie Carlsen med.
– Vi har bedt New Hope Denmark om at sætte os i kontakt med den person, som har sendt foreningen det omtalte skærmbillede af en samtale-tråd hvor Stephanie Carlsens navn indgår. Det lykkedes aldrig at få kontakt til denne person, og derfor har vi ikke kunnet vurdere kildens troværdighed og skærmbilledets ægthed. Men Stephanie Carlsen afviser jo, at korrespondancen er ægte, skriver han i en mail.
New Hope Denmark var blandt andet fortørnede over, at et budget fra 2020 blev fremlagt i programmet. Et budget, der viste et overskud på godt 800.000 kroner. Budgettet var ifølge New Hope Denmark manipuleret af Stephanie Carlsen.
– Hvad angår budgettet for året 2020, så er det fremsendt af Silke Sommer til Stephanie Carlsen den 9. marts 2021. Silke Sommer har skrevet til os, at budgettet er ufærdigt og misvisende, hvilket også fremgår af programmet, lyder det fra Ketil Alstrup Johansen.
I programmet ville TV2 meget gerne have snakket med Silke Sommer, der er formand for New Hope Denmark, men foreningen valgte i stedet at sende en frivillig til interviewet.
– Det er en speciel situation, når formanden for den forening programmet handler om, ikke selv ønsker at stille op til tv-interiview, men i stedet beslutter at et frivilligt medlem af foreningen skal besvare vores spørgsmål, skriver redaktøren.
Hvordan forholder du til, at New Hope Denmark vil melde jer til Pressenævnet?
Enhver der medvirker i TV 2s programmer er naturligvis velkommen til at klage til Pressenævnet, svarer Ketil Alstrup Johansen.
I dag faldt dommen over Silke Sommer, der er stifter af New Hope Denmark
I går var stifter af New Hope Denmark i retten i Odense, hvor hun stod anklaget for flere forskellige ting i forbindelse med sin rolle i New Hope Denmark
Retten i Odense har netop afsluttet retssagen mod Sille Sommer og New Hope Denmark. Afgørelsen må vi dog vente på
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.