Ketil Alstrup Johansen var redaktør på programmet, Gadehunde for millioner, der blev sendt på TV2 i mandags. Vi har været i kontakt med ham, og han fortæller blandt andet følgende om den chat på Messenger, som New Hope Denmark forsøgte at ramme Stephanie Carlsen med.
– Vi har bedt New Hope Denmark om at sætte os i kontakt med den person, som har sendt foreningen det omtalte skærmbillede af en samtale-tråd hvor Stephanie Carlsens navn indgår. Det lykkedes aldrig at få kontakt til denne person, og derfor har vi ikke kunnet vurdere kildens troværdighed og skærmbilledets ægthed. Men Stephanie Carlsen afviser jo, at korrespondancen er ægte, skriver han i en mail.
New Hope Denmark var blandt andet fortørnede over, at et budget fra 2020 blev fremlagt i programmet. Et budget, der viste et overskud på godt 800.000 kroner. Budgettet var ifølge New Hope Denmark manipuleret af Stephanie Carlsen.
– Hvad angår budgettet for året 2020, så er det fremsendt af Silke Sommer til Stephanie Carlsen den 9. marts 2021. Silke Sommer har skrevet til os, at budgettet er ufærdigt og misvisende, hvilket også fremgår af programmet, lyder det fra Ketil Alstrup Johansen.
I programmet ville TV2 meget gerne have snakket med Silke Sommer, der er formand for New Hope Denmark, men foreningen valgte i stedet at sende en frivillig til interviewet.
– Det er en speciel situation, når formanden for den forening programmet handler om, ikke selv ønsker at stille op til tv-interiview, men i stedet beslutter at et frivilligt medlem af foreningen skal besvare vores spørgsmål, skriver redaktøren.
Hvordan forholder du til, at New Hope Denmark vil melde jer til Pressenævnet?
Enhver der medvirker i TV 2s programmer er naturligvis velkommen til at klage til Pressenævnet, svarer Ketil Alstrup Johansen.
I dag faldt dommen over Silke Sommer, der er stifter af New Hope Denmark
I går var stifter af New Hope Denmark i retten i Odense, hvor hun stod anklaget for flere forskellige ting i forbindelse med sin rolle i New Hope Denmark
Retten i Odense har netop afsluttet retssagen mod Sille Sommer og New Hope Denmark. Afgørelsen må vi dog vente på
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.