Daisy og Alba er to shih-tzu hvalpe på 14 uger, der kommer fra Serbien. De sidder lige nu i karantæne på Dyreværnets internat i Rødovre. Fødevarestyrelsen har bestemt, at hvalpene enten skal aflives eller sendes tilbage til Serbien, da de ikke er rabiesvaccineret. På grund af den manglende vaccine frygter Fødevarestyrelsen, at hvalpene kan have rabies.
Hundene er ulovligt importeret og derfor blevet beslaglagt af det nye dyrepoliti.
Dyreværnet har nægtet at følge Fødevarestyrelsens anbefalinger, idet man hos værnet mener, at hundene er sunde og raske.
– Det virker enormt meningsløst at kræve to hvalpe i sikker forvaring aflivet, når der går massevis rundt frit i Danmark. Så uden koordineret indsats på området, giver det ikke mening. Dyreværnet mener bestemt, at hele hvalpeimportområdet indebærer store risici som for længst burde være adresseret -heriblandt: FOLKESUNDHED -risiko for indførsel af eksotiske, og zoonotiske sygdomme. DYREVELFÆRD: køb af disse støtter hvalpefabrikker som er en af Europas førende former for organiseret kriminalitet. ØKONOMI: ofte er disse hunde syge og må enten i dyr behandling eller aflives. ADFÆRD: hundene er typisk ikke socialiserede og dårligt prægede i en tidlig alder, og er derfor svære at håndtere. Slag på tasken -flere af disse omplaceres eller aflives end dansk fødte hvalpe, skriver Dyreværnets direktør Rikke Christensen-Lee i en mail til hunden.dk.
Hun slår også fast, at en rapport fra 2018 viser, at der ikke findes rabies blandt hunde i Serbien. I rapporten fremgår det, at rabies kun er fundet hos nogle enkelte ræve i de sidste år i Serbien.
Mange vil mene, at man jo blot kunne teste, om hundene har rabies, men den slags kan man ikke med levende hunde, da det påvises i hjernevævet.
Da Dyreværnet ikke har efterkommet Fødevarestyrelsens krav, har man valgt at melde Dyreværnet til politiet. Det er Rikke Christensen-Lee naturligvis ked af.
– Jeg har det lidt blandet med det hele. Jeg er glad for endelig at få en debat om dette vigtige emne, men jeg er ked af at Fødevarestyrelsen har politianmeldt mig, skriver hun.
Vi har forsøgt at få en kommentar fra Fødevarestyrelsen, men de er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.
I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Agria inviterer alle hundeejere i Danmark til at deltage i en landsdækkende gåtur, hvor hvert skridt tæller som støtte til Dyreværnet. Det eneste du skal gøre, er at tage snoren i hånden, dele et billede og nyde turen med din firbenede ven.
Antallet af nyregistrerede hunde steg 10 procent i 2020, og efterspørgslen er stadig stor. På Dyrenes Beskyttelses internater er der lige nu færre hunde til adoption i hundeafdelingen, og selvom det kan virke mærkeligt, så bekymrer det internatlederne
Camile Engborg Jonassen stod pludselig med en hund, da hendes far døde. Derfor lavede hun et opslag på Facebook, og reaktionerne var overvældende
Da Hanne Adly og hendes mand for et par år siden ville købe hund, anede de ikke, at det ville ende med afsløringen af en af de værste hundesager i Danmark
Den franske bulldog Gismo havde en meget slem ørebætendelse og sprængte trommehinder, da den blev indleveret i nødpension hos Dansk Dyreværn Aarhus. På grund af intensiv pleje har Gismo det bedre i dag og er snart klar til at komme videre
I Hurup i Thy bor en lille familie, som på det seneste er blevet lidt større. Familien har nemlig taget en gæsling til sig. En gæsling, der bliver passet af familiens hund
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?