Bjarke Kirkegaard Nielsen
For 10 – 20 år siden blev der hvert år slagtet tre millioner hunde i Sydkorea om året. I dag er tallet nede på en million om året, og det har presset de mange hundeavlere i Sydkorea.
Derfor kræver de nu en dispensation, så de kan fortsætte deres hundeslagtning. Det fik hundeavlerne til at samles foran præsidentkontoret i Seoul for at vise deres utilfredshed. Heldigvis er det sydkoreanske præsidentpar dyreelskere, da de selv har seks hunde og fem katte. Ved en nylig middag udtalte præsidentfruen desuden, at hun håbede på, at hundeslagtning snart ville blive forbudt i Sydkorea.
Hundespisning i Sydkorea er ved at være yt hos de unge mennesker i Sydkorea, og derfor må man sige, at udviklingen går den rigtige vej, men skal der indføres et forbud, kræver det en offentlig konsensus.
Der har siden 2021 været nedsat en komite af regeringsfolk og civile mennesker, der netop skal finde den konsensus, der vil gøre det ulovligt at spise hundekød.
Der er dog endnu ikke noget fremskridt i komiteens arbejde.