Var det noget med et stykke med hund? Eller kunne du tænke dig at se to hunde kæmpe til døden? Dette er spørgsmål som enhver dyreelsker bør svare nej tak til. Og nu forsøger USA at udbrede den opfattelse til andre lande, hvor opfattelsen er en noget anden.
Her har man netop vedtaget flere større ændringer i lovgivningen om dyrevelfærd
Man vil fra USA’s side gå ud og fordømme brugen af hundekød i bestemte lande, og det er de amerikanske senatorer Kirsten Gillibrand og Pat Toomey, der har stået i spidsen for arbejdet med at forbyde import og eksport af hundekød.
– Dette er den mest ekstreme form for udnyttelse af hunden på planeten, med måske mere end 30 millioner hunde slagtet for deres kød hovedsagelig i Asien. Passagen af ??lovgivningen sender en vigtig besked, der fordømmer praksis og viser et eksempel for det globale samfund, da vi opfordrer Sydkorea, Vietnam og andre nationer til at afslutte denne praksis, lyder det fra politikerne.
Også dyrekampe får et internationalt hak i tuden. Her sikrer senatet, at langvarige føderale restriktioner for hundekamp og hanekamp, gælder for amerikanske territorier. Dette er femte gang, at den føderale dyrebestyrelseslov er blevet opgraderet i de sidste 16 år og disse nye bestemmelser vil muliggøre en nedbrydning af kampene i Amerikansk Samoa, Guam, Nordmarianerne, Puerto Rico og De Amerikanske Jomfruøer.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Ledsmerter er desværre blevet en alt for almindelig del af mange hundes liv. Takket være moderne dyrlægevidenskab, bedre ernæring og en øget opmærksomhed på dyrevelfærd lever hunde i dag længere end nogensinde før. Denne positive udvikling betyder dog også, at flere hunde når en alder, hvor slid og belastning af leddene bliver et reelt problem.
Siden 1898 har Dyreværnet kæmpet for at beskytte og redde udsatte dyr i Danmark. Med internater, mobile dyreklinikker og en stærk stemme for dyrevelfærd fortsætter organisationen sit livsvigtige arbejde
Tre amerikanske kvinder er blevet anholdt for at save bagbenene af en to-årig hund
I USA bliver en golden retriever udråbt som den ældste nulevende golden retriever. Hunden blev 20 år tilbage i april
De mest populære racer i USA er blevet offentliggjort og ikke overraskende ligger labradoren på førstepladsen
At dele seng med en hund, kan være mindre forstyrrende og mere tryghedsskabende, end at dele seng med et andet menneske – det viser et nyt studie fra USA
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.