61 hunde reddet på vej til slagtehus

01-03-2021 09:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Cambodja har en dyrevelfærdsorganisation reddet 61 hunde, der var på vej til et slagtehus. Hundene blev fundet i propfyldte bure

Copyright Ridehesten.com
Foto: Four Paws

 

Herhjemme er der heldigvis bred enighed om, at hunde ikke er menneskeføde. Sådan er det desværre ikke alle steder, selvom flere og flere lande begynder at få øjnene op for det frygtelige i hundespisning.

Synes man alligevel, at det er ok at spise hund, så må man vel i det mindste kunne kræve, at hundene har haft et godt liv.

Sådan var det ikke forleden i Siem Reap i det nordlige Cambodja, hvor Four Paws - Paw Patrol Cambodja og Cambodjas dyreværn befriede ikke mindre end 61 hunde.

Hundene var en blanding af stjålne kæledyr og gadehunde, og de var blevet behandlet ekstremt dårligt. For det første havde de ikke fået mad i flere dage. Derudover var de presset sammen i alt for små bure i transporten.

– Alle hundene var ekstremt sultne, og de har sikkert ikke spist i dagevis. Lige nu er vi ved at forberede et sted, hvor hundene kan være, og vi kan passe godt på dem, indtil der er fundet nye hjem til dem, siger Katherine Polak, der er dyrlæge og leder af FOUR PAWS Stray Animal Care i Sydøstasien og fortsætter:

– Det er første gang, der er lavet en intervention som denne i Camodja, og vi håber, at det vil sende et signal til dem, der stadig slagter hunde.

Ifølge Four Paws bliver omkring 3750 hunde sendt til ud af Siem Riep til slagtehuse rundt omkring i Cambodja hver eneste måned, og det sker selvom Siem Riep har forbudt slagtning af hunde og salg af hundekød.

 

Læs også

I Sydkorea vil de ikke længere spise hunde

23-11-2023 08:30, af Anne Cecilie Sohl

Sydkoreas regering har annonceret en historisk beslutning om at fremsætte et lovforslag for at forbyde hundekødsindustrien, hvor op mod 1 million hunde hvert år slagtes. 

Sydkorea: Hundeavlere protesterer

03-05-2023 10:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Sydkorea er det fortsat lovligt at slagte hunde for at spise dem. Præsidentfruen håber på forandringer, og det har provokeret hundeavlerne

Sociale medier bugner med dyremishandling

21-07-2022 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Videoer med dyremishandling maskeret som narrestreger er en stigende trend på medier som YouTube, TikTok og Facebook, hvor videoerne har millioner af seere

Laixi City: Hunde skal hverken slagtes eller spises

18-09-2020 15:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Byen Laixi City i Kina stiller sig nu i køen af asiatiske byer, der vil mindste brugen af hundekød

 

Cambodja: Hundeslagteri lukket for altid

07-08-2020 09:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Organisationen Four Paws har lukket et hundeslagteri i Cambodja og befriet samtlige 15 hunde, der var på stedet og stod foran en slagtning

Kina indfører enhundspolitik

08-08-2017 16:50, af Anne Ekenberg

Endnu engang er der grund til at glæde sig over at bo i lille Danmark. Denne gang er det kineserne, som foranstalter denne glæde. Først havde Kineserne etbarnspolitikken, men da man opdagede, at der ville mangle plejepersonale til de aldrende generationerne, ændrede man det. Nu gælder det så hundene.

Kina: Hunde er kæledyr

10-04-2020 11:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De gode hundenyheder fra Kina står nærmest i kø i disse dage. Denne nyhed kan blive meget vigtig for landets hunde

80.000 hunde vaccineret i Kina

02-03-2014 11:55, af Tine Luther
Takket være en samarbejdsaftale mellem WSPA og den kinesiske myndighed China Animal Disease Control Centre bliver hunde i Kina for første gang vaccineret mod rabies. Læs her om et par af hundeejerne.

Forbud mod hundespisning vedtaget

03-04-2020 08:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For en måned siden skrev vi, at byen Shenzhen i Kina ville forbyde spisning af hunde og katte. Nu er forbuddet vedtaget

Vaccinering af hunde i Kina

27-10-2013 08:37, af Tine Luther
Hvert år dør tusindvis af mennesker i verden af rabies. Over 99 % af dødsfaldene sker, efter et menneske er blevet bidt af en rabies-smittet hund. WSPA sætter nu ind med hjælp i Kina, hvor dødstallene er blandt de højeste i verden.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Susan skaber sundhed i Mathiesens HundeFokus

Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund