Nu er hunde kæledyr i Kina

06-06-2020 09:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste fredag offentliggjorde det kinesiske landbrugsministerium en liste over husdyr i Kina. Her var hunden for første gang ikke på listen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Vi har den sidste tid fulgt udviklingen i Kina, hvor man kommer tættere og tættere på et egentligt forbud mod at spise hund. Fredag 29. maj tog denne udvikling endnu et stort skridt, da det kinesiske landbrugsministerium offentliggjorde en liste over husdyr og fjerkræ. Her var hunden ikke at finde på listen. Derfor bliver hunden nu officielt set som et kæledyr i Kina og således ikke et dyr, man må spise.

Offentliggørelsen kommer kun få uger før den berygtede hundespisningsfestival i Yullin, men det vides endnu ikke, om den nye klassifikation når at få indflydelse på den barbariske festival.

– Om få uger vil hundeslagterhusene i Yullin blive fyldt med bange hunde, hvoraf mange er blevet stjålet fra familier eller taget fra gaderne. Vi håber, at mynidghederne med de nye retningslinjer vil tage mere drastiske metoder i brug for at komme denne behandling af hunde til livs, siger Dr. Peter Li, der er ekspert i kinesiske forhold hos Animal charity Humane Society International (HSI).

I de nye retningslinjer slår de kinesiske myndigheder fast, at hunde historisk set er blevet opdrættet som vagt- og jagthunde, men at de i dag også opdrættes til at være kæledyr, redningshunde og servicehunde.

Her på hunden.dk glæder vi os naturligvis over Kinas nye retning, og så krydser vi fingrene for, at den vanvittige hundefestival bliver lukket og slukket.

Læs også

Sociale medier bugner med dyremishandling

21-07-2022 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Videoer med dyremishandling maskeret som narrestreger er en stigende trend på medier som YouTube, TikTok og Facebook, hvor videoerne har millioner af seere

Kinesisk hundefestival er desværre ikke stoppet

29-06-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De sidste par år er det strømmet det ind med gode nyheder fra Kina og deres hang til hundekød. Men hvor meget har det egentlig ændret

Sydkorea vil forbyde hundespisning

29-09-2021 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Moon Jae-in, præsident i Sydkorea, vil nu have forbudt spisning af hundekød

Hvorfor snurrer hunden rundt om sig selv inden sengetid?

09-03-2017 13:02, af Kasper Larsson
Det ser sjovt ud – men hvad er årsagen til, at hunde tager sig en snurretur, inden de lægger sig til at sove?

Top 5 myter om sygeforsikring til kæledyr

22-02-2024 09:54, af Anne Cecilie Sohl

Mange danskere synes, at forsikringer er en jungle at finde rundt i, og måske netop derfor florerer der mange myter og fejlslutninger om emnet. Agria Dyreforsikring har interviewet danske hunde- og katteejere om årsagen til, at de har valgt ikke at sygeforsikre deres kæledyr. 

Førstehjælp til hunde

11-05-2021 07:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udover ulykker i trafikken kan der opstå flere forskellige situationer, hvor din hund har brug for, at du kender til førstehjælp og kan hjælpe din egen eller måske en andens hund

Rindende øjne hos hunde

19-12-2017 08:28, af Astrid Gerd Holtet

Øjne der løber er et almindelig problem hos hunde – men hvad kan det skyldes? Vi ser nærmere på rindende øjne! 

156 hunde holdt nytårsaften på hotel

17-01-2014 11:33, af Tine Luther
Det svenske hotel Clarion Hotel Arlanda har de seneste to år tilbudt hundeejere og ejere af andre kæledyr at holde fyrværkerifri nytårsaften i rolige omgivelser. Tilbuddet er blevet taget imod med kyshånd af en række hundefolk. Måske kunne idéen importeres til Danmark?

Prøv hoopers - Det er for alle hunde

05-09-2021 17:10, af Marie Helene Rigård Rohleder

Hoopers er en forholdsvis ny sport i hundeverdenen. Til Store Hestedag lavede Vallensbæk Agility Sport og Hoopers flere opvisninger, hvor de viste sporten frem

Frygtelig tragedie i Frankrig

16-03-2023 09:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden blev flere hunde forgiftet ved et canicrossløb i Frankrig. Tre hunde er døde efter at have spist forgiftede kødboller

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Fra HUNDEN: En lille hund med et stort hjerte

17-06-2025 15:23, af Jo-Ann Flarup Nielsen

Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag. 

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.