Tusindvis af hunde reddet i Congo

07-08-2014 14:33, af Tine Luther
Livet i Den Demokratiske Republik Congo i Afrika er ofte hårdt – både for mennesker og dyr. Men da der i august 2013 udbrød rabies, blev situationen endnu værre. På fire måneder døde ti mennesker af sygdommen. Regeringens løsning var at lade de lokale myndigheder masseaflive hunde. På bare én dag blev omkring 300 hunde i Pointe Noire-området indfanget for at blive aflivet.

Tusindvis af hunde var i fare for at blive aflivet, da der udbrød rabies i Den Demokratiske Republik Congo. Nu er regeringen blevet overbevist om, at det er bedre at vaccinere hundene. HUNDEEJERE KENDTE IKKE TIL RABIES Dyreværnsorganisationen World Animal Protections kampagnechef Emily Mudogo er uddannet dyrlæge og bor i Nairobi. Hun var en del af et team, som den congolesiske regering bad om hjælp til at håndtere rabiesudbruddet. Emily har mødt mange lokale, som havde hunde som kæledyr eller vagthunde, og som var fuldstændig uvidende om sygdommen. ”De havde aldrig hørt om rabies, og de ville ikke få deres hunde vaccineret, for de troede, at de lokale myndigheder ville tage hundene fra dem og give ejerne en bøde,” forklarer Emily. BEGRÆNSEDE RESSOURCER Hos Pointe Noires veterinære myndigheder arbejdede 22 dyrlæger og veterinærsygeplejersker hårdt for at få sygdommen under kontrol på human vis. Men de manglede uddannelse og ressourcer og havde primært erfaring med at behandle kvæg - ikke kæledyr. De havde desuden ikke nogen køretøjer, så det var en udfordring for dem at komme omkring. De manglede også nok køleenheder til at opbevare store mængder vaccine, karantæneområder til at observere hunde, der var under mistanke for at være smittet, og en masse andre ting. DYRLÆGER GIK FRA DØR TIL DØR Dyrlægerne havde dog udviklet et godt system, hvor de to og to gik fra dør til dør og på den måde kunne vaccinere 50-60 hunde om dagen. De fortalte Emily, at de i begyndelsen havde forsøgt at få folk til selv at komme til deres hovedkvarter med dyrene. Men det havde vist sig ineffektivt; de første tre måneder efter udbruddet var kun 1.400 hunde blevet vaccineret. DEN HUMANE OG EFFEKTIVE LØSNING Emily og medlemmer af FN’s fødevare og landbrugsorganisation (FAO) har uddannet 40 congolesere, som fik til opgave at få situationen under kontrol. Budskabet til deltagerne var, at vaccinationer er den mest humane og mest effektive måde at bekæmpe den forfærdelige sygdom på. De blev undervist i at håndtere hunde, i vaccinationsteknikker og i, hvordan man kan undgå at blive bidt. ”Workshoppen gav folk fra forskellige steder i regeringen mulighed for at diskutere, hvordan de effektivt kunne håndtere rabiesproblemet og forhindre fremtidige udbrud,” siger Emily og fortsætter: ”De blev også opmærksomme på, at det er vigtigt at oplyse befolkningen om rabies, og hvordan man kan undgå sygdommen - og at Congo bør have en dyrevelfærdslov. En af deltagerne har nu skrevet til den relevante minister for at få sat processen i gang.” Emily håber, at hendes indsats i Congo har åbnet en vigtig dør for World Animal Protections arbejde med at stoppe masseaflivninger i Afrika. Kilde: World Animal Protection

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.