Har du en nyhed til hunden.dk, så modtager vi meget gerne et tip med dit forslag!
Når du deler et forslag til en historie, så husk at indholdet af nyheden skal være hunderelateret og ikke bevidst må virke stødende på nogen. Hvis du ønsker at være anonym, kan det sagtens lade sig gøre.
Obs! Har du et billede, du vil sende ind til nyheden, så send det sammen med en kort tekst, der kæder det sammen med nyheden.
Send dit tip og evt. billede til os på info@hunden.dk.
En hundeejer undrede sig over, at hendes hunde hvert år juleaften pludselig kigger mod loftet og logrer. DKK's forklaring på mysteriet er fyldt med ren julemagi.
Langt fra Danmark, over en gammel skotsk kirke, begynder et nyt kapitel i Valstar Vovemods fortælling. Et sted fyldt med historie, magi og hemmeligheder, hvor intet er helt tilfældigt.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.
Vejen står i hundenes tegn i denne weekend, og vi vil gerne fortælle alle de gode historier
Der går lidt politi- og narkohunde i den for tiden, men her er endnu en god historie af den slags
Hunden.dk vil gerne fejre både store og små mærkedage – uanset om det handler om en firbenet ven, en kendt profil i hundeverdenen eller en personlig begivenhed. Tip redaktionen, og vær med til at hylde alt det, der gør hundelivet helt særligt.
Har du en god historie med din hund, så kan du sende den til os, og det kan være, den finder vej til bladets spalter
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.