The Guardian beretter således, at myndighederne i kystbyen Quingdao har besluttet, at hver familie kun må eje én hund. Resten skal gives til adoption. Og mens man alligevel var i gang med at lovgive om hunde, forbød man i alt 40 racer herunder tibetansk mastiff, akito og schæfer.
Loven blev til på baggrund af det stigende antal hunde, som bliver opdrættet til almindelig gene samt rapporter om bidulykker.
Kæledyrsmarkedet i Kina er i kraftig vækst, da især de yngre generationer foretrækker kvalitetstid med deres kæledyr frem for penge på kistebunden for enhver pris.
– Tidligere havde vi etbarnspolitikken, nu har vi enhundpolitikken, og vi ved ikke, hvor mange liv, som endnu engang skal slås ihjel, skrev en bruger af Kinas twitter service Sina Weibo.
Andre var rasende over de svage formuleringer.
-Hvis jeg har en af disse racer, skal jeg så bare slå den ihjel? Ifølge disse regler har jeg intet andet valg, skrev en anden bruger.
En god ting er der dog kommet ud af den nye lovgivning i Quingdao. Fremover må man ikke slagte hunde, forlade dem eller mishandle dem. Det udløser en bøde på ca. 2300 kr.
Kina har et kludetæppe af lovgivninger vedr. ejerskabet af hunde. Nogle byer har med succes haft en enhundspolitik længe, mens andre har måttet opgive det på grund af offentlighedens mishag med lovgivningen. Det værste er dog et distrikt i byen Jinan, som lovgav, at man ville slå enhver hund ihjel, som man fandt i folks private hjem.
Udenrigsminister og Moderaternes partileder Lars Løkke Rasmussen inviterer søndag den 9. november kl. 15.30–17.30 til en frisk gåtur med hund og gode samtaler ved Rold Gl. Kro
Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven